Rusia bisedon me NATO-n për “bashkëveprimet ushtarake”

27.04.2019 16:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rusia bisedon me NATO-n për “bashkëveprimet ushtarake”

Ministria e Mbrojtjes së Rusisë tha sot se shefi i Forcave të Armatosura ruse, gjenerali Valery Gerasimov, ka folur sot në telefon me Komandantin Suprem të forcave të NATO-s në Evropë, Curtis Scaparrotti.
Siç tha ministria, Gerasimov dhe Scaparrotti kanë biseduar për “çështje të rëndësishme të sigurisë ndërkombëtare”.

Në njoftimin e ministrisë ruse po ashtu u tha se Gerasimov dhe Scaparrotti po ashtu “kanë shkëmbyer pikëpamjet” e tyre, mbi “gjendjen aktuale të bashkëveprimit ushtarak Rusi-NATO”.

Scaparrotti pritet t’ia dorëzojë detyrën e komandantit, gjeneralit të forcave ajrore amerikane, Tod Wolters, i cili aktualisht është komandant i Forcave Ajrore të NATO-s.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rusia bisedon me NATO-n për “bashkëveprimet ushtarake”

Rusia bisedon me NATO-n për “bashkëveprimet ushtarake”

35 vjeçari që u gjet i vdekur në Istog, vrau vetën me armë zjarri

35 vjeçari që u gjet i vdekur në Istog, vrau vetën me armë zjarri

Thaçi: Serbia kreu gjenocid në Kosovë, fati i të pagjeturve duhet të zbardhet

Thaçi: Serbia kreu gjenocid në Kosovë, fati i të pagjeturve duhet të zbardhet

Partitë në pushtet presin më shumë vende në KQZ

Partitë në pushtet presin më shumë vende në KQZ

Nxënësit e Gjilanit po vlerësohen si më të mirët në matematikë në Republikën e Kosovës

Nxënësit e Gjilanit po vlerësohen si më të mirët në matematikë në Republikën e Kosovës

Veseli nga Meja: Do të kërkojmë drejtësi për 186 masakrat e kryera në Kosovë

Veseli nga Meja: Do të kërkojmë drejtësi për 186 masakrat e kryera në Kosovë

Tahiri thotë se po funksinalizohet Ligji që i ka munguar Kosovës që një dekadë

Tahiri thotë se po funksinalizohet Ligji që i ka munguar Kosovës që një dekadë

SHBA bën thirrje për gjykimin e të gjithë atyre që kanë kryer krime

SHBA bën thirrje për gjykimin e të gjithë atyre që kanë kryer krime

Kërcënon Daçiq: Mashtroheni, Serbia nuk është e dobët, kurrë nuk do ta njohë Kosovën

Kërcënon Daçiq: Mashtroheni, Serbia nuk është e dobët, kurrë nuk do ta njohë Kosovën

Ministri Tahiri: Vuçiqi i angazhuar për të mohuar dhe fshehur krimet e Millosheviqit

Ministri Tahiri: Vuçiqi i angazhuar për të mohuar dhe fshehur krimet e Millosheviqit

Limaj: Shpresoj që Gjermania dhe Franca ta kthejnë Serbinë në tavolinën e dialogut

Limaj: Shpresoj që Gjermania dhe Franca ta kthejnë Serbinë në tavolinën e dialogut

Sejdiu: Me t’u rrëqethë trupi kur e sheh që Thaçi e mban të njejtin post si Rugova

Sejdiu: Me t’u rrëqethë trupi kur e sheh që Thaçi e mban të njejtin post si Rugova

Ekspertët ndërkombëtar: Në Berlin do të synohet rifillimi i dialogut, duke lënë anash bisedimet për kufijtë

Ekspertët ndërkombëtar: Në Berlin do të synohet rifillimi i dialogut, duke lënë anash bisedimet për kufijtë

Krahasim i citateve presidenciale të ish-presidentit Rugova e Thaçit

Krahasim i citateve presidenciale të ish-presidentit Rugova e Thaçit

Ngjarjet e dhunshme të 27 prillit, dëshmi mbi brishtësinë e shtetit juridik

Ngjarjet e dhunshme të 27 prillit, dëshmi mbi brishtësinë e shtetit juridik

Zbulohet se gjithçka që bëri deputeti i PDK’së në Komision ishte e koordinuar me Thaçin

Zbulohet se gjithçka që bëri deputeti i PDK’së në Komision ishte e koordinuar me Thaçin