Rusia bën eksperimente me njerëz, synon vaksinimin e rusëve nga tetori

01.08.2020 11:43
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rusia bën eksperimente me njerëz, synon vaksinimin e rusëve nga tetori

Ministri rus i Shëndetësisë, Mikhail Murashko, tha të shtunën se vendi i tij është duke u përgatitur për vaksinim masiv të popullsisë kundër koronavirusit duke filluar nga muaji tetor.

Ndonëse nuk dha hollësi rreth këtij plani, ministri tha se të parët që do të vaksinohen do të jenë mjekët dhe mësimdhënësit, shkruan “Reuters”, transmeton Gazeta Express.

Një burim i tha agjencisë “Reuters” këtë javë se vaksina e parë e mundshme kundër Covid-19 në Rusi do të miratohet nga rregullatori shtetëror në gusht dhe do të administrohet te punëtorët shëndetësor për një kohë të shkurtër më pas.

Disa ditë më parë, një zyrtar i lartë rus tha se Rusia do të jetë vendi i parë në botë që do ta ketë të gatshme vaksinën kundër koronavirusit dhe se kjo, sipas tij, do të arrihet nga mesi i gushtit.

Sidoqoftë, ky shtet ende nuk ka publikuar të dhëna shkencore në lidhje me testimin e vaksinës së vet dhe nuk dihet nëse ajo do të jetë efektive. Për më tepër, ka shqetësime se testimi i kësaj vaksine në njerëz nuk është i kompletuar si duhet.

Kritikët thonë se nguti për zbulimin e vaksinës vjen nga presioni politik i qeverisë ruse, e cila është e interesuar që ta paraqesë vendin si fuqi shkencore botërore.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rusia bën eksperimente me njerëz, synon vaksinimin e rusëve nga tetori

Rusia bën eksperimente me njerëz, synon vaksinimin e rusëve nga tetori

Isa Mustafa njofton se është shëruar nga Covid-19, iu uron shëndet edhe atyre që ia uruan vdekjen

Isa Mustafa njofton se është shëruar nga Covid-19, iu uron shëndet edhe atyre që ia uruan vdekjen

Presidenti Thaçi i shpreh ngushëllime Ramës për vdekjen e nënës

Presidenti Thaçi i shpreh ngushëllime Ramës për vdekjen e nënës

Haradinaj: Zvicra ishte dhe mbeti përkrahëse e jashtëzakonshme në proceset e krijimit dhe ndërtimit të shtetit të Kosovës

Haradinaj: Zvicra ishte dhe mbeti përkrahëse e jashtëzakonshme në proceset e krijimit dhe ndërtimit të shtetit të Kosovës

Bajrami: Presim javën tjetër të nis shqyrtimi i planit të rimëkëmbjes ekonomike në Kuvend

Bajrami: Presim javën tjetër të nis shqyrtimi i planit të rimëkëmbjes ekonomike në Kuvend

OAK kërkon nga Kryeministri Hoti aktivizimin e KKZHE – së

OAK kërkon nga Kryeministri Hoti aktivizimin e KKZHE – së

Meksika shënon rekord të rasteve ditore me COVID-19, mbi 600 viktima

Meksika shënon rekord të rasteve ditore me COVID-19, mbi 600 viktima

Rukiqi thotë se deri në 50 mijë qytetarë mund të humbin vendin e punës shkaku i pandemisë

Rukiqi thotë se deri në 50 mijë qytetarë mund të humbin vendin e punës shkaku i pandemisë

Vdes nëna e kryeministrit Edi Rama

Vdes nëna e kryeministrit Edi Rama

Sekretari i BIK’ut: Brenda një dite janë mbledhur 25 milionë euro për ndërtimin e Xhamisë së Madhe

Sekretari i BIK’ut: Brenda një dite janë mbledhur 25 milionë euro për ndërtimin e Xhamisë së Madhe

Pagat prej 170 euro mund të ekzekutohen javën e ardhshme

Pagat prej 170 euro mund të ekzekutohen javën e ardhshme

Shqetësuese: Gjermania shënon rreth 1,000 raste të Covid-19 për 24 orë

Shqetësuese: Gjermania shënon rreth 1,000 raste të Covid-19 për 24 orë

Italia nis testimin e vaksinës për Covid te njeriu

Italia nis testimin e vaksinës për Covid te njeriu

Hyseni sot udhëton për takime në SHBA

Hyseni sot udhëton për takime në SHBA

Infektologu Tolaj: 20% e popullatës së Kosovës, e infektuar nga koronavirusi

Infektologu Tolaj: 20% e popullatës së Kosovës, e infektuar nga koronavirusi

Gastronomët, 600 shujta falas në ditë për mjekët që luftojnë koronavirusin

Gastronomët, 600 shujta falas në ditë për mjekët që luftojnë koronavirusin