Rusal "reformohet" në këmbim të largimit të sanksioneve të SHBA-së

28.04.2018 13:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rusal "reformohet" në këmbim të largimit të sanksioneve të SHBA-së

Manjati i gjigantit rus të aluminit, Oleg Deripaska ka pranuar ofertën e Shteteve të Bashkuara për t’u liruar nga sanksionet, duke njoftuar për dorëheqjen e tij nga bordi dhe reduktim të aksioneve të tij në më pak se 50 përqind në kompaninë Rusal.

Këto ndryshime janë bërë të ditura më 27 prill nga kompania e Deripaskas En+, e cila zotëron 48 përqind të prodhuesit më të madh të aluminit në Rusi.

Rusal njihet si kompania e dytë në botë për prodhim të aluminit.

Qeveria amerikane ka vënë sanksione ndaj kompanisë së Deripaskas En+ dhe Rusal, sikur ndaj shumë bizneseve dhe politikanëve tjerë të elitës ruse, duke shkaktuar rënie të mëdhe në tregun e aksioneve të Rusisë dhe ulje të vlerës së valutës ruse.

Aksionet e kompanisë Rusal kanë rënë dukshëm prej kur SHBA-ja ka vënë sanksione, duke rritur shqetësimet se kompania ka mundësi të mos jetë më pjesë e tregut.

Sanksionet në fjalë i ndalojnë kompanisë Rusal të bërit biznes në Shtetet e Bashkuara apo me personat që kanë shtetësi amerikane nga 23 tetori.

Mirëpo aksionet janë parë tek rriten këtë javë pas njoftimit të Departamentit amerikan të Thesarit se është duke konsideruar largimin e sanksioneve kundër kompanisë Rusal nëse Deripaska largohet nga udhëheqësia.

Thesari ka njoftuar se sanksionet kanë shënjestruar Deripaskan dhe persona të tjera që kanë përfituar nga lidhje të ngushta me Kremlinin dhe nuk kanë pasur qëllim të dëmtojnë “punëtorët që varen nga puna në Rusal”.

Presidenti rus, Vladimir Putin dhe manjati rus, Oleg Deripaska

Presidenti rus, Vladimir Putin dhe manjati rus, Oleg Deripaska

Ende nuk është bërë e qartë nëse vendimi i Depripaskas për t’u larguar nga bordi i drejtorëve të En+ dhe të heqë dorë nga një pjesë e aksioneve do të përmbushë kërkesat e Thesarit amerikan për të larguar kompaninë Rusal nga lista e sanksioneve.

Ndërkohë një zëdhënës i Thesarit amerikan ka thënë pas njoftimit se “ulja e përqindjes së pronësisë nga një individ i sanksionuar nuk përbën domosdoshmërisht bazë për t’u larguar nga lista”.

Thesari “kryen një hetim të detajuar të fakteve dhe shkaqeve të secilit rast veç e veç”, ka njoftuar ai.

Agjencia e lajmve Reuters, ka njoftuar duke cituar burime se “persona të afërt me çështjen”, kanë deklaruar se kompania Rusal është duke planifikuar që të shkojë përtej masave të njoftuara më 27 prill dhe se shumë shpejt do të emërojë një bord të pavarur dhe udhëheqësi të re me shpresën se do të largohet nga lista e sanksioneve të SHBA-së.

“Rusal është në kontakt me autoritetet amerikane dhe shpreson se këto masa do të jenë të mjaftueshme për t’u larguar nga lista”, i ka thënë po i njëjti burim Reutersit.

Aktualisht, Evropa është tregu më i madh i kompanisë Rusal, pasi 42 përqind e produkteve të kompanisë janë shitur në këtë territor vitin e kaluar.

Përgatiti: Krenare Cubolli

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj: Përgjegjësit e vrasjes në Gjakovë duhet të marrin përgjigjen e duhur nga drejtësia

Haradinaj: Përgjegjësit e vrasjes në Gjakovë duhet të marrin përgjigjen e duhur nga drejtësia

Vrasja në Gjakovë: 5 euro ishin arsyeja e konflikti në çiftin Ndrecaj

Vrasja në Gjakovë: 5 euro ishin arsyeja e konflikti në çiftin Ndrecaj

Tahiri: Ata që kanë neglizhuar detyrën për ofrimin e sigurisë së të ndjerave, do të dalin para përgjegjësisë

Tahiri: Ata që kanë neglizhuar detyrën për ofrimin e sigurisë së të ndjerave, do të dalin para përgjegjësisë

Gjuriq me Listën Serbe ndërsa Vuçiq në linjë telefonike

Gjuriq me Listën Serbe ndërsa Vuçiq në linjë telefonike

AGK dënon gjuhën e përdorur nga presidenti Hashim Thaçi ndaj gazetarit Fitim Gashi

AGK dënon gjuhën e përdorur nga presidenti Hashim Thaçi ndaj gazetarit Fitim Gashi

Kryeprokurori i Gjakovës: Nuk i morëm shumë seriozisht kërcënimet e Pjetrit ndaj Valerianës

Kryeprokurori i Gjakovës: Nuk i morëm shumë seriozisht kërcënimet e Pjetrit ndaj Valerianës

Hoti i sigurt se Thaçi s’do ta udhëheqë dialogun me Serbinë

Hoti i sigurt se Thaçi s’do ta udhëheqë dialogun me Serbinë

Arrestohet një grup i organizuar kriminal

Arrestohet një grup i organizuar kriminal

Haziri: Gjilani ka hyrë në investimet më të mëdha infrastrukturore prej pasluftës

Haziri: Gjilani ka hyrë në investimet më të mëdha infrastrukturore prej pasluftës

Lekaj: Po e ndryshojmë infrastrukturën në vend dhe kurrë më s’do të ketë stërzgjatje të projekteve

Lekaj: Po e ndryshojmë infrastrukturën në vend dhe kurrë më s’do të ketë stërzgjatje të projekteve

Dhuna në familje mposht drejtësinë

Dhuna në familje mposht drejtësinë

Marrëveshja e Ministrisë së Bujqësisë me USAID-in siguron 3.8 milionë euro për sektorin e bujqësisë

Marrëveshja e Ministrisë së Bujqësisë me USAID-in siguron 3.8 milionë euro për sektorin e bujqësisë

Rrëfimi për vrasjen në Gjakovë: Ish-dhëndëri na e mbyti të bijën dhe mbesën në pragun e shtëpisë

Rrëfimi për vrasjen në Gjakovë: Ish-dhëndëri na e mbyti të bijën dhe mbesën në pragun e shtëpisë

Partitë me akuza për luftën kundër keqpërdorimeve të zyrtarëve

Partitë me akuza për luftën kundër keqpërdorimeve të zyrtarëve

Thaçi: Nuk ka ndarje të Kosovës e as autonomi për serbët

Thaçi: Nuk ka ndarje të Kosovës e as autonomi për serbët

Departamenti Amerikan i Shtetit reagon pas debateve për territore në Kosovë e Serbi

Departamenti Amerikan i Shtetit reagon pas debateve për territore në Kosovë e Serbi