Rumania zotohet se do ta mbështesë Serbinë që të anëtarësohet në BE

23.12.2018 10:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rumania zotohet se do ta mbështesë Serbinë që të anëtarësohet në BE

Rumania thotë se do të punojë që të ndihmojë Serbinë që të anëtarësohet në Bashkimin Evropian, kur ky vend të marrë presidencën e bllokut, më 1 janar.

Kryeministrja rumune, Viorica Dancila i bëri këto komente në Beograd, pasi u takua me udhëheqësit e Serbisë, Bullgarisë dhe Greqisë.

“Rumania do të mbështesë rrugën evropiane të Serbisë. Ne të gjithë duhet të përfshihemi që të mbështesim Serbinë”, tha ajo.

Kryeministrja e Rumanisë shtoi se zgjerimi i BE-së është “prioritet” për shtetin e saj.

Të katër liderët e shteteve në takimin në Beograd diskutuan edhe për migrimin dhe temat rajonale.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Rumania zotohet se do ta mbështesë Serbinë që të anëtarësohet në BE

Rumania zotohet se do ta mbështesë Serbinë që të anëtarësohet në BE

Ushtria bullgare kërkon bisedime me SHBA-në për blerjen e avionëve F-16

Ushtria bullgare kërkon bisedime me SHBA-në për blerjen e avionëve F-16

Moti sot në Kosovë

Moti sot në Kosovë

Vetura godet një femër në Obiliq, viktima në gjendje të rëndë

Vetura godet një femër në Obiliq, viktima në gjendje të rëndë

Presidentja kroate: Ne krijojmë koalicionin Kroaci-Shqipëri-Kosovë-Mali Zi-Slloveni

Presidentja kroate: Ne krijojmë koalicionin Kroaci-Shqipëri-Kosovë-Mali Zi-Slloveni

Protestë e madhe në Beograd kundër Vuçiqit, mijëra protestues në rrugë

Protestë e madhe në Beograd kundër Vuçiqit, mijëra protestues në rrugë

29 vjet nga themelimi i LDK-së

29 vjet nga themelimi i LDK-së

Tre vite nga vendimi i Gjykatës Kushtetuese për Asociacionin

Tre vite nga vendimi i Gjykatës Kushtetuese për Asociacionin

Festat e fundvitit shtojnë pritjet nëpër kufijtë e Kosovës

Festat e fundvitit shtojnë pritjet nëpër kufijtë e Kosovës

Molliqaj: Ne do ta largojë PDK-në nga pushteti

Vuçiq: Në Kosovë asgjë nuk është e jona

Vuçiq: Në Kosovë asgjë nuk është e jona

PDK e AAK të gatshme t’ia japin Shpend Ahmetit hisen e AKR’së në Qeveri

PDK e AAK të gatshme t’ia japin Shpend Ahmetit hisen e AKR’së në Qeveri

Greqi, zhduket një shqiptare prej 5 ditësh

Greqi, zhduket një shqiptare prej 5 ditësh

Vetëvendosje thotë se është përkeqësuar gjendja e arsimit në vitin 2018, liston problematika

Vetëvendosje thotë se është përkeqësuar gjendja e arsimit në vitin 2018, liston problematika

Detaje të reja nga vetaksidenti ku humbi jetën 25 vjeçari nga Istogu

Detaje të reja nga vetaksidenti ku humbi jetën 25 vjeçari nga Istogu

Zvicra me rekord vende të lira pune

Zvicra me rekord vende të lira pune