Rukiqi tregon a do të ketë mbyllje për fundvit

20.12.2020 19:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rukiqi tregon a do të ketë mbyllje për fundvit

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi ka deklaruar se gjatë takimeve me autoritetet vendimmarrëse kanë gjetur pajtim që mbyllja totale për shkak të pandemisë me koronavirus nuk do të ishte një zgjidhje adekuate dhe se do të ishte me pasoja fatale për ekonominë e vendit.

Ai në një postim në Facebook ka shkruar se masat ekzistuese antiCOVID-19 duhet të respektohen me rigorozitet.

“Këto ditë kam pranuar plot pyetje rreth mundësisë për një ri-mbyllje të ekonomisë për festat e fundvitit. Nga takimet dhe komunikimet e fundit me autoritetet vendimmarrëse, jemi pajtuar që mbyllja totale nuk është zgjidhje dhe do të ishte me pasoja fatale për ekonominë, por masat ekzistuese duhet të respektohen me rigorozitet”, ka shkruar Rukiqi.

Ndryshe, ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj më 18 dhjetor ka bërë të ditur se këtë javë në zonën e kuqe janë 11 komuna nga 16 sa ishin javën e kaluar, ndërsa në zonën e verdhë 11 komuna, teksa në zonën e gjelbër 16 komuna.

Në zonën e kuqe janë: Prishtina, Zveçani, Zubin Potoku , Fushë Kosova, Obiliqi, Mitrovica e Jugut, Mitrovica e Veriut, Leposaviqi, Lipjani, Drenasi, Podujeva. Në zonën e verdhë janë 11 komuna: Kamenica , Kllokoti, Gjakova, Vitia , Gjilani, Peja, Vushtrria, Ferizaj, Shtërpca Istogu dhe Ranilluga .

Në zonën e gjelbër janë: Graçanica, Klina, Hani i Elezit, Shtimja, Suhareka, Skenderaj, Malisheva, Parteshi, Rahoveci, Prizreni, Deçani, Novobërda, Kaçaniku, Juniku, Dragashi dhe Mamusha.

Ministri Zemaj ka bërë të ditur se në prag të festave të fundvitit nuk do të ketë lirim të masave.

“Lirim të masave nuk do të ketë, nëse e quajmë diçka shtrëngim apo kufizim, por jemi duke analizuar situatën ku mund të ketë lëvizje dhe ku mund të ketë shtrëngim që të mos kemi grumbullim të njerëzve. I kemi koordinuar aktivitetet, kryeministri i ka takuar edhe Odat e bizneseve, unë kam takuar ekipet që ndërlidhen me aktivitet kulturore, me komunat, me klerikët fetarë dhe kështu do të vazhdojmë edhe këto ditë deri në vendosjen e masave, të cilat ne i shohim të arsyeshme për ta ruajtur shëndetin dhe për ta ulur numrin e infeksioneve”, tha ai.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rukiqi tregon a do të ketë mbyllje për fundvit

Rukiqi tregon a do të ketë mbyllje për fundvit

Arrestohen dy persona të kërkuar në Podujevë

Arrestohen dy persona të kërkuar në Podujevë

Cakaj: Për Tribunale Ndërkombëtare e Gjykata Speciale ka nevojë Serbia, jo Kosova

Cakaj: Për Tribunale Ndërkombëtare e Gjykata Speciale ka nevojë Serbia, jo Kosova

E jashtëzakonshme: BE diskuton llojin e ri të virusit nga Britania e Madhe

E jashtëzakonshme: BE diskuton llojin e ri të virusit nga Britania e Madhe

​Kaos në bordin e avionit, pasagjeri me COVID-19 ndërron jetë (Foto)

​Kaos në bordin e avionit, pasagjeri me COVID-19 ndërron jetë (Foto)

PDK: Qeveria Hoti dështoi me sigurinë në vend, situata në duart e gangsterëve

PDK: Qeveria Hoti dështoi me sigurinë në vend, situata në duart e gangsterëve

Opozita parlamentare në Shqipëri kërkon rezolutë që dënon gjenocidin e kryer në Kosovë

Opozita parlamentare në Shqipëri kërkon rezolutë që dënon gjenocidin e kryer në Kosovë

​8 të vdekur dhe 223 raste të reja me Covid-19

​8 të vdekur dhe 223 raste të reja me Covid-19

​Arrestohet pasi dyshohet për vjedhje të tri veturave

​Arrestohet pasi dyshohet për vjedhje të tri veturave

Shmangia e krizës politike, partitë kërkojnë që presidenti të zgjidhet nga populli

Shmangia e krizës politike, partitë kërkojnë që presidenti të zgjidhet nga populli

Hoti për sulmin në Prizren: Sulmet ndaj heronjve të kohës janë të turpshme dhe të pa pranueshme

Hoti për sulmin në Prizren: Sulmet ndaj heronjve të kohës janë të turpshme dhe të pa pranueshme

Krasniqi: Vit i vështirë për ekonominë dhe bizneset, por nuk humbën vendet e punës 30 mijë qytetarë

Krasniqi: Vit i vështirë për ekonominë dhe bizneset, por nuk humbën vendet e punës 30 mijë qytetarë

1.248 të vdekur që nga paraqitja e pandemisë Covid-19 në Kosovë

1.248 të vdekur që nga paraqitja e pandemisë Covid-19 në Kosovë

Ministri i Drejtësisë gjobitet nga Policia për mosrespektim të masave për pandeminë

Ministri i Drejtësisë gjobitet nga Policia për mosrespektim të masave për pandeminë

Izrael, Netanyahu vaksinohet i pari kundër COVID-19 para kamerave

Izrael, Netanyahu vaksinohet i pari kundër COVID-19 para kamerave

Ishte infektuar me Covid, vdes ish-ministrja shqiptare

Ishte infektuar me Covid, vdes ish-ministrja shqiptare