Rukiqi: Korrupsioni dhe mosfunksionimi i gjykatave, ndër barrierat në të bërit biznes

02.09.2019 11:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rukiqi: Korrupsioni dhe mosfunksionimi i gjykatave, ndër barrierat në të bërit biznes

Ekonomia joformale, energjia elektrike, korrupsioni janë disa nga barrierat e të bërit biznes në pesë vjetët e fundit në Kosovë.

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, gjatë një konferencë për media, tha se si OEK, nuk do të angazhohen në zgjedhjet e 6 tetorit.

Rukiqi ka përmendur barrierat në të bërit biznes në Kosovë.

“Ekonomia joformale, energjia elektrike, korrupsioni, jo stabiliteti politik, qasja në financa e shumë të tjera”, ka thënë ai.

Rukiqi tha se nuk do të jenë të pranishëm në fushata të partive politike.“OEK nuk do të ndërlidhet me asnjë proces zgjedhor dhe nuk do të nënshkruajnë asnjë marrëveshje, a kontrate me parti politike, para zgjedhjeve. E dyta, e kemi thënë edhe më herët ne do te dalim me disa rekomandime qe te dalim me atë se çka kërkon sektori privat”, ka thënë ai.

Kreu OEK-ut gjithashtu tha se mosfunksionimi i gjykatave shkakton barriera në të bërit biznes, raporton EO, transmeton Klan Kosova.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rukiqi: Korrupsioni dhe mosfunksionimi i gjykatave, ndër barrierat në të bërit biznes

Rukiqi: Korrupsioni dhe mosfunksionimi i gjykatave, ndër barrierat në të bërit biznes

Haziri uron nxënësit dhe mësimdhënësit për vitin e ri shkollor

Haziri uron nxënësit dhe mësimdhënësit për vitin e ri shkollor

Agim Bahtiri nuk lejohet ta pres shiritin e shkollës “Ismail Qemaili” (VIDEO)

Agim Bahtiri nuk lejohet ta pres shiritin e shkollës “Ismail Qemaili” (VIDEO)

Sqarim: KEK: nuk po ndodhe asgjë e jashtëzakonshme, po kthehen blloqet ne prodhim

Sqarim: KEK: nuk po ndodhe asgjë e jashtëzakonshme, po kthehen blloqet ne prodhim

Hetuesi i Krimeve Ekonomike dyshohet që “dekonspiroi” hetimin ku përfshihet këshilltari i Pal Lekajt

Hetuesi i Krimeve Ekonomike dyshohet që “dekonspiroi” hetimin ku përfshihet këshilltari i Pal Lekajt

Osmani flet për ngritjen e saj në LDK dhe kushtin ndaj VV-së për koalicion paszgjedhor

Osmani flet për ngritjen e saj në LDK dhe kushtin ndaj VV-së për koalicion paszgjedhor

Haradinaj sulmon ashpër Veselin: Kush me luftu korrupsionin? Ata janë të paguximshëm dhe servilë

Haradinaj sulmon ashpër Veselin: Kush me luftu korrupsionin? Ata janë të paguximshëm dhe servilë

Cakolli nga PDK: Skandaloz vendimi për mbylljen e shkollave në Kamenicë

Cakolli nga PDK: Skandaloz vendimi për mbylljen e shkollave në Kamenicë

Kurti i uron Tuzit përvjetorin e parë si komunë

Kurti i uron Tuzit përvjetorin e parë si komunë

MPJ: Nuk do të lejojmë Vuçiqin që ta vizitojë Kosovën para zgjedhjeve

MPJ: Nuk do të lejojmë Vuçiqin që ta vizitojë Kosovën para zgjedhjeve

Kosova bën llogari para se të aplikojë në INTERPOL

Kosova bën llogari para se të aplikojë në INTERPOL

Osmani nga Prizreni: Shtetin e kapur do t’ua kthejmë qytetarëve

Osmani nga Prizreni: Shtetin e kapur do t’ua kthejmë qytetarëve

Nënkryetarja e VV’së: PAN’i humbi shpresën, të rinjtë po ikin nga Shteti

Nënkryetarja e VV’së: PAN’i humbi shpresën, të rinjtë po ikin nga Shteti

Vuçiq: Nuk pranoj kompromis me Kosovën nëse nuk marrim diçka prej tyre

Vuçiq: Nuk pranoj kompromis me Kosovën nëse nuk marrim diçka prej tyre

Ministria nis punën për caktimin e kufijve të qyteteve, kundërshtohet prej asociacionit të komunave

Ministria nis punën për caktimin e kufijve të qyteteve, kundërshtohet prej asociacionit të komunave

Kadri Veseli iu flet policëve të ardhshëm për luftën kundër krimit dhe korrupsionit

Kadri Veseli iu flet policëve të ardhshëm për luftën kundër krimit dhe korrupsionit