RTK, Kurti dhe Vetëvendosja virtuale

27.09.2020 20:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
RTK, Kurti dhe Vetëvendosja virtuale

Nga Migjen Kelmendi

Servisi publik, Radio Televizioni i Kosoves, ka kohe qe e ka humbe shkelqimin dhe po vazhdon me humbe besimin ne misionin qe e ka – me i sherby publikut.

Nese dikur Lajmet Qendrore fillonin me PDK e LDK, sot ato fillojne me i dhane pozicion qendror ne lajme – Vetevendosjes dhe Albin Kurtit.
Keshtu ndodhi edhe sonte, ku mbi 4 minuta ju nda hapsina qendrore ne lajme Kurtit virtual, i cili me lehtesi kualifikonte dhe diskualifikonte rivalet politik.

RTK ka nji dashni te moçme me kete person. Asht po ky medium, qe bante shkelje flagrante te misionit te vet, tue ja ofrue 1 ore hapsine ne Prime Time Albin Kurtit, i cili si hoxhe, si njifar guruje i lujtun, folke…folke….folke…dhe i drejtohej publikut. Nuk pritej nga Kurti asokohe me kuptue se me i fole publikut direkt permes kameres, asht nji privilegj qe i jipet vetem presidenteve ne raste te njoftimit te qytetareve per vendime te medhaja per kombin dhe shtetin, ajo qe njihet si Addressing The Nation. Ai ishte djal i ri, i humbun e i perhumbun ne perçartjet e tij, folke budallakina njashtu i çakerdist, dhe RTK ja servonte dhe garantonte hapsinen.

Po them, nuk pritej prej nji djali te çakerdist me kuptue çka po ban, por RTK ka qene dasht me e dijte dhe me i ndihmue, e mos me lane me u ba prralle e me u kompromitue deri ne ate mase, ai e RTK bashke.

Po çka na tha ‘hoxha’ Kurti sonte?
Me po te njajten arrogance e opt prej atij guruje te lujtun, Kurti foli virtualisht dhe me tone te nji Neroni te sotem, se qysh ka me i dale ne krye Romes, dhe dhashte Zoti, ka me ja shti flaken!

Nji politikan i ri, i cili flet tane kohen se qysh ka me rrenue e ka me denue dikend, asht e çuditshme me marr hapsine ne nji medium publik, qe duhet me qene ne sherbim te qytetareve qe po presin jo me u kall Kosova, po me vazhdu me u ndertue.
Nuk i habitem kesaj partie, Vetevendosjes, e cila lejoi qe e vetmja ftyre, i vetmi opt i dallueshem me qene opti i ketij djali te çakerdist, Albin Kurtit, dhe kane pranue dhe po votojne qe nji dite po ky Neron modern, ne vend te ndonjanit prej tyne, me e shpall kalin per senator. Por nji servis publik, ma e pakta do duhej me pase sensin per ekuiliber te lajmit, dhe ne qofte se Kurti permend emna rivalesh politik, patjeter do duhej me u ofrue hapsine edhe atyne qe ai i kualifikon dhe diskualifikon me lehtesi prej Neroni.

Sa pash, Kurti ma as po i takon anetaret e partise se vet. Ka nis prej piedestalit virtual te nji Neroni te ri, me instalue dhe çimentue distancen e tij neroniane prej mvartesve te vet, dhe me po te njajtin delir me ju drejtue edhe qytetareve dhe me i pa njisoj si po e sheh anetaresine e vet – te nenshtruem, te perulun, te bindun dhe te lumtun qe jau ka çue Zoti ate – Albin Kurtin. Sado virtual e neronian qe mundet me qene!

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


RTK, Kurti dhe Vetëvendosja virtuale

RTK, Kurti dhe Vetëvendosja virtuale

13.165 pacientë të shëruar nga Covid-19, 1.641 raste aktive

13.165 pacientë të shëruar nga Covid-19, 1.641 raste aktive

UÇK është margaritar i qytetërimit evropian

UÇK është margaritar i qytetërimit evropian

Trump: Më mundin vetëm nëse ka parregullsi të mëdha

Trump: Më mundin vetëm nëse ka parregullsi të mëdha

Parashikimi i zymtë i OBSH-së për koronavirusin

Parashikimi i zymtë i OBSH-së për koronavirusin

Shqipëria e gatshme të fillojë negocimin e kapitujve të anëtarësimit me BE-në

Shqipëria e gatshme të fillojë negocimin e kapitujve të anëtarësimit me BE-në

Nagavci i reagon Mustafës: Mirë që edhe deklarativisht i hoqët vijat e kuqe për PDK-në

Nagavci i reagon Mustafës: Mirë që edhe deklarativisht i hoqët vijat e kuqe për PDK-në

Operohet infermieri që u ther me thikë në QKUK, kjo është gjendja e tij

Operohet infermieri që u ther me thikë në QKUK, kjo është gjendja e tij

Vuçiq: Trefishohet pro-amerikanizmi te serbët

Vuçiq: Trefishohet pro-amerikanizmi te serbët

Musliu: Amnistimi i veprimeve të EULEX-it, dëftesë e mjerimit politik të Hotit

Musliu: Amnistimi i veprimeve të EULEX-it, dëftesë e mjerimit politik të Hotit

OKB thirrje për ndërprerje të menjëhershme të luftimeve në Tripoli

OKB thirrje për ndërprerje të menjëhershme të luftimeve në Tripoli

​Gjykata Speciale: Nasim Haradinaj akuzohet për pengim të drejtësisë dhe frikësim të dëshmitarëve

​Gjykata Speciale: Nasim Haradinaj akuzohet për pengim të drejtësisë dhe frikësim të dëshmitarëve

22 vjet pas, dëshmitarët rrëfejnë për masakrën në familjen Deliu

22 vjet pas, dëshmitarët rrëfejnë për masakrën në familjen Deliu

​Zemaj: Nuk duhet të ekzaltohemi e të bëjmë lirimin e tepruar të masave

​Zemaj: Nuk duhet të ekzaltohemi e të bëjmë lirimin e tepruar të masave

Sulmohet me thikë një infermier në QKUK

Sulmohet me thikë një infermier në QKUK

Dy të vdekur dhe 46 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

Dy të vdekur dhe 46 raste të reja me Covid-19 në Kosovë