Rritet shkalla e shkatërrimit në Bahamas

04.09.2019 13:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rritet shkalla e shkatërrimit në Bahamas

Ekipet e shpëtimit janë nisur në zonat në veri të ishujve Bahamas që janë shkatërruar nga Uragani Dorian.

Kryeministri i Bahamas-it, Hubert Minnis ka thënë se disa zona janë shkatërruar plotësisht dhe pritet që numri i të vdekurve, nga shtatë sa është tani, të rritet edhe më shumë.

“Ne mund të përballemi me më shumë viktima. Këto janë vetëm informacionet fillestare. Kjo është një prej kriza më të mëdha kombëtare në historinë e shtetit tonë”, ka thënë ai.

Uragani Dorian është bartuar në veri mirëpo ende kërcënon ujërat në lindje të Shtetetve të Bashkuara.

Lideri opozitar, Philip Brave Davis, i ka përshkruar pamjet e para përmes një fluturimi si “të tmerrshme”.

Kryqi i Kuq Ndërkombëtar ka thënë se shqetësohet se 45 për qind e shtëpive në Grand Bahama dhe Abakos, janë dëmtuar rëndë ose janë shkatërruar tërësisht.

Një zyrtar i Kombeve të Bashkuara ka thënë se rreth 60 mijë persona do të kenë nevojë për ndihmë dhe ujë të pijshëm, transmeton REL.

Qendra Kombëtare për Stuhi ka thënë se fuqia e uraganit pritet të zvogëlohet në dy ditët e ardhshme.

Megjithatë, ai prapë do të rrezikojë brigjet e Floridas dhe Xhorxhias.

Presidenti amerikan, Donald Trump ka thënë përmes një postimi në rrjetin social Twitter se Shtetet e Bashkuara “mund të jenë paksa fatlume sa i përket uraganit Dorian” mirëpo ka bërë thirrje për të vazhduar vëzhgimin.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rritet shkalla e shkatërrimit në Bahamas

Rritet shkalla e shkatërrimit në Bahamas

Tahiri: Pakti Kundër Korrupsionit, momentum i ri kundër abuzimit

Tahiri: Pakti Kundër Korrupsionit, momentum i ri kundër abuzimit

KPK dhe GIZ me marrëveshje për fuqizimin e mekanizmave të Zyrës për Mbrojtjen dhe Ndihmën e Viktimave

KPK dhe GIZ me marrëveshje për fuqizimin e mekanizmave të Zyrës për Mbrojtjen dhe Ndihmën e Viktimave

Kandidatja për presidente të Kroacisë i krahason serbët me hebrenjtë

Kandidatja për presidente të Kroacisë i krahason serbët me hebrenjtë

Ismaili: Kursyem miliona euro, po i modernizojmë pajisjet mjekësore

Ismaili: Kursyem miliona euro, po i modernizojmë pajisjet mjekësore

Dhjetori muaji i rinisjes së dialogut Kosovë-Serbi, ShBA’ja e Gjermania ndezin motorët

Dhjetori muaji i rinisjes së dialogut Kosovë-Serbi, ShBA’ja e Gjermania ndezin motorët

Vuk Drashkoviq: Nuk shkohet në Bruksel nëpërmes të Moskës

Vuk Drashkoviq: Nuk shkohet në Bruksel nëpërmes të Moskës

Liberalizimi i vizave mund të jetë një dhuratë për Krishtlindje?

Liberalizimi i vizave mund të jetë një dhuratë për Krishtlindje?

Behgjet Pacolli do ta nënshkruajë paktin e Kadri Veselit

Behgjet Pacolli do ta nënshkruajë paktin e Kadri Veselit

Shkëmbimi i territoreve, Kurti: Shumë politikanë kanë rënë në kurthin e Vuçiq

Shkëmbimi i territoreve, Kurti: Shumë politikanë kanë rënë në kurthin e Vuçiq

Dialogu me Serbinë, senatorët amerikanë sot në Kosovë

Dialogu me Serbinë, senatorët amerikanë sot në Kosovë

Çmendet shqiptari, masakron me 12 goditje thike moldaven, por 33- vjeçaren e shpëton qeni

Çmendet shqiptari, masakron me 12 goditje thike moldaven, por 33- vjeçaren e shpëton qeni

AAK, Nisma, AKR dhe PSD rrezikojnë të mbeten pa përfaqësim në KKZ

AAK, Nisma, AKR dhe PSD rrezikojnë të mbeten pa përfaqësim në KKZ

Haziri: LDK dhe PDK dallojnë si dita me natën

Haziri: LDK dhe PDK dallojnë si dita me natën

Vëllai vret motrën 21-vjeçare sepse postoi foto me të fejuarin

Vëllai vret motrën 21-vjeçare sepse postoi foto me të fejuarin

Mushkolaj: Vetëvendosje gjatë fushatës do të jetë shumë më e ashpër ndaj LDK-së së që është momentalisht

Mushkolaj: Vetëvendosje gjatë fushatës do të jetë shumë më e ashpër ndaj LDK-së së që është momentalisht