Rreziku nga insuficienca e zemrës: Si të njohim simptomat e hershme?

15.12.2020 13:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rreziku nga insuficienca e zemrës: Si të njohim simptomat e hershme?

Diagnoza është më vdekjeprurëse se shumica e sëmundjeve malinje të tumorit, dhe njerëzit me diagnoza të vendosura tashmë janë në rrezik të rritur.

Është njohja e hershme e simptomave dhe fillimi sa më i hershëm i trajtimit, bien dakord ekspertët, që zgjasin jetëgjatësinë dhe rrisin cilësinë e jetës së pacientëve

Pas një sulmi në zemër dhe goditje në tru, nga të gjitha sëmundjet kardiovaskulare, dështimi i zemrës merr më shumë jetë.

Vdekshmëria brenda pesë viteve nga diagnostikimi me dështim të zemrës është rreth pesëdhjetë për qind, kështu që dështimi i zemrës është më vdekjeprurës sesa shumica e tumoreve malinje, e cila është arsyeja pse me të drejtë quhet sëmundja kryesore dhe më e zakonshme malinje sot, tha akademiku kroat Davor Miliciq.

Vëmendje e veçantë duhet t’i kushtohet simptomave të dështimit të zemrës te njerëzit me presion të lartë të gjakut, diabet, njerëz që kanë pasur një sulm në zemër ose kanë një sëmundje koronare të zemrës ose sëmundje kongjenitale të zemrës. Prandaj, pacientët me këto sëmundje duhet t’i kushtojnë vëmendje të veçantë simptomave që shpesh janë jo specifike dhe shfaqen si:

gulçim ose vështirësi në frymëmarrje

ndjenja e rrahjes ose kapërcimit të rrahjeve të zemrës

rrahje të shpejta të zemrës, lodhje dhe dobësi

ënjtje e këmbëve

durimi i vështirë i tendosjes fizike

mbytja e natës dhe nevoja për të fjetur në një kokë të ngritur

“Duke trajtuar sëmundjen themelore, themelore, siç është diabeti, është e mundur të parandaloni zhvillimin e dështimit të zemrës. Nga ana tjetër, diagnostikimi në kohë i dështimit të zemrës mund të trajtohet me sukses dhe dihet që njohja e hershme e simptomave dhe fillimi sa më i hershëm i trajtimit zgjasin jetëgjatësinë dhe rrisin cilësinë e jetës së pacientëve. Ushqimi i duhur dhe një mënyrë jetese e shëndetshme dhe aktive, e cila përjashton konsumimin e alkoolit dhe produkteve të duhanit dhe kufizon marrjen e kripës, janë faktorë të rëndësishëm në parandalimin dhe trajtimin e dështimit të zemrës “, shpjegon profesoresha kroate Maja Çikesh.

Pandemia e COVID-19, është një kërcënim i ri për pacientët me insuficiencë kardiake, sepse pamja klinike e infeksionit mund të jetë dukshëm më e vështirë dhe komplekse, dhe kështu rezultatet edhe më keq. Përveç kësaj, pasojat e infeksionit të koronavirusit mund të ndikojnë në një zemër të shëndetshme më parë dhe të kontribuojnë në dëmtimin e saj dhe zhvillimin e sindromës së dështimit të zemrës. Nëse ka sëmundje të shoqëruara, të tilla si diabeti, hipertensioni ose mbipesha, pamja klinike është shumë më komplekse dhe rezultatet përkeqësohen.

Ekspertët theksojnë rëndësinë e kontrolleve të rregullta dhe të mos injorohen simptomat, por të këshillohet me mjekun, veçanërisht nëse vuajnë nga diabeti, hipertensioni, sëmundja e trashëguar e zemrës ose sëmundja e arterieve koronare. Ata gjithashtu inkurajojnë një mënyrë jetese të shëndetshme dhe aktivitet fizik në mënyrë që të parandalojnë zhvillimin e dështimit të zemrës.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rreziku nga insuficienca e zemrës: Si të njohim simptomat e hershme?

Rreziku nga insuficienca e zemrës: Si të njohim simptomat e hershme?

Kujdes: Mos i pastroni këto dhjetë gjëra me peceta dezinfektuese

Kujdes: Mos i pastroni këto dhjetë gjëra me peceta dezinfektuese

Vjosa Osmani publikon një video nga shtëpia duke kënduar me vajzat e saj

Vjosa Osmani publikon një video nga shtëpia duke kënduar me vajzat e saj

Autostrada është ‘shenjtorja gjermane’: A e dini të kaluarën e saj të errët?

Autostrada është ‘shenjtorja gjermane’: A e dini të kaluarën e saj të errët?

Bayer Leverkusen kthehet në vendin e parë, Schalke humb rastin për fitoren e parë

Bayer Leverkusen kthehet në vendin e parë, Schalke humb rastin për fitoren e parë

Liverppol vetëm barazim si mysafir kundër Fulham

Liverppol vetëm barazim si mysafir kundër Fulham

Tottenham me ofertë për lojtarin e Juventusit

Tottenham me ofertë për lojtarin e Juventusit

Sa qen shihni në foto? Numri zbulon moshën tuaj aktuale mendore

Sa qen shihni në foto? Numri zbulon moshën tuaj aktuale mendore

Zbulohet simptoma më e zakonshme e koronavirusit

Zbulohet simptoma më e zakonshme e koronavirusit

Superliga e Kosovës, programi i ditës së diel

Superliga e Kosovës, programi i ditës së diel

Problemet shëndetësore që shkaktohen nga ajri i kondicionuar

Problemet shëndetësore që shkaktohen nga ajri i kondicionuar

Ushqimet që rrisin më tepër tensionin e lartë të gjakut

Ushqimet që rrisin më tepër tensionin e lartë të gjakut

KOK: Dy medaljeevropiane për taekwondistët e rinj

KOK: Dy medaljeevropiane për taekwondistët e rinj

Dueli Marku-Stewart mbyllet në barazim

Dueli Marku-Stewart mbyllet në barazim

Sportistet po e dëshmojnë vetën e tyre me rezultate, por ato kanë nevojë për përkrahje të vazhdueshme

Sportistet po e dëshmojnë vetën e tyre me rezultate, por ato kanë nevojë për përkrahje të vazhdueshme

‘Na çave k…, o by… m*ti’/ Nxehet konkurenti dhe përplas në tokë Renato Mekollin (VIDEO)

‘Na çave k…, o by… m*ti’/ Nxehet konkurenti dhe përplas në tokë Renato Mekollin (VIDEO)