Rreziku nga infarkti në stinën e dimrit

10.01.2019 10:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rreziku nga infarkti në stinën e dimrit

Kjo është arsyeja pse ju duhet t’i kushtoni më shumë vëmendje nëse vuani ose jeni në rrezik të sëmundjeve të zemrës.

Cila është lidhja mes të ftohtit dhe infarktit?

Ushqimi, alkooli, por mbi të gjitha të ftohtit janë përgjegjësit kryesorë për kulmin e infarkteve që regjistrohen natën ndërmjet 24 dhe 25 dhjetorit.

Gabimi i shumë faktorëve, ndër të cilët temperaturat e ulëta dhe fakti që enët e gjakut të disa njerëzve në rrezik nuk janë gjithmonë në shëndet të përsosur, gjatë festave të fundvitit dhe pas, ka një rritje prej 37% të sulmeve në zemër, ndërsa rritja zgjerohet në + 27% të ditës së nesërme dhe bie me + 20% më 1 janar.

Studimet që tregojnë se i ftohti i madh është një rrezik i mundshëm për zemrën janë të shumta. Gjithashtu, në Suedi një studim i publikuar në “Jama” ka treguar se në ditët me temperaturë nën 0 °C rritet numri i infarkteve.

Vasokonstrikcioni në fakt mund të shkaktojë shkatërrimin e pllakave aterosklerotike. Rritja e vetme me 8 gradë e temperaturës zvogëlon rrezikun e sulmit në zemër me 3%.

Shmangni sforcimet dhe qëndrimin në të ftohtë

Lidhja midis lodhjes dhe temperaturës polare mund të jetë një armik i vërtetë për zemrën dhe të rrisë rrezikun e një sulmi në zemër deri në 34%. Edhe infeksionet e frymëmarrjes rritin deri në 6 herë rrezikun e marrjes së një sulmi në zemër.

Kështu që sugjerimi është të zvogëlohet ekspozimi ndaj të ftohtit përmes veshjeve dhe ngrohjes së duhur, duke shmangur sforcimet kur temperaturat janë nën zero ose sportet dimërore të domosdoshme.

Mundësia e një infarkti është gjithashtu e konsiderueshme, sidomos nëse zgjidhni aktivitetin fizik në mëngjes, midis 6 dhe 10, kur probabiliteti i ngjarjeve kardiovaskulare është maksimal brenda 24 orëve.

Gjaku trashet kur moti është i ftohët, gjë e cila e rritë shtypjen e gjakut. Ekspertët thonë që të kujdeseni më shumë për veten gjatë ditëve të ftohta.

Të rrezikuar janë edhe personat me astma, për të cilët ekspertët thonë se ushtrimet fizike në ajër të ftohët mund t’ua shkaktojnë sulmin në zemër. Ata duhet të kenë shumë kujdes dhe ta mbështjellin gojën me një shall.

Ndër tjerash, gripi, skuqja e fytit dhe norovirusi janë më të zakonshmet mes temperaturave të ftohta.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Refuzimi i teknologjisë 5G të kompanive Kineze do ti kushtojë operatorëve Evropianë 55 miliardë euro

Refuzimi i teknologjisë 5G të kompanive Kineze do ti kushtojë operatorëve Evropianë 55 miliardë euro

Adoptohen 44 standarde Evropiane për pajisjet elektrike

Adoptohen 44 standarde Evropiane për pajisjet elektrike

Qyteti i Ferizaj bëhet me Qendër të Inovacionit dhe Ndërmarrësisë

Qyteti i Ferizaj bëhet me Qendër të Inovacionit dhe Ndërmarrësisë

Aksesi në internet, teknologjia më e përdorur DSL

Aksesi në internet, teknologjia më e përdorur DSL

Telefoni 99 eurosh i Nokia ka ekran masiv

Telefoni 99 eurosh i Nokia ka ekran masiv

Siguria e pajisjeve të Huawei më e dobët se e konkurrentëve thonë ekspertët Britanikë

Siguria e pajisjeve të Huawei më e dobët se e konkurrentëve thonë ekspertët Britanikë

Telekomi i Kosovës kërkon mese 22 milion euro nga qeveria i Kosovës

Telekomi i Kosovës kërkon mese 22 milion euro nga qeveria i Kosovës

Vodafone lançon 5G në Itali

Vodafone lançon 5G në Itali

Google Maps tashmë tregon një informacion jetik për drejtuesit e makinave

Google Maps tashmë tregon një informacion jetik për drejtuesit e makinave

Galaxy Note 10 do ti mungojë një teknologji e fundit

Galaxy Note 10 do ti mungojë një teknologji e fundit

Huawei do të ndërtojë rrjetin 5G të operatorit më të madh celular në Rusi

Huawei do të ndërtojë rrjetin 5G të operatorit më të madh celular në Rusi

Skype sjell funksionin e munguar në platformat mobile

Skype sjell funksionin e munguar në platformat mobile

AKEP do të ndalojë telefonatat e bezdisshme të telemarketingut

AKEP do të ndalojë telefonatat e bezdisshme të telemarketingut

Privatësia, lufta e re mes shfletuesve

Privatësia, lufta e re mes shfletuesve

Kriptomonedha e Facebook mund të debutojë më shpejt sesa keni menduar

Kriptomonedha e Facebook mund të debutojë më shpejt sesa keni menduar

Kina hedh hapin e madh, licencon 5G për katër operatorët vendas

Kina hedh hapin e madh, licencon 5G për katër operatorët vendas