Rrezikohen 15.4 milionë euro, Qeveria do zgjidhje për ish-“Gërminë”

03.04.2019 09:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rrezikohen 15.4 milionë euro, Qeveria do zgjidhje për ish-“Gërminë”

Në emër të rrezikimit të fondeve për ndërtimin e sallës koncertale, kryeministri i Kosovës ka kërkuar nga Ministria e Kulturës që të bëhet një zgjidhje sa i përket statusit ligjor të ish-ndërtesës së “Gërmisë”, që është monument. Të martën në mbledhjen e Qeverisë kryeministri Haradinaj ka shkuar edhe më tej sa i përket kësaj çështjeje.

Ka kërkuar nga ministri i Kulturës ndonjë opsion tjetër pos atij që përcaktohet me Ligjin për trashëgimi kulturore. Ka thënë se BE-ja i ka alarmuar se rrezikojnë të mos e marrin fondin prej 15.4 milionë eurosh.

“Para disa kohe ne e kemi bërë lirimin nga obligimi që kishim marrë me një vendim paraprak për sallën koncertale që t’iu krijojmë juve mundësinë vepruese. Jemi në presion të afatit kohor për shkak të fondeve të BE-së. Nuk dëshirojmë t’i humbim ato fonde. Si do të shkojnë procedurat dhe a do të gjejmë zgjidhje që ato fonde të investohen dhe ta kemi sallën koncertale?”, i është drejtuar kryeministri Haradinaj ministrit të Kulturës, Kujtim Gashi. Në këtë rast, kryeministri ka rikujtuar se në tetor të vitit të kaluar, nëpërmjet vendimit për shpronësimin e ish-objektit të “Gërmisë”, Qeveria kishte vendosur që t’i ruhet pamja e jashtme monumentit dhe të shndërrohet në sallë koncertale.

Më 19 mars Qeveria e ka ndryshuar vendimin. E ka hequr pikën tre. Ka hequr dorë nga ruajtja e pamjes së jashtme.

Ish-ndërtesa e “Gërmisë” ishte futur në Listën e trashëgimisë kulturore nën mbrojtje të përkohshme më 10 tetor të vitit të kaluar..

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet