Rrezikohen 15.4 milionë euro, Qeveria do zgjidhje për ish-“Gërminë”

03.04.2019 09:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rrezikohen 15.4 milionë euro, Qeveria do zgjidhje për ish-“Gërminë”

Në emër të rrezikimit të fondeve për ndërtimin e sallës koncertale, kryeministri i Kosovës ka kërkuar nga Ministria e Kulturës që të bëhet një zgjidhje sa i përket statusit ligjor të ish-ndërtesës së “Gërmisë”, që është monument. Të martën në mbledhjen e Qeverisë kryeministri Haradinaj ka shkuar edhe më tej sa i përket kësaj çështjeje.

Ka kërkuar nga ministri i Kulturës ndonjë opsion tjetër pos atij që përcaktohet me Ligjin për trashëgimi kulturore. Ka thënë se BE-ja i ka alarmuar se rrezikojnë të mos e marrin fondin prej 15.4 milionë eurosh.

“Para disa kohe ne e kemi bërë lirimin nga obligimi që kishim marrë me një vendim paraprak për sallën koncertale që t’iu krijojmë juve mundësinë vepruese. Jemi në presion të afatit kohor për shkak të fondeve të BE-së. Nuk dëshirojmë t’i humbim ato fonde. Si do të shkojnë procedurat dhe a do të gjejmë zgjidhje që ato fonde të investohen dhe ta kemi sallën koncertale?”, i është drejtuar kryeministri Haradinaj ministrit të Kulturës, Kujtim Gashi. Në këtë rast, kryeministri ka rikujtuar se në tetor të vitit të kaluar, nëpërmjet vendimit për shpronësimin e ish-objektit të “Gërmisë”, Qeveria kishte vendosur që t’i ruhet pamja e jashtme monumentit dhe të shndërrohet në sallë koncertale.

Më 19 mars Qeveria e ka ndryshuar vendimin. E ka hequr pikën tre. Ka hequr dorë nga ruajtja e pamjes së jashtme.

Ish-ndërtesa e “Gërmisë” ishte futur në Listën e trashëgimisë kulturore nën mbrojtje të përkohshme më 10 tetor të vitit të kaluar..

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nga Intelegjenca Amerikane: Putini dëshiron ta ndihmojë Trumpin” që të rizgjedhet

Nga Intelegjenca Amerikane: Putini dëshiron ta ndihmojë Trumpin” që të rizgjedhet

Prokuroria Themelore: Mësuesi është duke u hetuar për veprën penale “Keqtrajtim gjatë ushtrimit të detyrës”.

Prokuroria Themelore: Mësuesi është duke u hetuar për veprën penale “Keqtrajtim gjatë ushtrimit të detyrës”.

Asnjë fjalë nga Vlora Çitaku rreth njohjës nga Xhamajka!

Asnjë fjalë nga Vlora Çitaku rreth njohjës nga Xhamajka!

Ambasadori amerikan në BeH: Përcolla qëndrimin e SHBA-së se sovraniteti dhe integriteti territorial duhet të respektohet

Ambasadori amerikan në BeH: Përcolla qëndrimin e SHBA-së se sovraniteti dhe integriteti territorial duhet të respektohet

Dy dëshmitarët: Ja si ndodhi vrasja në qendër të Prishtinës në 2017’tën

Dy dëshmitarët: Ja si ndodhi vrasja në qendër të Prishtinës në 2017’tën

Presidenti: Jemi njoftuar nga ambasadorja Vlora Çitaku për njohjen e Xhamajkës

Presidenti: Jemi njoftuar nga ambasadorja Vlora Çitaku për njohjen e Xhamajkës

Në Graçanicë fshihët mbishkrimin provokus në gjuhën serbe “Kosovo je serce Serbije”, tash mundë ta lexoni “Kosova është Shqipëri”

Në Graçanicë fshihët mbishkrimin provokus në gjuhën serbe “Kosovo je serce Serbije”, tash mundë ta lexoni “Kosova është Shqipëri”

“Harta e viktimave të komunizmit” në Shqipëri

“Harta e viktimave të komunizmit” në Shqipëri

Në rritje numri i rasteve me koronavirus në Korenë e Jugut

Në rritje numri i rasteve me koronavirus në Korenë e Jugut

Haxhiu: Ja se çfarë është në gjendje të bëjë Grenell nëse nuk e dëgjon Albin Kurti për taksën

Haxhiu: Ja se çfarë është në gjendje të bëjë Grenell nëse nuk e dëgjon Albin Kurti për taksën

Pacolli: Vlora Çitaku duhet të shkarkohet

Pacolli: Vlora Çitaku duhet të shkarkohet

Sot shënohet 21 shkurti – Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare

Sot shënohet 21 shkurti – Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare

Ngecjet në reformat evropiane janë vitet e humbura për Kosovën

Ngecjet në reformat evropiane janë vitet e humbura për Kosovën

Vetaksident në Prishtinë

Vetaksident në Prishtinë

Haradinaj: Nëse hiqet taksa, do të ketë qytetarë që do t’ua nxijnë jetën (VIDEO)

Haradinaj: Nëse hiqet taksa, do të ketë qytetarë që do t’ua nxijnë jetën (VIDEO)

Haradinaj: Kurti nuk e di se çfarë është shteti

Haradinaj: Kurti nuk e di se çfarë është shteti