Rreth nëntë mijë raste të reja të virusit për 24 orë në Rusi

18.05.2020 13:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rreth nëntë mijë raste të reja të virusit për 24 orë në Rusi

Gjatë 24 orëve të kaluara, në Rusi u shënuan 8,926 raste të reja të koronavirusit. Kështu, numri i përgjithshëm i të prekurve shkoi në 290,678 persona.

E hëna ishte dita e tretë me radhë që vendi më i madh në botë e mban shifrën ditore të infektimeve nën dhjetë mijë pasi për disa ditë rresht e kishte kaluar atë dy javë më parë dhe javën e kaluar.

Përpos të prekurve, gjatë kësaj periudhe u shënuan edhe 91 viktima të reja dhe numri i përgjithshëm i të vdekurve shkoi në 2,722, shkruan “Reuters”, transmeton Gazeta Express.

Rusia është e dyta në botë me më së shumti raste me Covid-19, pas Shteteve të Bashkuara, por ka numër relativisht të ulët të të vdekurve. Sidoqoftë, disa besojnë se numri i vërtetë i viktimave është më i lartë.

Kryeministri rus, Mikhail Mishustin, i cili vetë është prekur nga virusi, ka thënë se gjendja është duke shfaqur dinamika pozitive, sepse disa rajone i kanë larguar kufizimet e karantinës dhe po i lejojnë bizneset që të rihapen.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rreth nëntë mijë raste të reja të virusit për 24 orë në Rusi

Rreth nëntë mijë raste të reja të virusit për 24 orë në Rusi

Rikthehet sonte në fushën e blertë, Rashica

Rikthehet sonte në fushën e blertë, Rashica

Veliaj tha se: Bizneset taksë për hapësirën publike as për maj- qershor, hotelet në Tiranë deri më 15 shtatorit

Veliaj tha se: Bizneset taksë për hapësirën publike as për maj- qershor, hotelet në Tiranë deri më 15 shtatorit

Kurti: Mu prezantua me vonesë marrëveshja për linjën ajrore me Serbinë

Kurti: Mu prezantua me vonesë marrëveshja për linjën ajrore me Serbinë

BE thotë se, Lajçak tregoi si duhet të jetë marrëveshja, s’ka dallime me Borellin

BE thotë se, Lajçak tregoi si duhet të jetë marrëveshja, s’ka dallime me Borellin

Gjermania e nënvlerësoi rrezikun e Coronës

Gjermania e nënvlerësoi rrezikun e Coronës

Molby, e mbështet idenë e transferimit të Timo Werner në Anfield

Molby, e mbështet idenë e transferimit të Timo Werner në Anfield

Haziri: As mos pranoni e as mos shkoni mysafir te askush

Haziri: As mos pranoni e as mos shkoni mysafir te askush

Shpallet fajtor izraeliti për vrasjen e palestinezit 18-muajsh dhe prindërve të tij, pritet burgimi i përjetshëm

Shpallet fajtor izraeliti për vrasjen e palestinezit 18-muajsh dhe prindërve të tij, pritet burgimi i përjetshëm

Veseli përsëritë kërkesën për ndërtimin e muzeve të dëbimit dhe gjenocidit serb në Kosovë

Veseli përsëritë kërkesën për ndërtimin e muzeve të dëbimit dhe gjenocidit serb në Kosovë

Vendet më të rrezikshme ku mund të infektoheni me koronavirus

Vendet më të rrezikshme ku mund të infektoheni me koronavirus

5 milionë euro për bujqësinë

5 milionë euro për bujqësinë

Klubet nga sot mund të fillojnë stërvitjet në grupe

Klubet nga sot mund të fillojnë stërvitjet në grupe

Haradinaj: Për ta rimëkëmbur vendin duhet një qeveri me mandat të plotë

Haradinaj: Për ta rimëkëmbur vendin duhet një qeveri me mandat të plotë

Hajdari thirrje Bashës: Mos rrini kot nëpër sheshe! Hajde në tryezë dhe më mbështet

Hajdari thirrje Bashës: Mos rrini kot nëpër sheshe! Hajde në tryezë dhe më mbështet

KFOR’i njofton për zhvillime e fundit në Veri

KFOR’i njofton për zhvillime e fundit në Veri