Rreth 94% e depozitave bankare të shqiptarëve, janë të siguruara

21.04.2019 21:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rreth 94% e depozitave bankare të shqiptarëve, janë të siguruara

94 përqind e depozitave bankare të individëve në Shqipëri, përbëhen nga depozita që janë poshtë kuotës prej 2,5 milionë lekësh, që është edhe niveli maksimal i kompensimit për kursimet, në rast se ndonjë bankë falimenton. Kjo shumë garantohet 100% nga shteti.

Në raportin drejtuar kuvendit, Agjencia e Sigurimit të Depozitave thotë se deri në fund të dhjetorit 2018, totali i depozitave në sistemin bankar arriti 1,121 miliardë lekë, prej të cilave Agjencia ka detyrimin për kompensim prej 667.2 miliardë lekë, apo rreth 1,603,317 depozitues.

Dy vitet e fundit në skemën e sigurimit janë futur edhe depozitat e subjekteve tregtare si dhe llogaritë në shoqëritë e kursim-kreditit. Në këto të fundit vlera maksimale e kompensimit për çdo individ që ka depozituar paratë është 2 milionë lekë.

Në Shqipëri janë të siguruara si depozita në lekë ashtu edhe ato në valutë të huaj. Nga të dhënat rezulton se gjysma e parave të depozitave të sigurueshme ,ose 50% është në lekë kurse pjesa tjetër në valutë, 43 % në euro, 5% në dollarë amerikanë dhe 2 % paund britanik.

/Top Channel/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rreth 94% e depozitave bankare të shqiptarëve, janë të siguruara

Rreth 94% e depozitave bankare të shqiptarëve, janë të siguruara

Rezultatet momentale nga numërimi i votave: Reka në avantazh në Strugë, Likovë, Gostivar, Haraçinë

Rezultatet momentale nga numërimi i votave: Reka në avantazh në Strugë, Likovë, Gostivar, Haraçinë

Qemajl Mustafa zgjidhet kryetar i PDK’së së Gjilanit

Qemajl Mustafa zgjidhet kryetar i PDK’së së Gjilanit

Ramadani e arsyeton me praktikat e fqinjëve ngritjen e tij në detyrë, shoqëria civile e kritikon

Ramadani e arsyeton me praktikat e fqinjëve ngritjen e tij në detyrë, shoqëria civile e kritikon

Ja sa vota jozyrtarisht ka fituar Blerim Reka?!

Ja sa vota jozyrtarisht ka fituar Blerim Reka?!

Pas telasheve, PDK-ja në Skenderaj zgjedh Sami Lushtakun për kryetar dege

Pas telasheve, PDK-ja në Skenderaj zgjedh Sami Lushtakun për kryetar dege

Walker: Haradinaj bie pre e humoristëve nga Moska

Walker: Haradinaj bie pre e humoristëve nga Moska

“Në Berlin, pa ide të reja gjeniale”

“Në Berlin, pa ide të reja gjeniale”

Ish-Ambasadori: Është turp, s’është kurrfarë suksesi kthimi i kosovarëve nga Siria

Ish-Ambasadori: Është turp, s’është kurrfarë suksesi kthimi i kosovarëve nga Siria

Kundërmasat e Serbisë ndaj Kosovës, ndalimi i kamionëve apo suspendimi i Marrëveshjes së Brukselit

Kundërmasat e Serbisë ndaj Kosovës, ndalimi i kamionëve apo suspendimi i Marrëveshjes së Brukselit

Haradinaj: Gratë kosovare që shkuan në Siri kanë bërë fëmijë me komandantët e ISIS’it

Haradinaj: Gratë kosovare që shkuan në Siri kanë bërë fëmijë me komandantët e ISIS’it

“Tagesspiegel”: Gjermania kritika Mogherinit se po e mbështet idenë e shkëmbimit të territoreve Kosovë-Serbi

“Tagesspiegel”: Gjermania kritika Mogherinit se po e mbështet idenë e shkëmbimit të territoreve Kosovë-Serbi

Edhe Bosnja kthen shtetasit e vet nga zonat e luftës në Siri

Edhe Bosnja kthen shtetasit e vet nga zonat e luftës në Siri

Thaçi e quan kryevepër autostradën Prishtinë-Shkup, me urën më të gjatë në rajon

Thaçi e quan kryevepër autostradën Prishtinë-Shkup, me urën më të gjatë në rajon

PDK përgëzon institucionet për kthimin e kosovarëve nga Siria

PDK përgëzon institucionet për kthimin e kosovarëve nga Siria

Qendra e azilkërkuesve, strehë e të riatdhesuarve nga Siria

Qendra e azilkërkuesve, strehë e të riatdhesuarve nga Siria