Rreth 30 të dyshuar për koronavirus në Vushtrri, në mesin e tyre dhe punëtorë shëndetësor

12.05.2020 19:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rreth 30 të dyshuar për koronavirus në Vushtrri, në mesin e tyre dhe punëtorë shëndetësor

30 mostra, përfshirë punëtorë shëndetësorë, kontakte të pesë të infektuarve të fundit me koronavirus në komunën e Vushtrrisë janë marrë dhe rezultatet e tyre pritet të dalin sonte.

16 punëtorë shëndetësor në këtë komunë të cilët e kishin trajtuar pacientin e djeshëm janë në vetizolim, derisa rezultatet e tyre pritet të publikohen sonte nga Instituti i Shëndetit Publik.

Kështu ka thënë për lajmi.net, drejtori i Shëndetësisë në Komunën e Vushtrrisë, Sylejman Meholli.

“Gjendja në komunën e Vushtrrisë është e mirë. Janë identifikuar kontaktet e personave të infektuar, sot janë testuar mbi 30 kontakte përfshire edhe punëtoret shëndetësores rezultatet dalin sot”, ka thënë Meholli.

Kujtojmë se një muaj pasi nuk kishte as një rast në këtë komunë, të dielën e 10 majit u konfirmua një rast i ri me Covid-19, ndërsa mbrëmë u konfirmuan edhe pesë raste të infektuara nga 10 teste e kryera. Të gjitha janë brenda të njëjtës familje, pra janë raste kontakti.

Aktualisht në vendin tonë janë të infektuar me koronavirus 895 persona, prej tyre 657 të shëruar dhe 29 të vdekur.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shifrat në rritje me COVID-19 nxisin përplasjet për datën e zgjedhjeve

Shifrat në rritje me COVID-19 nxisin përplasjet për datën e zgjedhjeve

​Dorëhiqet nënkryetari i Ferizajt

​Dorëhiqet nënkryetari i Ferizajt

Hoti para dy vitesh për Listën Serbe: Instrument i Beogradit, çdo qeveri e varur prej tyre është jo-stabile

Hoti para dy vitesh për Listën Serbe: Instrument i Beogradit, çdo qeveri e varur prej tyre është jo-stabile

Thaçi pas votimit të Qeverisë Hoti: Kurti të heq dorë nga barrikadimi në zyrën e uzurpuar

Thaçi pas votimit të Qeverisë Hoti: Kurti të heq dorë nga barrikadimi në zyrën e uzurpuar

Donika Kadaj: Qe pse nuk e votova Avdullah Hotin

Donika Kadaj: Qe pse nuk e votova Avdullah Hotin

Haxhi Shala pritet të aderoj në AAK

Haxhi Shala pritet të aderoj në AAK

Osmani: Familja ime politike asnjëherë as nuk ka qenë as nuk do të jetë Hashim Thaçi

Osmani: Familja ime politike asnjëherë as nuk ka qenë as nuk do të jetë Hashim Thaçi

Kjo është marrëveshja e plotë në mes të Listës Serbe dhe LDK’s (dokument)

Kjo është marrëveshja e plotë në mes të Listës Serbe dhe LDK’s (dokument)

Kuvendi voton qeverinë e re të Kosovës të drejtuar nga Avdullah Hoti i LDK-së

Kuvendi voton qeverinë e re të Kosovës të drejtuar nga Avdullah Hoti i LDK-së

Veseli: Kurti po ik prej vetes, ishte qyqar ndaj Serbisë dhe antiamerikan

Veseli: Kurti po ik prej vetes, ishte qyqar ndaj Serbisë dhe antiamerikan

Me votimin e Qeverisë Hoti, Mitrovica e Veriut shkon në zgjedhje

Me votimin e Qeverisë Hoti, Mitrovica e Veriut shkon në zgjedhje

Selimi para deputetëve: Kjo është Qeveri e Thaçit, qëllimet i keni të cekëta por të rrezikshme

Selimi para deputetëve: Kjo është Qeveri e Thaçit, qëllimet i keni të cekëta por të rrezikshme

LIVE – Hoti: Qeveria e re do t’i ketë dy prioritete; luftën kundër pandemisë dhe rimëkëmbjen ekonomike

LIVE – Hoti: Qeveria e re do t’i ketë dy prioritete; luftën kundër pandemisë dhe rimëkëmbjen ekonomike

Seanca nis me një minutë heshtje për minatorët e Artanës

Seanca nis me një minutë heshtje për minatorët e Artanës

Hoti është nisur për në Kuvend

Hoti është nisur për në Kuvend

Haki Rugova: I kemi numrat, sot do ta kemi qeverinë Hoti

Haki Rugova: I kemi numrat, sot do ta kemi qeverinë Hoti