Rreth 1 mijë e 300 leje pune për kosovarët në Kroaci

17.04.2019 09:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rreth 1 mijë e 300 leje pune për kosovarët në Kroaci

Hapja e mijëra vendeve të punës për të huajt e ka shndërruar Kroacinë ndër destinacionet kryesore edhe për kosovarët.

Prej fillimit të këtij viti, rreth 1 mijë e 300 qytetarë nga Kosova kanë marrë leje qëndrimi dhe pune nga Ministria e Punëve të Brendshme e Kroacisë, shkruan sot “Koha Ditore”. Në fund të vitit të kaluar, Qeveria kroate ka miratuar një vendim mbi përcaktimin e kuotës vjetore për punësimin e të huajve për vitin 2019.

Në Ambasadën e këtij vendi në Prishtinë kanë treguar se kuota totale për vitin 2019 është 65 mijë leje të punës, përfshirë vazhdimin e lejeve ekzistuese. Prej tyre, 15 mijë do të jenë vazhdim i lejeve ekzistuese, ndërsa 50 mijë e 100 sosh leje të reja.

“Shumica e lejeve janë të parapara në sektorin e ndërtimit (17.800) dhe në turizëm e hoteleri (10.611), kurse për turizëm sezonal janë të parapara 5.000 leje”, i kanë thënë gazetës në Ambasadën kroate.

“Zyra konsullore (në Prishtinë v.j.) nga fillimi i vitit ka marrë rreth 1.300 kërkesa për viza në bazë të lëshimit të lejeve të qëndrimit dhe punës nga Ministria e Punëve të Brendshme të Kroacisë”.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “Koha Ditore”)

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Apostolova pret që të shkarkohen të gjithë ata që kanë aktakuza, jo vetëm ministrat

Apostolova pret që të shkarkohen të gjithë ata që kanë aktakuza, jo vetëm ministrat

Pjesëmarrja e Avni Arifit në takimin sekret në Berlin – shkelje dhe huqje e kompetencave të tij

Pjesëmarrja e Avni Arifit në takimin sekret në Berlin – shkelje dhe huqje e kompetencave të tij

Nuk mund të shkonin në pushime, burri dërgoi gruan në “parajsë”

Nuk mund të shkonin në pushime, burri dërgoi gruan në “parajsë”

Ambasada e SHBA-së në Tiranë: Refuzojeni dhunën në çdo mundësi

Ambasada e SHBA-së në Tiranë: Refuzojeni dhunën në çdo mundësi

Ismaili: Kadri Veseli dje dha një mesazh se çfarë e pret Kosovën nën udhëheqjen e PDK’së

Ismaili: Kadri Veseli dje dha një mesazh se çfarë e pret Kosovën nën udhëheqjen e PDK’së

Erdogan thotë se e ka jaran Trumpin, prandaj nuk pret sanksione amerikane

Erdogan thotë se e ka jaran Trumpin, prandaj nuk pret sanksione amerikane

Haradinaj: Komuniteti egjiptian ka qenë pjesë e të gjitha proceseve shtetndërtuese të Kosovës

Haradinaj: Komuniteti egjiptian ka qenë pjesë e të gjitha proceseve shtetndërtuese të Kosovës

Apostolova thotë se për liberalizimin e vizave duhet të mbahen 95 kriteret

Apostolova thotë se për liberalizimin e vizave duhet të mbahen 95 kriteret

Haradinaj: Nëse udhëzimi për homologim shkel ligjin, anulohet menjëherë

Haradinaj: Nëse udhëzimi për homologim shkel ligjin, anulohet menjëherë

17 gjeneralë të ushtrisë turke dënohen me burgim të përjetshëm

17 gjeneralë të ushtrisë turke dënohen me burgim të përjetshëm

Qendra e regjistrimit të veturave në Graçanicë i kërkon qytetarit 44 euro shtesë për ti lëshuar librezë në shqip

Qendra e regjistrimit të veturave në Graçanicë i kërkon qytetarit 44 euro shtesë për ti lëshuar librezë në shqip

Hapet qendra për të moshuarit në Prishtinë, paralajmërohet edhe një në lagjen “Ulpiana”

Hapet qendra për të moshuarit në Prishtinë, paralajmërohet edhe një në lagjen “Ulpiana”

Prokuroria s’ka hapur rast për këshilltarin e Thaçit, thotë se do të mbledhë fakte

Prokuroria s’ka hapur rast për këshilltarin e Thaçit, thotë se do të mbledhë fakte

Kryeministri gjen lajm të mirë edhe në lajmin e keq për papunësinë në Kosovë

Kryeministri gjen lajm të mirë edhe në lajmin e keq për papunësinë në Kosovë

Tahiri: Kosova e ka detyrim politik dhe interes madhor kujdesin për shqiptarët e Luginës

Tahiri: Kosova e ka detyrim politik dhe interes madhor kujdesin për shqiptarët e Luginës

1.8 milionë euro tender për borxhliun e zëvendësministrit, Rexhep Kadriu

1.8 milionë euro tender për borxhliun e zëvendësministrit, Rexhep Kadriu