Rregullat e festave: Si të shijoni ushqimin pa shtuar peshë

31.12.2018 21:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rregullat e festave: Si të shijoni ushqimin pa shtuar peshë

Për festa, ushqimet e shijshme janë të shumta dhe e kemi shumë të vështirë t’u rezistojmë.

Ka shumë mundësi të shtojmë në peshë, e megjithatë asnjë nuk mund t’i rezistojë gjelit të detit të pjekur dhe ëmbëlsirave të përgatitura në shtëpi, transmeton Telegrafi.

Por, mos u shqetësoni: mund të ruani peshën tuaj këto ditë feste, duke bërë zgjedhje të zgjuara:

l. Mos shkoni në darkën e Vitit të Ri me stomakun bosh. Hiqeni pak urinë, duke ngrënë ndonjë snack të vogël, si p.sh pak bukë e djathë ose një fryt. Pini një gotë ujë që të shuani etjen me diçka që nuk përmban kalori.

2. Zgjidhni të hani vetëm diçka të veçantë. Lërini mënjanë patatet, orizin dhe djathërat, që mund t’i shijoni në çdo periudhë të vitit. Preferoni të hani gjelin e detit, që mund të gatuhet edhe i mbushur. Plotësoni pjesën tjetër të pjatës me perime dhe mish të pjekur.

3. Hani një dhe të mirë. Bëni të njëjtën gjë edhe me të ëmblat: mos konsumoni kalori me çokollata dhe pasta. Preferoni një ëmbëlsirë të përgatitur në shtëpi.

4. Konsumoni një gotë ujë për çdo gotë alkool. Kështu, do të ngadalësoni ritmin me të cilin pini, do të shmangni kalori të boshe, por edhe dehjen.

Gjatë periudhës së festës:

• Gjatë periudhës së festës ndodh që kafen e shoqëron gjithmonë një ëmbëlsirë. Përcaktoni vetë një limit konsumi të ëmbëlsirave dhe qëndroni besnik këtij vendimi duke i thënë «jo» gjërave me tepri.

• Kini kujdes me kaloritë e pijeve. Duke patur parasysh që çdo gram alkool përmban 7 kalori, konsumimi i tepërt i pijeve alkoolike mund të rezultojë e dëmshme për ruajtjen e peshës tuaj. Në rast se keni mundësinë e zgjedhjes, do të ishte mirë të zgjidhnit një gotë verë të kuqe.

Gjithashtu, bëni kujdes me konsumin e pijeve me gaz, pije këto të cilat përmbajnë shumë sheqer. Në rast se duhet të pini pije me gaz, është e këshillueshme të konsumoni pije të lehta me gaz ( light).

• Në tryezën festive, përpiquni të shmangni ngrënien në këmbë, pra duke provuar pak nga të gjitha.

Është mirë që të mbushni pjatën tuaj një herë e mirë, duke përfshirë në të sallatë dhe perime.

Caucasian woman eating Christmas cookies

Pas festës:

• Rikthehuni në konsumimin e vakteve të vogla dhe të shpeshta gjatë ditës.

Shpeshherë, gjatë periudhës së festave, kjo mënyrë të ushqyeri anashkalohet duke u zëvendësuar me konsumimin e një ose dy vakteve të mëdha gjatë ditës.

Vaktet e shpeshta do të reduktojnë ndjesinë e urisë, ndërkohe që sasitë më të vogla të ushqimit do t’ju ndihmojnë në kontrollin më të mirë të peshës tuaj.

• Mos dilni asnjëherë pa ngrënë mëngjes.
Kjo praktikë është një rregull bazë për kontrollin e peshës.

• Shoqëroni vaktin e drekës me sallatë perimesh, në këtë mënyrë rritet ndjesia e ngopjes, duke konsumuar një sasi më të vogël ushqimi.

• Shpesh konsumimi i dozave të mëdha të ushqimit nuk është në vetvete armik aq sa mund të jetë mungesa e aktivitetit fizik. Pra, merruni me aktivitet fizik të një intensiteti mesatar, prej 150 minutash çdo javë. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Miratohet në kuvend propozimi për ndërtimin e shtatores së Fadil Vokrrit

Miratohet në kuvend propozimi për ndërtimin e shtatores së Fadil Vokrrit

Kërkesa interesante e policisë për kriminelët: Rrini brenda se është ftohtë për ju e për ne!

Kërkesa interesante e policisë për kriminelët: Rrini brenda se është ftohtë për ju e për ne!

Hazard flet pas shkëlqimit ndaj Huddesfield: Ishte paraqitje e madhe, besoj që Sarri tani është i lumtur

Hazard flet pas shkëlqimit ndaj Huddesfield: Ishte paraqitje e madhe, besoj që Sarri tani është i lumtur

Thartira në lukth luftohet me ushqimet e duhura

Thartira në lukth luftohet me ushqimet e duhura

Kampioni rikthehet te fitorja, Rockets të fortë për Jazz

Kampioni rikthehet te fitorja, Rockets të fortë për Jazz

Marlon Moraes mposhtë Raphael Assuncaon, Jose Aldos ju deshën 44 sekonda ndaj Renato Moicanos – gjithçka që ndodhi në UFC 144

Marlon Moraes mposhtë Raphael Assuncaon, Jose Aldos ju deshën 44 sekonda ndaj Renato Moicanos – gjithçka që ndodhi në UFC 144

Ronaldo: S’ka nevojë të brengosemi

Ronaldo: S’ka nevojë të brengosemi

Vetmia ju vret më shpejt sesa mbipesha

Vetmia ju vret më shpejt sesa mbipesha

Ponte fiton derbin e Prizrenit ndaj Bashkimit

Ponte fiton derbin e Prizrenit ndaj Bashkimit

Liridon Krasniqi shkëlqen në debutim te Meleka United, shënon në mënyrë akrobatike dhe asiston

Liridon Krasniqi shkëlqen në debutim te Meleka United, shënon në mënyrë akrobatike dhe asiston

Lëndohet Messi, mund të mungojë në El Clasico ndaj Real Madridit?

Lëndohet Messi, mund të mungojë në El Clasico ndaj Real Madridit?

Si të humbasësh 5 kg me dietën e orizit dhe mollës

Si të humbasësh 5 kg me dietën e orizit dhe mollës

Juventus 3-3 Parma, notat e lojtarëve

Juventus 3-3 Parma, notat e lojtarëve

Eddie Hearn përmend tre stadiume ku mund të zhvillohet meçi ndërmjet Joshua dhe Whyte

Eddie Hearn përmend tre stadiume ku mund të zhvillohet meçi ndërmjet Joshua dhe Whyte

Ancelotti: Hamsik e dëshiron transferimin në Kinë, ne do t’ia japim këtë mundësi

Ancelotti: Hamsik e dëshiron transferimin në Kinë, ne do t’ia japim këtë mundësi

Kiropraktika, korrektimi i Atlasit, eliminimi i dhembjes së kokës dhe i simptomave të tjera

Kiropraktika, korrektimi i Atlasit, eliminimi i dhembjes së kokës dhe i simptomave të tjera