Rrëfimi i mjekut nga Kumanova që mposhti koronavirusin

14.05.2020 14:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rrëfimi i mjekut nga Kumanova që mposhti koronavirusin

Mjeku Ylber Isufi nga Kumanova, pasi në dy testet për koronavirus rezultoi negativ, pritet që javën e ardhshme të kthehet në punë dhe të vazhdojë luftën kundër këtij virusi.

Qyteti i Kumanovës ka numrin më të lartë të viktimave nga sëmundja COVID-19, që shkaktohet nga koronavirusi. Në Kumanovë janë regjistruar 20 viktima, ndërkaq në mbarë Maqedoninë e Veriut 95 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi.

Ylber Isufi, i cili punon që dhjetë vjet në Spitalin e Kumanovës, thotë për Radion Evropa e Lirë se më 13 prill doli pozitiv në testin për koronavirus, ndonëse thotë se nuk e di saktësisht se si është infektuar.

“Nuk mund të them se nga kjo apo ajo mënyrë u infektova me COVID-19. Duke pas parasysh se drejtpërdrejt ishim përballë me virusin dhe mundësitë ishin pritëse për t’u infektuar. Të jemi të sinqertë, fillimisht nuk kishim mjaftueshëm (mjete mbrojtëse ) pasi na kapi pa përgatitur (koronavirusi), mirëpo më vonë reaguam shpejtë”, thotë Isufi.

Mjeku Isufi rrëfen për REL edhe për simptomat e para, që sipas tij kanë qenë të ngjashme me ato të gripit të zakonshëm. Megjithatë, ai thotë se pas disa ditësh, gjendja iu përkeqësua dhe filloi të kishte kollitje dhe ethe.

“Simptomat e para, fillimisht kisha një lodhje që unë ia lija asaj se ndoshta është nga puna apo angazhimi im i madh. Pastaj fillova të kem anoreksi dhe atëherë e pash se po ndodh diçka dhe pastaj kisha dhimbje të fuqishme të ekstremiteteve të poshtme dhe dhimbje të mesit, pastaj kisha diarre. Më e keqja filloi kur kisha kollitje dhe ethe dhe kjo më shtyri që të konsultohem me kolegët e mi infektologë, që të filloj me antibiotikë”,thekson Isufi, duke shtuar se gjatë tërë kohës është mjekuar në shtëpi.

“Gjatë gjithë tërë kohës u trajtova në shtëpi”, thotë ai.

Gjatë tërë kohës në izolim, Isufi ka qëndruar vetëm në një dhomë në banesën e tij në Kumanovë. Mbajtja e distancës fizike, thotë ai, ka qenë vendimtare që asnjëri anëtarë i familjes së tij të mos infektohej me sëmundjen COVID-19.

Mjeku Isufi thotë se më së vështiri për të ka qenë që të mbajë distancë me dy fëmijët e tij të vegjël.

“(Fëmijët) Thoshin na lejo vetëm të futemi brenda të të shohim babi, pasi vërtetë ishin të përmalluar shumë. Imagjinoni se çfarë gëzimi dhe çfarë brohoritje kanë bërë në testin e parë kur dola se jam negativ”, tregon Isufi.

Ai njëherësh shton se përderisa koronavirusi është me shumë të panjohura, vërehet dhe frika te rrethi që tani të kenë kontakt me të. Megjithatë, Isufi shton se ka pasur edhe persona që e kanë telefonuar dhe kryesisht janë interesuar për simptomat e koronavirusit dhe procesin e shërimit.

Mjeku Ylber Isufi këtë javë përfundon pushimin mjekësor dhe javën tjetër do të kthehet në punë, duke kontribuar në luftën kundër koronavirusit.

“Me kënaqësi do e filloj punën dhe në qoftë se është nevoja, përsëri do të jem në pikën e parë të zjarrit, për shkak se popullata kërkon shërbimin dhe shpresën e ka te bluzat e bardha”, thotë mjeku Ylber Isufi.

Ai i porositë të gjithë qytetarët që me përpikmëri të respektojnë të gjitha rekomandimet e autoriteteve shëndetësore, pasi siç thotë ai, ky virus është mjaft serioz dhe periudha e shërimit është shumë e vështirë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rrëfimi i mjekut nga Kumanova që mposhti koronavirusin

Rrëfimi i mjekut nga Kumanova që mposhti koronavirusin

Haziri për 100 ditshin e Kurtit”: Përveç shkarkimeve dhe emërimeve politike, Qeveria s’bëri diçka tjetër

Haziri për 100 ditshin e Kurtit”: Përveç shkarkimeve dhe emërimeve politike, Qeveria s’bëri diçka tjetër

Hoti: Mbi një miliard euro do të mobilizohen për zbatimin e Pakos për Rimëkëmbje Ekonomike nga Qeveria e re

Hoti: Mbi një miliard euro do të mobilizohen për zbatimin e Pakos për Rimëkëmbje Ekonomike nga Qeveria e re

OE: Duhet t’i përkrah financiarisht kompanitë e pastrimit Qeverisja qendrore dhe ajo lokale

OE: Duhet t’i përkrah financiarisht kompanitë e pastrimit Qeverisja qendrore dhe ajo lokale

IKSHPK: Virusi akoma gjendet në mesin tonë, mbani distancën fizike dhe mbani maskat

IKSHPK: Virusi akoma gjendet në mesin tonë, mbani distancën fizike dhe mbani maskat

Edhe një rast me COVID-19 në veri

Edhe një rast me COVID-19 në veri

I paqartë për shkak të pandemisë gjykimi i Besim Beqajt, Mimoza Kusari-Lilës, Nenad Rashiqit, e Dardan Gashit

I paqartë për shkak të pandemisë gjykimi i Besim Beqajt, Mimoza Kusari-Lilës, Nenad Rashiqit, e Dardan Gashit

Shfaqja e sëmundjes të murtajës së shpezëve, Kosova ndalon përkohësisht importin e vezëve nga Maqedonia e Veriut

Shfaqja e sëmundjes të murtajës së shpezëve, Kosova ndalon përkohësisht importin e vezëve nga Maqedonia e Veriut

18 të infektuar në 24 orë në Shqipëri, rihapja rrit ndjeshëm rastet me koronavirus

18 të infektuar në 24 orë në Shqipëri, rihapja rrit ndjeshëm rastet me koronavirus

Pacolli: Nëse krijohet qeveria e re, ajo është antikushtetuese

Pacolli: Nëse krijohet qeveria e re, ajo është antikushtetuese

Miraton pakon Italia prej 55 miliardë eurove për ta rihapur ekonominë pas pandemisë së COVID-19

Miraton pakon Italia prej 55 miliardë eurove për ta rihapur ekonominë pas pandemisë së COVID-19

ShBA: Kina hakoi kërkimet tona rreth koronavirusit

ShBA: Kina hakoi kërkimet tona rreth koronavirusit

Deklarata e Konjufcës që mohon se i ka prishur raportet me Albin Kurtin

Deklarata e Konjufcës që mohon se i ka prishur raportet me Albin Kurtin

Mass: Lojërat me kufi! Ide të tilla vetëm sa e shtyjnë zgjidhjen për problemet komplekse dhe nuk çojnë askund vetëm se në një rrugë qorre

Mass: Lojërat me kufi! Ide të tilla vetëm sa e shtyjnë zgjidhjen për problemet komplekse dhe nuk çojnë askund vetëm se në një rrugë qorre

Osmani: Do të vendoset për hapjen e kufijve

Osmani: Do të vendoset për hapjen e kufijve

Vendoset për testin e arritshmërisë, në atë të maturës s’do ketë pyetje nga mësimet në distancë

Vendoset për testin e arritshmërisë, në atë të maturës s’do ketë pyetje nga mësimet në distancë