Rrahmani-Zemajt: Shikimin e ke goxha të mirë, por nuk po të dalin rezultatet

01.12.2020 15:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rrahmani-Zemajt: Shikimin e ke goxha të mirë, por nuk po të dalin rezultatet

Zgjedhjet në Podujevë, u bën temë edhe në Komisionin për Mbikëqyrjen e Financave Publike, ku po raportonte ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj. Ky i fundit e la në gjysmë raportimin ku ishte paraparë shqyrtimi i Raportit të auditimit për Pasqyrat Vjetore Financiare të vitit 2019, për Ministrinë e Shëndetësisë. E krejt kjo ndodhi pas përplasjes që pati me deputetin e Lëvizjes Vetëvendosje, Eman Rrahmani.

Arsyet e kësaj përplasjeje ishin zgjedhjet në Podujevë të mbajtura të dielën, fituese e të cilave doli Vetëvendosje, e për çka deputeti Rrahmani i tha Zemajt se shikimin e ka të mirë, por që nuk po i dalin rezultatet.

“E para po më vjen mirë që e ka gjetur guximin edhe me ardh në komision me raportu, për shkak që në shumë komisione edhe po heziton ose po ke frikë me raportua, edhe pse e ka obligim […] Unë pajtohem plotësisht me deputeten Vlora e cila tha se z. Zemaj e lexoi shumë mirë, edhe po pajtohem që leximi ishte shumë i mirë, por edhe shikimin e ka goxha të mirë, por rezultatet zakonisht nuk po i dalin qysh nuk i dolën as në Podujevë, edhe përkundër premtimeve”, i tha ai Zemajt.

Deklaratë kjo që u bë shkas që ministri Zemaj ka dal nga mbledhja, duke thënë se nuk është këtu për “spektakle”.

Anëtari i këtij komisioni, Bedri Hamza nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës kërkoi nga Zemaj që të qëndroj por që theksoi që me zor nuk mund ta ndalin. Edhe këtu pati ndërhyrje nga deputeti Rrahmani.

“Tu kisha lut me mirësjellje, ministër, tu kisha lut me qëndru, ne të respektuam zoti ministër, me zor nuk mund të ndalim […] Eman Rrahmani: “As fitoren nuk mund ta bijmë […] zotëri deputet nuk është korrekte prej juve të bëni temë të diskutimit çështjen e Podujevës, kur ne e kemi në rend të ditës Raportin e Auditimit për vitin 2019. Mirëpo, kjo nuk ke korrekte prej juve zotëri deputet, me gjithë respektimin maksimal”, ka thënë Hamza.

Debati ka shkuar edhe më tej, ku pati përplasje mes Rrahmanit e deputetes nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Besa Gaxherri.

“Besë, unë bëj politikë kur të vi edhe këtu edhe në kuvend, edhe ti nuk mundesh as me ma ndalu, por ti je këtu me humb qysh po hup çdo ditë, kështu që po përfundon epoka jote po ec, ti po shkon. Kështu që për atë po të kap edhe sikleti edhe nervozë, unë nuk mundem me ta hjek këtë […] Edhe Besa Gaxherri që nuk ka arritur të fitoj një kulturë debati edhe tash sa mandate që nuk është këtu, nuk do ta arrin ndonjëherë, por vazhdo kështu”, ka shtuar Rrahmani.

Ndërkaq, deputetja Gaxherri theksoi se është deputete që gjashtë mandate, ku edhe për këtë Rrahmani i tha se “do të mbahet mend”.

“Përvoja ime koleg i nderuar ka bërë që ky komision dhe komisioni për Buxhet dhe Financa, i kemi lën anash këto dallime që i kemi ne, dhe ne jemi persona politik të përzgjedhur […] “Mend mbahesh për këta” […] Po, mend mbahna, sepse mos me u pa mbajt nuk isha në mandatin e gjashtë, kam me u mbajt tërë jetën unë në mend. Për ty nuk e di, për çka? Po tash ti nuk je ai që unë të jap ty llogari për çka unë kam me u mbajt në mend, amo unë kam me u mbajt mend që kam kontribuar për vendin te, gjithmonë, dhe që unë guxoj me i këqyr në sy secilin”, shtoi ajo.

Ndërsa, kryetari i komisionit Bedri Hamza tha se në komisionet e ardhshme, në rast se do të ketë devijim të temës, ai do të marrë masa.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kosovari që mori vaksinën antiCOVID tregon për efektet anësore që i përjetoi

Kosovari që mori vaksinën antiCOVID tregon për efektet anësore që i përjetoi

Borrell: Është mirë që SHBA-të po ndihmojnë dialogun, por është BE-ja ajo që udhëheq këtë proces

Borrell: Është mirë që SHBA-të po ndihmojnë dialogun, por është BE-ja ajo që udhëheq këtë proces

Rrahmani-Zemajt: Shikimin e ke goxha të mirë, por nuk po të dalin rezultatet

Rrahmani-Zemajt: Shikimin e ke goxha të mirë, por nuk po të dalin rezultatet

​Gjykata Kushtetuese nesër vendos për Qeverinë Hoti

​Gjykata Kushtetuese nesër vendos për Qeverinë Hoti

Miftaraj thotë se Specialja po e shkel Kushtetutën e Kosovës kur nuk po i publikon dokumentet në shqip

Miftaraj thotë se Specialja po e shkel Kushtetutën e Kosovës kur nuk po i publikon dokumentet në shqip

10 të vdekur dhe 521 raste të reja me koronavirus

10 të vdekur dhe 521 raste të reja me koronavirus

​Britania do të ofroj mbështetje për Këshillin e Ekspertëve dhe Zyrën e Hotit në dialogun me Serbinë

​Britania do të ofroj mbështetje për Këshillin e Ekspertëve dhe Zyrën e Hotit në dialogun me Serbinë

Përgjysmimi i dënimit për kriminelin e luftës irriton krushjanët: Të qajmë edhe për drejtësinë, jo veç për familjarët

Përgjysmimi i dënimit për kriminelin e luftës irriton krushjanët: Të qajmë edhe për drejtësinë, jo veç për familjarët

​Lutfi Haziri: Solidariteti në mbrojtjen e familjes, nënës dhe gruas, është vlerë që duhet ta rrisim

​Lutfi Haziri: Solidariteti në mbrojtjen e familjes, nënës dhe gruas, është vlerë që duhet ta rrisim

​Zemaj del nga komisioni ku ishte duke raportuar: Nuk jam këtu për “spektakle”

​Zemaj del nga komisioni ku ishte duke raportuar: Nuk jam këtu për “spektakle”

​Kontrata e Contour Global shkon në Arbitrazh

​Kontrata e Contour Global shkon në Arbitrazh

​Apeli vendos 11 vjet burgim për të akuzuarin për krime lufte në Kosovë

​Apeli vendos 11 vjet burgim për të akuzuarin për krime lufte në Kosovë

​Deputetët kërkojnë nga institucionet ta marrin seriozisht të gjeturat nga raporti i progresit

​Deputetët kërkojnë nga institucionet ta marrin seriozisht të gjeturat nga raporti i progresit

Ministrja e Punëve të Jashtme futet në vetizolim

Ministrja e Punëve të Jashtme futet në vetizolim

​Stacioni i Autobusëve shpenzon 80% të buxhetit për paga

​Stacioni i Autobusëve shpenzon 80% të buxhetit për paga

Radhë të gjata për vaksinat e gripit sezonal, qytetarët nuk respektojnë masat

Radhë të gjata për vaksinat e gripit sezonal, qytetarët nuk respektojnë masat