Rrafshoi lakoren e koronavirusit Japonia, pa karantinë

23.05.2020 20:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rrafshoi lakoren e koronavirusit Japonia, pa karantinë

Gjendja e jashtëzakonshme e Japonisë po përfundon pasi coronavirusi është në rënie e sipër. 

Asnjë kufizim nuk u vendos në lëvizjet e banorëve. Bizneset, nga restorantet në sallonet e flokëve mbetën të hapura. Vendi nuk ka një qendër të kontrollit të sëmundjeve. Dhe madje edhe kur kombeve u kërkohej të “testojnë, testojnë dhe testojnë”, Japonia ka kryer teste diagnostikuese në vetëm 0.2% të popullsisë së saj, një nga nivelet më të ulëta midis vendeve të zhvilluara, transmeton Telegrafi.

Kurba është rrafshuar me numrin e vdekjeve më pak se 800, ndër më të ulëtat midis kombeve të zhvilluara.

Ndërsa mundësia e një valë të dytë të infeksionit është gjithmonë e pranishme, Japonia ka hyrë dhe është e gatshme të dalë nga urgjenca e saj në vetëm disa javë.

“Vetëm duke parë shifrat e vdekshmërisë, mund të thuash që Japonia ishte e suksesshme”, tha Mikihito Tanaka, një profesor në Universitetin Waseda i specializuar në komunikimin shkencor dhe anëtar i një grupi këshillues publik të ekspertëve për virusin.

Njëra nga veprimet më të mira që bëri qeveria, që vlerësohet nga ekspertët, është ndjekja e kontakteve, që ka dhënë shumë rezultate të mira.

Japonia ka qenë duke ndjekur lëvizjen e sëmundjes që kur u gjetën disa raste të para në këtë vend. Këta ekspertë lokalë u përqendruan në trajtimin e të ashtuquajturave grupime, ose grupe të infeksioneve, të tilla si klube ose bare, për të parë se kush mund të jetë infektuar. 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rrafshoi lakoren e koronavirusit Japonia, pa karantinë

Rrafshoi lakoren e koronavirusit Japonia, pa karantinë

Kurti dhe Spasovski: Na duhet bashkëpunim konstruktiv në arritjen e qëllimeve të përbashkëta

Kurti dhe Spasovski: Na duhet bashkëpunim konstruktiv në arritjen e qëllimeve të përbashkëta

Sot riatdhesohen 138 qytetarë të Kosovës që udhëtuan nga Londra

Sot riatdhesohen 138 qytetarë të Kosovës që udhëtuan nga Londra

Pandemia ndryshon mënyrën e të ushqyerit

Pandemia ndryshon mënyrën e të ushqyerit

Bushati: Sinjal inkurajues nga Gjermania dhe Franca për dialogun Kosovë-Serbi

Bushati: Sinjal inkurajues nga Gjermania dhe Franca për dialogun Kosovë-Serbi

Mposht koronavirusin 126 vjeçare me 400 pasardhës

Mposht koronavirusin 126 vjeçare me 400 pasardhës

Nuk respektuan masat kundër koronavirusit, ndalohen katër persona nga Policia

Nuk respektuan masat kundër koronavirusit, ndalohen katër persona nga Policia

Humb 18-vjeçari nga Dibra, shkoi në mal për të mbledhur bimë medicinale

Humb 18-vjeçari nga Dibra, shkoi në mal për të mbledhur bimë medicinale

Shërohen 24 pacientë dhe 20 raste të reja me koronavirus

Shërohen 24 pacientë dhe 20 raste të reja me koronavirus

Franca vendos për Britaninë: 14 ditë karantinë edhe për ju, reciprocitet

Franca vendos për Britaninë: 14 ditë karantinë edhe për ju, reciprocitet

Duelojnë për sensacionin kanadez, Jonathan David, skuadrat e mëdha gjermane

Duelojnë për sensacionin kanadez, Jonathan David, skuadrat e mëdha gjermane

9 vjeçari i aksidentuar me 29 Prill në fshatin Bradash të Podujevës, ndërron jetë

9 vjeçari i aksidentuar me 29 Prill në fshatin Bradash të Podujevës, ndërron jetë

Akuza në drejtim të “Kohës Ditore” ka nisur të lëshojë Vetëvendosje

Akuza në drejtim të “Kohës Ditore” ka nisur të lëshojë Vetëvendosje

Fenerbahce e kërkon transferimin e yllit të Kosovës

Fenerbahce e kërkon transferimin e yllit të Kosovës

Bashkëshorti i ministres e ish-avokati fyejnë qytetarët, ‘Prostitutë e neveritshme’

Bashkëshorti i ministres e ish-avokati fyejnë qytetarët, ‘Prostitutë e neveritshme’

Qorrolli: Integriteti i Kushtetueses nuk guxon të vihet në pikëpyetje

Qorrolli: Integriteti i Kushtetueses nuk guxon të vihet në pikëpyetje