Rouhani: Të gjithë zyrtarët mund të kritikohen

09.01.2018 05:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rouhani: Të gjithë zyrtarët mund të kritikohen

Presidenti iranian Hassan Rouhani tha të hënën se të gjithë zyrtarët mund të kritikohen dhe se protestuesit në Iran janë të shqetësuar jo vetëm për çështjet ekonomike.

Presidenti bëri thirrje gjithashtu për heqjen e ndalimit të vendosur ndaj mediave sociale.

Ndërsa protestat shpërthyen gati dy javë më parë, qeveria vendosi kufizime ndaj aplikacioneve që dërgojnë mesazhe, përfshirë Instagramin dhe Telegram-in. Të dielën autoritetet i hoqën kufizimet ndaj Instagramit, por jo për Telegramin.

Një zyrtar i lartë i sistemit gjyqsor në Iran Hamid Shahriari, tha të hënën se të gjitha figurat udhëheqëse të “trazirave të kohëve të fundit” janë arrestuar dhe se ata do të përballen me dënime të ashpra.

Këto ishin protestat më të mëdha anti-qeveritare që ka parë Irani që nga viti 2009. Iranianët protestuan kundër nivelit të lartë të papunësisë, rritjes së çmimeve të ushqimeve si dhe bënë thirrje për reforma qeveritare. Disa tubime të tjera u zhvilluan në mbështetje të qeverisë.

Si pasojë e protestave të paktën 21 vetë humbën jetën dhe qindra të tjerë u arrestuan.

Udhëheqësit iranianë kanë fajësuar qeveritë e huaja, kryesisht Shtetet e Bashkuara dhe Arabinë Saudite, për nxitje të protestave.

Të premten Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara mbajti një takim të jashtëzakonshëm rreth situatës në Iran, me nxitjen e Shteteve të Bashkuara.

Ambasadorja amerikane në këtë organizatë Nikki Haley, i quajti protestat “një dëshmi të fuqishme të njerëzve të guximshëm të tejngoput me qeverinë e tyre shtypëse dhe të gatshëm të rrezikojnë jetën”.

Në përgjigje ambasadori iranian, Gholamali Khoshroo, tha se mbatja e një takimi të tillë ishte një “diskreditim” për Këshillin e Sigurimit, përballë konflikteve që po ndodhin në Jemen dhe gjetkë në Lindjen e Mesme. Ai së bashku me një numër anëtarësh të Këshillit të Sigurimit, tha se Shtetet e Bashkuara po ndërhyjnë në çështjet e brendshme të Iranit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


ARKEP-i kërkoi jashtëligjshëm subvencionim për Postën, MZHE-ja fajëson menaxhmentin

ARKEP-i kërkoi jashtëligjshëm subvencionim për Postën, MZHE-ja fajëson menaxhmentin

Fillimisht i kidnapuan, tash Turqia i kërkon me mirësjellje gylenistët

Fillimisht i kidnapuan, tash Turqia i kërkon me mirësjellje gylenistët

Cacaj demanton Tërnavën dhe Bojën: Rugovës nuk iu la xhenazja, ai u varros i veshur me rroba

Cacaj demanton Tërnavën dhe Bojën: Rugovës nuk iu la xhenazja, ai u varros i veshur me rroba

Tahiri thotë se Kosova po përballet me mungesë të efikasitetit në gjyqësor

Tahiri thotë se Kosova po përballet me mungesë të efikasitetit në gjyqësor

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Haradinaj: Italia partner strategjik në fushën e bashkëpunimit ekonomik

Haradinaj: Italia partner strategjik në fushën e bashkëpunimit ekonomik

Reçica: Zëri i Vasfijes theu heshtjen që na përcolli për shumë vite

Reçica: Zëri i Vasfijes theu heshtjen që na përcolli për shumë vite

Thaçi pranon ftesë nga shoqëria civile për të vizituar Luginën e Preshevës

Thaçi pranon ftesë nga shoqëria civile për të vizituar Luginën e Preshevës

Rashiq: S’kam parë asnjë serb që do të pajtohej me ushtrinë e Kosovës

Rashiq: S’kam parë asnjë serb që do të pajtohej me ushtrinë e Kosovës

Amerika mbështet ushtrinë e Kosovës në mes të Beogradit

Amerika mbështet ushtrinë e Kosovës në mes të Beogradit

Diplomoi në Akademinë e Mbrojtjes në Shkup edhe një oficer i FSK-së nga radhët e komuniteteve

Diplomoi në Akademinë e Mbrojtjes në Shkup edhe një oficer i FSK-së nga radhët e komuniteteve

Numrat e shqiptarëve në Gjermani: 130 mijë nga Kosova e 50 mijë nga Shqipëria

Numrat e shqiptarëve në Gjermani: 130 mijë nga Kosova e 50 mijë nga Shqipëria

Haradinaj: Fokusi ynë, liberalizimi i vizave dhe anëtarësimi në INTERPOL

Haradinaj: Fokusi ynë, liberalizimi i vizave dhe anëtarësimi në INTERPOL

Rritet konkurrueshmëria dhe siguria në Aeroportin e Prishtinës

Rritet konkurrueshmëria dhe siguria në Aeroportin e Prishtinës

Deda: Të gjithë në Kosovë janë kundër idesë fashiste të prekjes së kufijve, përveç Hashim Thaçit

Deda: Të gjithë në Kosovë janë kundër idesë fashiste të prekjes së kufijve, përveç Hashim Thaçit

Kosova krijon ushtrinë, Lista Serbe do të ankohet në Gjykatën Kushtetuese

Kosova krijon ushtrinë, Lista Serbe do të ankohet në Gjykatën Kushtetuese