Ronaldo bëhet fituesi i dytë më i vjetër i Topit të Artë, rekordi mbahet nga 41-vjeçari Matthews

08.12.2017 01:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ronaldo bëhet fituesi i dytë më i vjetër i Topit të Artë, rekordi mbahet nga 41-vjeçari Matthews

Cristiano Ronaldo e ka fituar Topin e Artë 2017 dhe është bëri fituesi i dytë më i vjetër në histori, duke u renditur pas anglezit Stanley Matthews.

Sulmuesi i Real Madridit është zgjedhur si më i miri nga revista prestigjioze franceze France Football, duke iu dhuruar çmimin e njohur si Topi i Artë.

Me këtë trofe të madh individual, Ronaldo ka barazuar rivalin e tij më të madh në karrierë, Lionel Messin, me nga pesë sosh të fituar.

Por, një rekord tjetër është i vështirë për tu thyer nga ylli portugez, ai për të fituar Topin e Artë në moshën më të vjetër.

CR7 fitoi Topin e pesë të Artë në moshën 32 vjet e 10 muaj!

Kjo pasi, rekordi mbahet nga anësori anglez, Stanley Matthews, i cili e ka fituar Topin e Artë në vitin 1956 në moshën 41 vjeçare e 10 muaj.

Matthews në atë kohë ishte duke luajtur për skuadrën angleze Blackpool, ndërsa në garë kishte kundërshtar të fortë si Alfredo Di Stefano.

Kështu, Ronaldo bëhet lojtari i dytë më i vjetër që e fiton këtë çmim me moshën e tij që momentalisht është 32 vjet e 10 muaj.

Në vend të tretë gjendet Di Stefano me 31 vjet e pesë muaj dhe George Weah në vendin e katërt me 29 vjet e dy muaj.

Lista e futbollistëve më të vjetër fitues të Topit të Artë:

1.Stanley Matthews (41 vjet, 10 muaj)

2.Cristiano Ronaldo (32 vjet, 10 muaj)

3.Alfredo Di Stefano (31 vjet, 5 muaj)

4.George Weah (29 vjet, 2 muaj)

/Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ngjarje tronditëse në fund të serialit ‘Deti i jetës sime’, vëllai e vret Diyarin

Ngjarje tronditëse në fund të serialit ‘Deti i jetës sime’, vëllai e vret Diyarin

Perez i përgjigjet Scolarit rreth Ronaldos: Është normale që një mik ta pyesni se si është jeta në Kinë

Perez i përgjigjet Scolarit rreth Ronaldos: Është normale që një mik ta pyesni se si është jeta në Kinë

Bashkimi Evropian do të taksojë gjigantët e teknologjisë me 3% të të ardhurave vjetore

Bashkimi Evropian do të taksojë gjigantët e teknologjisë me 3% të të ardhurave vjetore

Llogaria në Instagram për ata që nuk arrijnë të hipin në tren (Video)

Llogaria në Instagram për ata që nuk arrijnë të hipin në tren (Video)

Unitedi së shpejti edhe me ofertë drejt Realit për Varanen

Unitedi së shpejti edhe me ofertë drejt Realit për Varanen

Çmimi i lartë i këpucëve dhe fustanit të Xhensilës

Çmimi i lartë i këpucëve dhe fustanit të Xhensilës

Përplasja për muri mësim për vogëlushin se nuk duhet ecur me kovë në kokë (Video)

Përplasja për muri mësim për vogëlushin se nuk duhet ecur me kovë në kokë (Video)

Ramiz Krasniqi arsyeton humbjen e thellë ndaj Portugalisë: Luajtëm me një skuadër me përgatitje fizike fenomenale

Ramiz Krasniqi arsyeton humbjen e thellë ndaj Portugalisë: Luajtëm me një skuadër me përgatitje fizike fenomenale

Çfarë ka ndodhur me fytyrën e Gentës?

Çfarë ka ndodhur me fytyrën e Gentës?

Ariu i parë polar në Britani që prej 25 vitesh, shfaqet për herë të parë në ambient të jashtëm

Ariu i parë polar në Britani që prej 25 vitesh, shfaqet për herë të parë në ambient të jashtëm

Batistuta: Roma mund ta eliminojë Barçën

Batistuta: Roma mund ta eliminojë Barçën

Ju mund të blini një iPhone X 4,700 dollarësh me fytyrën e presidentit Rus Vladimir Putin

Ju mund të blini një iPhone X 4,700 dollarësh me fytyrën e presidentit Rus Vladimir Putin

DigitAlb publikon deklaratë zyrtare për konfliktin mes Mustafa Nanos dhe Ilda Bejlerit

DigitAlb publikon deklaratë zyrtare për konfliktin mes Mustafa Nanos dhe Ilda Bejlerit

Kosova dhe Serbia do të ballafaqohen në afërsi të Beogradit

Kosova dhe Serbia do të ballafaqohen në afërsi të Beogradit

Flet ish-bashkëshortja e Blerim Xhemaili: Nuk do martohesha kurrë më me një futbollist!

Flet ish-bashkëshortja e Blerim Xhemaili: Nuk do martohesha kurrë më me një futbollist!

Agjenti i Kondogbias përgënjeshtron raportimet se francezi është kërkuar nga Reali

Agjenti i Kondogbias përgënjeshtron raportimet se francezi është kërkuar nga Reali