Roma nuk ia del, barazon me Chievon në udhëtim

E publikuar: 10/12/2017 14:28

Skuadra nga kryeqyteti italian Roma nuk ka arritur më shumë se një barazim pa gola përballë Chievos në udhëtim 0-0.

Roma e nisi ndeshjen me kujdes të madh dhe loja më shumë zhvillohej në mesin e fushës.

Megjithatë rastin e parë në ndeshje e patën vendasit me Roberto Inglesen por që goditja e tij u prit nga Alisson.

Roma iu kundërpërgjigj vendasve në minutën e 24-të, kur sulmuesi i ardhur këtë verë nga Sampdoria, Patrick Schick rrezikoi por që Sorrentino priti goditjen e tij.

Federtico Fazio dhe Fabrizio Cacciatore gjatë një dueli (Foto/Getty Images)

Dy minuta më vonë edhe braziliani Gerson tentoi të kaloj mysafirët në epërsi por pa sukses.

Me rezultatin e barabartë 0-0 përfunduan 45 minutat e para të kësaj sfide.

Në pjesën e dytë rasti i parë në ndeshje erdhi në minutën e 60-të, kur Maxime Gonalons u fut mirë në zonë tentoi me goditje por që priti Sorrentinio.

Patrick Schick zhvilloi një ndeshje të mirë për Romën. (Foto /Getty Images)

Trajneri Eusebio Di Francesco futi në lojë edhe Edin Dzekon, i cili 15 minuta para fundit pati një rast të mirë por dështoi të dërgonte topin në rrjetë.

Ishte minuta e 82-të e ndeshjes kur portieri veteran i vendasve, Stefan Sorrentino bëri një tjetër pritje të pabesueshme.

Patrick Schick kaloi dy lojtarë u fut në zonë dhe Sorrentino me këmbë largoi topin duke shpëtuar portën e tij.

Stefano Sorrentino ishte më meritori për barazimin e Chievos ndaj Romës. (Foto/Getty Images)

Sulmuesi boshnjak, Edin Dzeko tentoi me kokë edhe në minutën e 87-të, por përsëri në vend ishte portieri vendas.

Kësisoj Roma mbetet në pozitën e katërt në tabelë me 35 pikë të grumbulluara, pesë më pak se lideri Inter por që ‘Giallorosët’ kanë një ndeshje më pak të zhvilluar.

Në ndeshjen e ardhshme, skuadra e Eusebio Di Francescos do të takohet me Cagliarin në ‘Olimpico’, ndërsa Chievo do të luaj me Crotonen e Arlind Ajetit. /Telegrafi/