Rohan: Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme, Serbia dhe Rusia ta pranojnë realitetin

13.06.2018 13:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rohan: Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme, Serbia dhe Rusia ta pranojnë realitetin

Diplomati austriak dhe ish-zëvendësemisari i OKB-së për statusin e Kosovës, Albert Rohan, është shfaqur edhe njëherë si përkrahës i madh i shqiptarëve.
Në një intervistë për “Autonomija”, Rohan ka thënë se pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme dhe se Serbia dhe Rusia duhet ta pranojnë këtë realitet të ri, transmeton lajmi.net.

Megjithatë, Rohan thotë se dialogu mes Beogradit dhe Prishtinës duhet të vazhdojë sepse sipas tij nuk ka ndonjë alternativë tjetër.

“Për mua, skenari më i mirë është normalizimi i raporteve mes Kosovës dhe Serbisë: në vitin 2007 diskutohej edhe për një model të tipit të negoaciatave si ai mes dy Gjermanive, por Beogradi e kundërshtoi atë format, por përsëri tani mund të jetë e pranueshme për të dy palët”, u shpreh Rohan.

Rohan foli edhe për formimin e Asociacionit të Komunave Serbe, për të cilin tha se edhe pse kjo çështje është duke paraqitur problem për vazhdimësinë e dialogut, sipas tij kjo bashkësi nuk do të ketë asgjë speciale.

E duke folur për planin e Ahtisaarit, si dhe deklaratat kundërshtuese të krerëve shtetëror serb për pavarësinë e Kosovës, Rohan e qartëson një detaj:

“Presidenti serb, Aleksander Vuçiq, po e harron faktin se Plani i Ahtisaarit ishte i bazuar në kompromis, Kosovës i ishte dhënë pavarësia e ndërkaq Serbisë garantimi se komuniteti serb do të mbijetonte në Kosovë në mënyrën e duhur, dhe nuk është asnjë pakicë tjetër në Kosovë që ka të drejta më shumë se sa serbët”, thotë Rohan.

Rohan po ashtu thotë se nuk është diçka e paimagjinueshme që në një të ardhme të afërt, “Serbia të pranojë anëtarësimin e Kosovës në OKB, mirëpo Rusia nga ana tjetër ta bllokojë atë”. /Lajmi.net/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Daçiq: Është herët të flitet për përkrahjen e SHBA-së dhe Rusisë për idenë e caktimit të kufirit me Kosovën

Daçiq: Është herët të flitet për përkrahjen e SHBA-së dhe Rusisë për idenë e caktimit të kufirit me Kosovën

Hyseni: “Trepça” e ndarë, asnjë komunikim me menaxhmetin në pjesën veriore

Hyseni: “Trepça” e ndarë, asnjë komunikim me menaxhmetin në pjesën veriore

Vetëvendosje kërkon nga Qeveria të respektojë rezolutën për Telekomin

Vetëvendosje kërkon nga Qeveria të respektojë rezolutën për Telekomin

Dasmat shndërrohen në makth nga të shtënat me armë zjarri

Dasmat shndërrohen në makth nga të shtënat me armë zjarri

Dodiku thotë se “nëse Kosova i kthehet Serbisë”, do ta ketë postin e kryeministrit apo presidentit

Dodiku thotë se “nëse Kosova i kthehet Serbisë”, do ta ketë postin e kryeministrit apo presidentit

Festat familjare shndërrohen në makth nga të shtënat me armë zjarri

Festat familjare shndërrohen në makth nga të shtënat me armë zjarri

Rashiq: Joreale ideja e Thaçit për t’ia bashkuar Luginën Kosovës

Rashiq: Joreale ideja e Thaçit për t’ia bashkuar Luginën Kosovës

Trashëgimia e Behramit s’është çokollatë e Zvicrës, ajo është e madhe dhe e fortë

Trashëgimia e Behramit s’është çokollatë e Zvicrës, ajo është e madhe dhe e fortë

Fejk, fejk, fejk…

Fejk, fejk, fejk…

Digjet një autobus nga Kosova në “Rrugën e Kombit” (Video)

Digjet një autobus nga Kosova në “Rrugën e Kombit” (Video)

Të arsyetosh ndarjen e Kosovës duke thënë se Rusia e Turqia po forcohen, është mjerim politik

Të arsyetosh ndarjen e Kosovës duke thënë se Rusia e Turqia po forcohen, është mjerim politik

A po realizohet plani i ish-Kryeministrit të vrarë serb për ndarjen e Kosovës

A po realizohet plani i ish-Kryeministrit të vrarë serb për ndarjen e Kosovës

Tërmet me magnitudë 5,1 në Burrel; Lëkundjet ndjehen deri në Bosnjë (Foto)

Tërmet me magnitudë 5,1 në Burrel; Lëkundjet ndjehen deri në Bosnjë (Foto)

Qytetarët arin e sigurojnë në shtëpi

Qytetarët arin e sigurojnë në shtëpi

Për 24 orë mbi 13 mijë kosovarë kanë hyrë në Shqipëri

Për 24 orë mbi 13 mijë kosovarë kanë hyrë në Shqipëri

Masakra e Selenicës, përcillen për në banesën e fundit 8 viktimat

Masakra e Selenicës, përcillen për në banesën e fundit 8 viktimat