Robotët vrasës me inteligjencë artficiale do të “kontrollohen” nga njerëzit thonë Shtetet e Bashkuara

12.03.2019 16:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Robotët vrasës me inteligjencë artficiale do të “kontrollohen” nga njerëzit thonë Shtetet e Bashkuara

Njerëzit gjithnjë do të jenë ata që japin vendimin final nëse robotët e armatosur me inteligjencë artificiale mund të gjuajnë tha Departamenti Amerikan i Drejtësisë.

Kjo deklaratë erdhi në një kohë kur u bënë publike planet për ndërtimin e platformave të armëve të cilat mund të përzgjedhin objektivin e tyre në fushëbetejë.

Këto plane synojnë të përmirësojnë armët ekzistuese duke përdorur inteligjencën artificiale. Shtetet e Bashkuara thanë se robotët e armatosur do të duhet të marrin leje nga njerëzit.

Departamenti i Mbrojtjes tha se kishte në plan të përmirësonte sistemet aktuale të automatizuara që duhet të ndihmojnë mjetet të shënjestrojnë më mirë objektivat.

Ushtria Amerikane është në kërkim të partnerëve komercialë që do ta ndihmojnë për ndërtimin e tyre. Disa komentatorë u frikësuan se sistemet mund të zgjedhin vetë objektivin e madje të qëllojnë.

Ushtria më pas ndryshoi propozimet duke vënë theksin se roli i njeriut gjatë procesit të shënjestrimit. Ajo tha se mbështet direktivën 3000.09 të ndërveprimit mes robotit dhe njeriut që kërkon një gisht njerëzor përpara çdo veprimi. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Robotët vrasës me inteligjencë artficiale do të “kontrollohen” nga njerëzit thonë Shtetet e Bashkuara

Robotët vrasës me inteligjencë artficiale do të “kontrollohen” nga njerëzit thonë Shtetet e Bashkuara

Akrobatja lëvizte në ajër, partneri e mbante për flokësh me dhëmbë (Video)

Akrobatja lëvizte në ajër, partneri e mbante për flokësh me dhëmbë (Video)

Google pagoi 105 milionë dollarë për largimin e dy ekzekutivëve të akuzuar për ngacmim seksual

Google pagoi 105 milionë dollarë për largimin e dy ekzekutivëve të akuzuar për ngacmim seksual

Ja si ta kuptoni nëse fëmija juaj ka probleme mentale…Stresi, depresioni i lehtë

Ja si ta kuptoni nëse fëmija juaj ka probleme mentale…Stresi, depresioni i lehtë

Aplikacion i komunukimit Google Allo jep sot lamtumirën

Aplikacion i komunukimit Google Allo jep sot lamtumirën

OSCAL 2019, edicioni i VI-të po vjen

OSCAL 2019, edicioni i VI-të po vjen

A keni probleme me frymëmarrje gjatë gjumit? Këto mund të jenë pasojat

A keni probleme me frymëmarrje gjatë gjumit? Këto mund të jenë pasojat

Adobe mbyll aplikacionin Shockwave më 9 Prill

Adobe mbyll aplikacionin Shockwave më 9 Prill

Një bankë Britanike teston kartat e reja bankare me shenjat e gishtërinjve

Një bankë Britanike teston kartat e reja bankare me shenjat e gishtërinjve

Dhimbja e dhëmbëve tregon se organet tuaja kanë probleme

Dhimbja e dhëmbëve tregon se organet tuaja kanë probleme

Zgjedhjet Parlamentare në Estoni, gjysma e votave u hodhën online

Zgjedhjet Parlamentare në Estoni, gjysma e votave u hodhën online

Portofoli i kriptomonedhave të Galaxy S10 nuk pranon Bitcoin

Portofoli i kriptomonedhave të Galaxy S10 nuk pranon Bitcoin

Pse skuqemi kur kemi turp? Metoda e cila largon skuqjen në fytyrë

Pse skuqemi kur kemi turp? Metoda e cila largon skuqjen në fytyrë

SHBA mund të ndëshkojnë Gjermaninë nëse përdor teknologjinë e Huawei

SHBA mund të ndëshkojnë Gjermaninë nëse përdor teknologjinë e Huawei

Apple prezanton një shërbim video më 25 Mars

Apple prezanton një shërbim video më 25 Mars

Studimi i fundit: Sa më shumë alkool që konsumoni, aq më pak probleme shëndetësore

Studimi i fundit: Sa më shumë alkool që konsumoni, aq më pak probleme shëndetësore