Robotë që rrëzohen, videoja më gazmore që mund të keni parë (Video)

10.06.2015 22:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Robotë që rrëzohen, videoja më gazmore që mund të keni parë (Video)

Para disa ditësh u organizua konkursi “DARPA Robotics Challenge 2015”, ku morën pjesë kompani të ndryshme teknologjike nga e gjithë bota. Kompanitë shfaqën robotë me aftësi të ndryshme. Në këtë aktivitet, robotët garojnë me kohën, se sa shpejt mund të kryejnë detyrat e tyre në raste fatkeqësish.

Disa prej obligimeve që duhej të përmbushnin robotët ishte drejtimi i automjetit, vrapimi, hapja e dyerve ose hapja e vrimave në mure, kalimi i disa pengesave, ngjitja e shkallëve etj. Ekipi KAIST nga Koreja e Jugut arriti të fitojë konkursin “Darpa Robotics Challenge”. Ata provuan se robotët mund të bëjnë edhe punë të vështira ose të ndërmarrin rreziqe, të shkojnë aty ku nuk mund të shkojnë njerëzit.

Në videon e mëposhtme do të shikoni momentet kur robotët rrëzohen ndërsa po kryejnë detyrat e tyre.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=g0TaYhjpOfo?feature=oembed]

 

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deri në 2025 parashikojnë që kompanitë do të shesin 100 milionë telefona të palosshëm

Deri në 2025 parashikojnë që kompanitë do të shesin 100 milionë telefona të palosshëm

11 gjëra të çuditshme që janë kapur nga “Google Earth” (Foto)

11 gjëra të çuditshme që janë kapur nga “Google Earth” (Foto)

Lëvizja e radhës nga Mark Zuckerberg! Synohen pagesa online me WhatsApp Pay

Lëvizja e radhës nga Mark Zuckerberg! Synohen pagesa online me WhatsApp Pay

Jeff Bezos është bërë më i pasur për 13,5 miliardë dollarë, për vetëm 15 minuta

Jeff Bezos është bërë më i pasur për 13,5 miliardë dollarë, për vetëm 15 minuta

Tesla mund të sjellë përditësime harduerike

Tesla mund të sjellë përditësime harduerike

Mund ta keni edhe ju në kompjuter, ky antivirusi shiti të dhënat e 435 milionë përdoruesve tek kompanitë e tjera

Mund ta keni edhe ju në kompjuter, ky antivirusi shiti të dhënat e 435 milionë përdoruesve tek kompanitë e tjera

Përleshje mes vëllait dhe motrës për kodin e WIFI, ndodh vrasja

Përleshje mes vëllait dhe motrës për kodin e WIFI, ndodh vrasja

Pesë të lënduar nga aksidenti që ndodhi në rrugën Prishtinë-Gjilan

Pesë të lënduar nga aksidenti që ndodhi në rrugën Prishtinë-Gjilan

Shefi i Google-it bën thirrje për rregullore mbi inteligjencën artificiale

Shefi i Google-it bën thirrje për rregullore mbi inteligjencën artificiale

Kompania si motër e “Google” bën namin, mbërrin vlerën një trilionë dollarë!

Kompania si motër e “Google” bën namin, mbërrin vlerën një trilionë dollarë!

Bugatti Chiron Hermes me të gjitha aksesorët, një lodër për miliarderë (Fotot e rralla)

Bugatti Chiron Hermes me të gjitha aksesorët, një lodër për miliarderë (Fotot e rralla)

Volkswagen Golf R i ri, i mrekullueshëm

Volkswagen Golf R i ri, i mrekullueshëm

Automobili turk quhet TOGG, ja veçorite e makinës totalisht Made in Turkey

Automobili turk quhet TOGG, ja veçorite e makinës totalisht Made in Turkey

Google gjobitet me 150 milionë euro

Google gjobitet me 150 milionë euro

Qindra miliona përdoruesve ID-të të Facebook-ut u ekspozohen në një forum online, nuk është akoma e qartë se si

Qindra miliona përdoruesve ID-të të Facebook-ut u ekspozohen në një forum online, nuk është akoma e qartë se si

Facebook ju gjurmon ku shkoni!

Facebook ju gjurmon ku shkoni!