Rita Ora: Kishte shumë paragjykime, më quanin refugjate, kur familja u largua nga Kosova

08.04.2020 21:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rita Ora: Kishte shumë paragjykime, më quanin refugjate, kur familja u largua nga Kosova

Rita Ora ka folur së fundmi hapur për ‘arratisjen nga persekutimi’ si fëmijë nga Kosova, me prindërit dhe motrën e saj, Elena.

Këngëtarja, 29 vjeçe, foli në një intervistë për “Vogue Arabia” për mënyrën se si familja e saj mbërrriti në Londër për të filluar një jetë të re vetëm një vit pasi ajo lindi.

Rita pranoi se megjithëse kishte shumë paragjykime ’gjatë rritjes së saj, ajo bëri shumë miq pasi u lidh me ta sepse ata ishin të ndryshëm’, shkruan DailyMail.

Gjatë luftës dhjetëvjeçare në vend, mijëra njerëz u vranë dhe më shumë se një milion njerëz – përfshirë familjen Ora – u detyruan të iknin për siguri.

Nëna e Ritës, Vera, e cila sapo është rikthyer në shërbimin mjekësor mes pandemisë coronavirus, ka punuar si psikiatre, ndërsa babai i saj ishte një ekonomist.

Duke kujtuar ngjarjen, ajo tha: “Ata lanë pas tërë jetën e tyre dhe duhej të fillonin nga e para kur arritën në Londër si refugjatë. Por mbrojtja ndaj nesh ishte përparësia e tyre kryesore dhe unë numëroj bekimet e mia çdo ditë për atë që ata bënë”.

Duke shpjeguar se prindërit e saj zgjodhën qytetin, Rita tha: “Ata zgjodhën Londrën sepse babi e donte muzikën dhe kulturën, por edhe pse, siç mund ta imagjinoni, adoptimi i një jete të re ishte jashtëzakonisht i vështirë”.

Rita vazhdoi të shpjegojë se si ishte jeta duke u rritur në Londër dhe pohoi se ajo e gjeti atë ‘të ashpër’ për shkak të sasisë së paragjykimeve që rrethuan refugjatët.

Ajo zbuloi: “Shpesh quhesha refugjate në një mënyrë të turpshme, megjithatë, unë kisha shumë miq të huaj dhe të gjithë kemi pasur një kohë të mirë duke u lidhur dhe duke qenë ndryshe”.

Rita viziton Kosovën sa herë që mundet me familjen e saj dhe me krenari zotëron veshjen tradicionale dhe i di vallet e tyre.

Muajin e kaluar Rita festoi ditëlindjen e babait të saj Besnikut me një përzgjedhje të ëmbël të imazheve të hedhura në faqen e saj në Instagram.

Në njërën prej tyre, ajo shihej e ulur në prehërin e atë atit, teksa shkruante në mbishkrimin e saj: “Gëzuar ditëlindjen baba”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

Vetëvendosje me peticion kërkon zgjedhje

Vetëvendosje me peticion kërkon zgjedhje

Heldti pas anketës së UNDP-së: Statistikat flasin vetë

Heldti pas anketës së UNDP-së: Statistikat flasin vetë

Shkup: Mosrespektimi i masave për COVID-19 mund të rikthejë kufizimet

Shkup: Mosrespektimi i masave për COVID-19 mund të rikthejë kufizimet

Miftaraj: Vendimet e Kushtetueses duhet të zbatohen, partitë politike të mos e sulmojnë gjykatën apo gjykatësit e saj

Miftaraj: Vendimet e Kushtetueses duhet të zbatohen, partitë politike të mos e sulmojnë gjykatën apo gjykatësit e saj

Bankat në Kosovë të gatshme për dhënien e kredive

Bankat në Kosovë të gatshme për dhënien e kredive

Von Cramon: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë i papranueshëm

Von Cramon: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë i papranueshëm