Riintegrimi, i vështirë i të kthyerve nga Siria

22.04.2019 10:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Riintegrimi, i vështirë i të kthyerve nga Siria

Në mbrëmjen e së premtes së kaluar 110 kosovarë u kthyen nga Siria, mes të cilëve 106 gra e fëmijë dhe katër luftëtarë që dyshohet se u ishin bashkëngjitur grupeve terroriste. Përpos këtyre të fundit që po mbahen në paraburgim, gratë dhe fëmijët u dërguan në ish-bazën ushtarake në fshatin Vranidoll të Prishtinës.

Psikologët vlerësojnë se kosovarët e kthyer nga Siria janë në gjendje të rëndë psikologjike, prandaj kanë nevojë për përkrahje institucionale.

“Këta persona vijnë me një bagazh jashtëzakonisht të rënduar fiziko-emocional, socialo-psikologjik. Ata kanë nevojë për përkrahje psikologjike, sepse potencialisht mund të kenë qenë dëshmitarë të gjërave të tmerrshme që di t’i prodhojë lufta dhe si rezultat i kësaj për të reduktuar nivelin e stresit, të ankthit do të ishte e pëlqyeshme të trajtohen në aspektin psikologjik”, ka thënë për “Zërin” psikologu Besnik Peci.

Duke folur për mundësinë e risocializimit në Kosovë, sipas tij, shoqëria jonë nuk duhet ta thellojë stigmën (turpërimin) ndaj këtyre personave.

“Vetë shoqëria jonë ka predispozita t’i stigmatizojë këta persona, për faktin se i konsideron jo të qëndrueshëm dhe konsideron se mendja e tyre është shpëlarë para se të shkonin atje. Tani ata duhen të shihen si viktimë e sistemit dhe e ideologjisë, e cila është imponuar te ata dhe duhet të shihen si persona të cilët kanë nevojë për mbështetje permanente për t’u riintegruar në shoqërinë kosovare. Mbështetja nuk duhet të vijë vetëm në aspektin material, por duhet të bëhet edhe mbështetja sociale, duke punuar me komunitetin te këto familje”, ka thënë ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


DASH mbi të bërit biznes në Kosovë, korrupsioni pengesë

DASH mbi të bërit biznes në Kosovë, korrupsioni pengesë

Haradinaj: Qeveria do t’i qëndrojë pranë fermerëve dhe bujqve tanë

Haradinaj: Qeveria do t’i qëndrojë pranë fermerëve dhe bujqve tanë

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën