Riintegrimi, i vështirë i të kthyerve nga Siria

22.04.2019 10:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Riintegrimi, i vështirë i të kthyerve nga Siria

Në mbrëmjen e së premtes së kaluar 110 kosovarë u kthyen nga Siria, mes të cilëve 106 gra e fëmijë dhe katër luftëtarë që dyshohet se u ishin bashkëngjitur grupeve terroriste. Përpos këtyre të fundit që po mbahen në paraburgim, gratë dhe fëmijët u dërguan në ish-bazën ushtarake në fshatin Vranidoll të Prishtinës.

Psikologët vlerësojnë se kosovarët e kthyer nga Siria janë në gjendje të rëndë psikologjike, prandaj kanë nevojë për përkrahje institucionale.

“Këta persona vijnë me një bagazh jashtëzakonisht të rënduar fiziko-emocional, socialo-psikologjik. Ata kanë nevojë për përkrahje psikologjike, sepse potencialisht mund të kenë qenë dëshmitarë të gjërave të tmerrshme që di t’i prodhojë lufta dhe si rezultat i kësaj për të reduktuar nivelin e stresit, të ankthit do të ishte e pëlqyeshme të trajtohen në aspektin psikologjik”, ka thënë për “Zërin” psikologu Besnik Peci.

Duke folur për mundësinë e risocializimit në Kosovë, sipas tij, shoqëria jonë nuk duhet ta thellojë stigmën (turpërimin) ndaj këtyre personave.

“Vetë shoqëria jonë ka predispozita t’i stigmatizojë këta persona, për faktin se i konsideron jo të qëndrueshëm dhe konsideron se mendja e tyre është shpëlarë para se të shkonin atje. Tani ata duhen të shihen si viktimë e sistemit dhe e ideologjisë, e cila është imponuar te ata dhe duhet të shihen si persona të cilët kanë nevojë për mbështetje permanente për t’u riintegruar në shoqërinë kosovare. Mbështetja nuk duhet të vijë vetëm në aspektin material, por duhet të bëhet edhe mbështetja sociale, duke punuar me komunitetin te këto familje”, ka thënë ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


A do të bëhet Mali i Zi vendi i parë pa koronavirus në Evropë?

A do të bëhet Mali i Zi vendi i parë pa koronavirus në Evropë?

Edhe 27 raste me koronavirus të hënën

Edhe 27 raste me koronavirus të hënën

Koronavirusi ndikon në rënien e të hyrave në buxhetin e Maqedonisë së Veriut

Koronavirusi ndikon në rënien e të hyrave në buxhetin e Maqedonisë së Veriut

15 kamionë me mallra serbe u kthyen mbrapa – Serbia, Thaçi e BE-ja kërkojnë heqjen e reciprocitetit

15 kamionë me mallra serbe u kthyen mbrapa – Serbia, Thaçi e BE-ja kërkojnë heqjen e reciprocitetit

Vetëvendosje: Kërkon procesverbalet dhe transkriptet e Gjykatës Kushtetues

Vetëvendosje: Kërkon procesverbalet dhe transkriptet e Gjykatës Kushtetues

Pas statusit të Ramës, Kosova heq tarifën 22 euroshe për kamionat

Pas statusit të Ramës, Kosova heq tarifën 22 euroshe për kamionat

Vetëvendosje nuk e ka në plan t’ia kërkojë dorëheqjen Osmanit

Vetëvendosje nuk e ka në plan t’ia kërkojë dorëheqjen Osmanit

Thaçi kërkon të formohet sa më shpejt Qeveria Hoti

Thaçi kërkon të formohet sa më shpejt Qeveria Hoti

IKSHPK: Kujdes me ushqimin gjatë verës

IKSHPK: Kujdes me ushqimin gjatë verës

Gashi i LDK’së nuk beson se Thaçi do ta ketë një mandat tjetër për President

Gashi i LDK’së nuk beson se Thaçi do ta ketë një mandat tjetër për President

Lajiq: Për shkak të masave të Kosovës, kamionët e Serbisë po kthehen prapa

Lajiq: Për shkak të masave të Kosovës, kamionët e Serbisë po kthehen prapa

Të mërkurën seanca për votimin e Qeverisë Hoti

Të mërkurën seanca për votimin e Qeverisë Hoti

Kushtetuesja heq paragrafin 4 të nenit 95 të Kushtetutës në versionin final të aktgjykimit për dekretin

Kushtetuesja heq paragrafin 4 të nenit 95 të Kushtetutës në versionin final të aktgjykimit për dekretin

Pasi e pranuan aktgjykimin e Kushtetueses, LDK-ja mblidhet nesër

Pasi e pranuan aktgjykimin e Kushtetueses, LDK-ja mblidhet nesër

Haziri: Kemi aktivizuar të gjitha shërbimet e parapara me pakon e tretë të lehtësimit të masave

Haziri: Kemi aktivizuar të gjitha shërbimet e parapara me pakon e tretë të lehtësimit të masave

OAK kërkon të largohet tarifa për dezinfektim ose të mbulohet nga shteti

OAK kërkon të largohet tarifa për dezinfektim ose të mbulohet nga shteti