Richardson: Korrupsioni, kërcënim i madh për besimin e qytetarëve në institucione

26.11.2018 07:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Richardson: Korrupsioni, kërcënim i madh për besimin e qytetarëve në institucione

Korrupsioni është një kërcënim i madh për besimin e qytetarëve në institucione, ka thënë Ulrika Richardson, shefe e Programit për Zhvillim të Kombeve të Bashkuara në Kosovë.

Referuar analizës së Pulsit Publik, ka rënie të besimit në institucionet kryesore – legjislativ, ekzekutiv e gjyqësor. Sipas Richardson, Kosova ka hartuar ligje dhe politika të mira që mundësojnë krijimin e besimit mes qytetarëve dhe institucioneve, por “çështja është përkthimi i tyre në drejtësi për të gjithë në Kosovë – gratë, burrat dhe fëmijët”. Sektorët që më së shumti vuajnë nga korrupsioni, sipas Richardsonit, janë arsimi, shëndetësia dhe prokurimi publik.

UNDP-ja së fundi ka lansuar kampanjën 16-ditore e cila, siç ka thënë Richardson, ka për qëllim luftimin e dhunës ndaj vajzave dhe grave, dhunës në familje, si dhe në përparimin e barazisë gjinore.

Përfaqësuesja rezidente e UNDP-së për Kosovë në intervistën dhënë “Kohës Ditore” ka folur edhe për rëndësinë që ka liberalizimi i vizave për Kosovën.

“Çështja thelbësore këtu është se kë Evropa po e ndëshkon me mosliberalizim të vizave. Unë mendoj se po i ndëshkojnë qytetarët e rëndomtë, të rinjtë që duan të studiojnë jashtë apo ata që duan t’i vizitojnë familjarët e tyre”.

Sa i përket dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, Richardson e ka vënë theksin tek gjithëpërfshirja. Sipas saj, cilado qoftë zgjidhja, duhet të garantojë mirëqenien e të gjitha komuniteteve që jetojnë në këtë hapësirë, qoftë ai – shumicë apo pakicë.

“Sa më shumë të përfshihet shoqëria civile, përfshirë edhe gratë, aq më e qëndrueshme është një marrëveshje pas konfliktit”, ka theksuar Richardson.

Në intervistë ajo ka folur edhe për procesin e transformimit të FSK-s në ushtri, ekstremizmin e dhunshëm dhe reformat në administratën publike.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Richardson: Korrupsioni, kërcënim i madh për besimin e qytetarëve në institucione

Richardson: Korrupsioni, kërcënim i madh për besimin e qytetarëve në institucione

Kërkohej për masakrën në ish-Bllok, dorëzohet në polici

Kërkohej për masakrën në ish-Bllok, dorëzohet në polici

Buka shtrenjtohet edhe në Suharekë dhe fshatra

Buka shtrenjtohet edhe në Suharekë dhe fshatra

Endrit Shala zbulon qëndrimin e Edi Ramës karshi taksës ndaj Serbisë

Endrit Shala zbulon qëndrimin e Edi Ramës karshi taksës ndaj Serbisë

Kërkohet transparencë e plotë në përzgjedhjen e Drejtorit të Përgjithshëm të RTK-së

Kërkohet transparencë e plotë në përzgjedhjen e Drejtorit të Përgjithshëm të RTK-së

Radojçiq thotë se Policia shkoi në veri për ta vrarë, e jo për ta arrestuar

Radojçiq thotë se Policia shkoi në veri për ta vrarë, e jo për ta arrestuar

Romingu dhe dogana dominojnë takimin tradicional Kosovë – Shqipëri

Romingu dhe dogana dominojnë takimin tradicional Kosovë – Shqipëri

Me shpërndarjen e mjeteve nga fitorja e dytë në “Oxygen” shpërfaqi sërish humanizmin e tij

Me shpërndarjen e mjeteve nga fitorja e dytë në “Oxygen” shpërfaqi sërish humanizmin e tij

Vetëvendosje sulmon Shpend Ahmetin me cunga nëpër stacione të autobusëve

Vetëvendosje sulmon Shpend Ahmetin me cunga nëpër stacione të autobusëve

Veseli ul Nuredin e Sami Lushtakun në tavolinë

Veseli ul Nuredin e Sami Lushtakun në tavolinë

MPJ demanton mediat serbe: Kosova s’harton ‘lista të zeza’, Serbia është ajo që bën një gjë të tillë

MPJ demanton mediat serbe: Kosova s’harton ‘lista të zeza’, Serbia është ajo që bën një gjë të tillë

MPJ: Shpejt do t’ua ndalojmë hyrjen disa zyrtarëve serbë në Kosovë

MPJ: Shpejt do t’ua ndalojmë hyrjen disa zyrtarëve serbë në Kosovë

Thaçi në SHBA për marrëveshjen Kosovë – Serbi

Thaçi në SHBA për marrëveshjen Kosovë – Serbi

GAP: Komunat e udhëhequra nga AAK-ja “hanë” 32% të e buxhetit të Infrastrukturës

GAP: Komunat e udhëhequra nga AAK-ja “hanë” 32% të e buxhetit të Infrastrukturës

Sali Berisha reagon ashpër për deklaratën e ministrit shqiptar: Beogradi është Meka e tyre

Sali Berisha reagon ashpër për deklaratën e ministrit shqiptar: Beogradi është Meka e tyre

Analistët thonë se janë 10 shtete që hezitojnë t’i heqin vizat kosovarëve

Analistët thonë se janë 10 shtete që hezitojnë t’i heqin vizat kosovarëve