Rezultatet finale të zgjedhjeve të 6 tetorit pritet të shpallen 1 muaj e 1 ditë pas mbajtjes së tyre

06.11.2019 19:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rezultatet finale të zgjedhjeve të 6 tetorit pritet të shpallen 1 muaj e 1 ditë pas mbajtjes së tyre

Mundësia e subjekteve politike për të bërë ankesë lidhur me administrimin e numërimit, mund të shtyjë shpalljen e rezultateve përfundimtare.

Sipas zëdhënësit të KQZ-së, Valmir Elezi, shpallja e tyre mund të bëhet të enjten, vetëm nëse asnjë prej subjekteve politike nuk ankohet për numërimin në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve.

Mulë Desku nga Paneli Zgjedhor që merret me ankesa dhe parashtresa, ka bërë të ditur se deri pasditen e së mërkurës nuk kanë pranuar ndonjë ankesë, duke shtuar se për këtë çështje subjektet politike kanë kohë deri në mesnatë.

Në anën tjetër, koalicioni Nisma-AKR-PD, pas përfundimit të numërimit të votave të ardhura nga diaspora, ka ripërsëritur se do të jenë pjesë e legjislaturës së shtatë.

Të pyetur nëse do të ankohen për procesin e numërimit, nëpërmjet një përgjigjeje me shkrim, kandidati për deputet, Endrit Shala, ka thënë se ky koalicion do të shfrytëzojë të gjitha mjetet ligjore dhe ato kushtetuese në mbrojtje të vullnetit të qytetarëve të shprehur në zgjedhjet e 6 tetorit.

“Pas përfundimit të numërimit të votave të rregullta, atyre me kusht, votave të ardhura nga diaspora me kohë, e edhe të atyre me vonesë, Nisma dhe koalicioni ynë ka marrë mbi 42 mijë vota apo 5.02% të votave. Tendencat e dikujt brenda KQZ-së apo të kujtdo tjetër që, përmes disa zarfeve me kinse vota, e të cilat janë të kontrabanduara nga Serbia, të minohet rezultati i dalë nga vullneti i mbi 840 mijë votuesve brenda dhe jashtë Kosovës, janë të papranueshme për ne! Nisma Socialdemokrate dhe koalicioni ynë do të shfrytëzojë të gjitha mjetet ligjore dhe ato kushtetuese në mbrojtje të vullnetit të qytetarëve të shprehur në zgjedhjet e 6 tetorit 2019”, ka thënë Nisma.

Pas shpalljes së rezultateve përfundimtare dhe shqyrtimit të ankesave eventuale, Komisionit Qendror Zgjedhor i hapet rruga për certifikimin e rezultateve të zgjedhjeve të mbajtura më 6 tetor.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jetimat e Ballkanit dhe Komuna e Lipjanit bëjnë me shtëpi të re dhjetë familje në nevojë

Jetimat e Ballkanit dhe Komuna e Lipjanit bëjnë me shtëpi të re dhjetë familje në nevojë

Limaj takon ambasadoren e Francës, flasin për vizat, dialogun dhe formimin e institucioneve

Limaj takon ambasadoren e Francës, flasin për vizat, dialogun dhe formimin e institucioneve

Përveç revoles, në trupat e çiftit nga Prizreni u panë edhe plagë nga arma – prokuroria jep detaje të reja

Përveç revoles, në trupat e çiftit nga Prizreni u panë edhe plagë nga arma – prokuroria jep detaje të reja

U gërmua në vende të gabuara në Serbi për të pagjetur, Gërxhaliu tregon lokacionin e ri

U gërmua në vende të gabuara në Serbi për të pagjetur, Gërxhaliu tregon lokacionin e ri

PDK zgjedh nënkryetarët, sekretarin e ri dhe udhëheqësit e departamenteve

PDK zgjedh nënkryetarët, sekretarin e ri dhe udhëheqësit e departamenteve

Publikohen pamjet e një kryebashkiaku në Shqipëri duke konsumuar kokainë në lokal

Publikohen pamjet e një kryebashkiaku në Shqipëri duke konsumuar kokainë në lokal

Momenti kur Merkel sa nuk ia hoqi pallton Erdoganit

Momenti kur Merkel sa nuk ia hoqi pallton Erdoganit

Krasniqi: Të hapur për koalicione, s’jemi parti që refuzojmë

Krasniqi: Të hapur për koalicione, s’jemi parti që refuzojmë

Nagavci: VV ka vetëm një plan – bërjen e Qeverisë me LDK-në

Nagavci: VV ka vetëm një plan – bërjen e Qeverisë me LDK-në

A do ta njohë Serbia pasaportën e Kosovës pas arritjes së marrëveshjes për linjën ajrore?

A do ta njohë Serbia pasaportën e Kosovës pas arritjes së marrëveshjes për linjën ajrore?

Haradinaj: Nuk kemi komunikim me Kurtin rreth një koalicioni për bashkëqeverisje

Haradinaj: Nuk kemi komunikim me Kurtin rreth një koalicioni për bashkëqeverisje

Haradinaj e emëron ministër në detyrë Lulëzim Rafunën pas largimit të Bedri Hamzës

Haradinaj e emëron ministër në detyrë Lulëzim Rafunën pas largimit të Bedri Hamzës

Dy trupa të pajetë gjenden në një shtëpi në Prizren

Dy trupa të pajetë gjenden në një shtëpi në Prizren

Jashari që tentoi vrasjen e Vllasit, për shkak të gjendjes shëndetësore dërgohet në mbajtje prej 10 vjetësh në Psikiatri

Jashari që tentoi vrasjen e Vllasit, për shkak të gjendjes shëndetësore dërgohet në mbajtje prej 10 vjetësh në Psikiatri

PDK: Vetëvendosja krijoi dhe frymëzoi grupin terrorist “Syri i Popullit”, të distancohet

PDK: Vetëvendosja krijoi dhe frymëzoi grupin terrorist “Syri i Popullit”, të distancohet

Haradinaj: Familja Jashari gjithmonë u nda me lavdi, e armiku gjithëherë u kthye prapa me turp

Haradinaj: Familja Jashari gjithmonë u nda me lavdi, e armiku gjithëherë u kthye prapa me turp