Revolucioni i ri i Web-it po vjen

20.06.2015 00:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Revolucioni i ri i Web-it po vjen

Kompanitë si Google, Microsoft, Mozilla së bashku me inxhinierët e projektit Webkit lajmëruan se ata janë duke ndërtuar një format të ri binar për kompilimin e aplikacioneve në ueb.
JavaScript është një gjuhë e mirë programimi por vit pas viti zhvilluesit kanë punuar për eleminimin e kufizimeve që ka kjo gjuhë si për shembull shtimin e specifikave të reja në këtë gjuhë(Typescript) apo rritjen e shpejtësisë të saj. Tanimë të gjitha këto karakteristika do të vijnë së bashku në formën e WebAssembly.

Ky format i ri do të lejojë zhvilluesit të kompilojnë kodin e tyre për shfletuesin dhe më pas ai ekzekutohet në motorrin e JavaScript. Në krahasim me JavaScript, WebAssembly mund të dekodohet shumë më shpejt. Në këtë mënyrë zhvilluesit mund të bëjnë një kompilim të vetëm i cili do të mund të implementohet në të gjithë llojet e shfletuesve. Skedarët e JavaScript janë tekste të thjeshta që shkarkohen nga serveri dhe kompilohen nga motorri i JavaScript në shfletues.

Skuadra e WebAssembly vendosi të përdorë kodin binar sepse ky kod mund të kompresohet më mirë se sa skedarët tekste të JavaScript, gjithashtu dhe sepse është më e shpejtë për motorrin të dekodojë formatin binar. Si Mozilla ashtu dhe Google janë përpjekur të rrisin shpejtësinë e kodimit në ueb por nuk ja kanë dalë. WebAssembly duket të jetë përgjigjja e këtij problemi.

Në këtë stad zhvillimi, skuadra ka në plan të lancojë dhe një librari që do të përkthejë kodin WebAssembly në javaScript, në këtë mënyrë kodi mund të përdoret në të gjithë shfletuesit. Në vazhdim skuadra do të ndërtojë më shumë vegla për këtë qëllim dhe do të ofrojë mbështetjen për më shumë gjuhë programimi. Inxhinerët theksojnë se qëllimi nuk është zëvëndësimi i javaScript, por mundësia që më shumë gjuhë të kompilohen në ueb. Mundësitë më të mëdha janë që JavaScript dhe WebAssembly të përdoren të kombinuara.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deri në 2025 parashikojnë që kompanitë do të shesin 100 milionë telefona të palosshëm

Deri në 2025 parashikojnë që kompanitë do të shesin 100 milionë telefona të palosshëm

11 gjëra të çuditshme që janë kapur nga “Google Earth” (Foto)

11 gjëra të çuditshme që janë kapur nga “Google Earth” (Foto)

Lëvizja e radhës nga Mark Zuckerberg! Synohen pagesa online me WhatsApp Pay

Lëvizja e radhës nga Mark Zuckerberg! Synohen pagesa online me WhatsApp Pay

Jeff Bezos është bërë më i pasur për 13,5 miliardë dollarë, për vetëm 15 minuta

Jeff Bezos është bërë më i pasur për 13,5 miliardë dollarë, për vetëm 15 minuta

Tesla mund të sjellë përditësime harduerike

Tesla mund të sjellë përditësime harduerike

Mund ta keni edhe ju në kompjuter, ky antivirusi shiti të dhënat e 435 milionë përdoruesve tek kompanitë e tjera

Mund ta keni edhe ju në kompjuter, ky antivirusi shiti të dhënat e 435 milionë përdoruesve tek kompanitë e tjera

Përleshje mes vëllait dhe motrës për kodin e WIFI, ndodh vrasja

Përleshje mes vëllait dhe motrës për kodin e WIFI, ndodh vrasja

Pesë të lënduar nga aksidenti që ndodhi në rrugën Prishtinë-Gjilan

Pesë të lënduar nga aksidenti që ndodhi në rrugën Prishtinë-Gjilan

Shefi i Google-it bën thirrje për rregullore mbi inteligjencën artificiale

Shefi i Google-it bën thirrje për rregullore mbi inteligjencën artificiale

Kompania si motër e “Google” bën namin, mbërrin vlerën një trilionë dollarë!

Kompania si motër e “Google” bën namin, mbërrin vlerën një trilionë dollarë!

Bugatti Chiron Hermes me të gjitha aksesorët, një lodër për miliarderë (Fotot e rralla)

Bugatti Chiron Hermes me të gjitha aksesorët, një lodër për miliarderë (Fotot e rralla)

Volkswagen Golf R i ri, i mrekullueshëm

Volkswagen Golf R i ri, i mrekullueshëm

Automobili turk quhet TOGG, ja veçorite e makinës totalisht Made in Turkey

Automobili turk quhet TOGG, ja veçorite e makinës totalisht Made in Turkey

Google gjobitet me 150 milionë euro

Google gjobitet me 150 milionë euro

Qindra miliona përdoruesve ID-të të Facebook-ut u ekspozohen në një forum online, nuk është akoma e qartë se si

Qindra miliona përdoruesve ID-të të Facebook-ut u ekspozohen në një forum online, nuk është akoma e qartë se si

Facebook ju gjurmon ku shkoni!

Facebook ju gjurmon ku shkoni!