Restoranti britanik ofron ushqim falas për fëmijët, nëse prindërit e tyre lënë celularin në hyrje

06.12.2018 03:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Restoranti britanik ofron ushqim falas për fëmijët, nëse prindërit e tyre lënë celularin në hyrje

Restoranti britanik Frankie & Benny ka prezantuar “zonën pa telefon”, pasi kanë bërë hulumtimin se sa përdorimi i telefonit ka ndikim në drekat e familjeve.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ata prej tani në ofertë kanë ushqim falas për fëmijët, prindërit e të cilëve i lënë telefonat në hyrje të restorantit – në një “kuti speciale”.

“Nuk ka zonë telefonike” është një program i ri në restorantin britanik Frankie & Benny, me të cilën synojnë të zvogëlojnë përdorimin e telefonit në tavolinë.

Rreth 20 për qind të fëmijëve të pyetur kanë treguar se prindërit e tyre më së shumti e kalojnë kohën duke përdorur telefonin, sesa duke biseduar me ta.

Midis pjesëmarrësve dhe prindërve, madje 23% e të anketuarve kanë pranuar të shikojnë në telefon edhe gjatë ushqimit, madje edhe kur fëmijët u drejtohen dhe bisedojnë me ta.

Përveç kësaj, ka edhe fëmijë që kanë thënë se ndonjëherë fshehin celularin e prindërve të tyre, që ata të kishin më shumë kohë për ta. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Restoranti britanik ofron ushqim falas për fëmijët, nëse prindërit e tyre lënë celularin në hyrje

Restoranti britanik ofron ushqim falas për fëmijët, nëse prindërit e tyre lënë celularin në hyrje

Prodhuesi Kinez sfidon Samsung dhe Sony, premton një telefon me kamër 48-megapiksel

Prodhuesi Kinez sfidon Samsung dhe Sony, premton një telefon me kamër 48-megapiksel

Notat e lojtarëve: Burnley 1-3 Liverpool, Van Dijk më i miri në fushë – vlerësohet paraqitja e Shaqirit

Notat e lojtarëve: Burnley 1-3 Liverpool, Van Dijk më i miri në fushë – vlerësohet paraqitja e Shaqirit

Gjumi më i gjatë se 8 orë rrezikon shëndetin e zemrës

Gjumi më i gjatë se 8 orë rrezikon shëndetin e zemrës

Nokia prezanton telefonin premium me kosto të përballueshme Nokia 8.1

Nokia prezanton telefonin premium me kosto të përballueshme Nokia 8.1

Notat e lojtarëve: United 2-2 Arsenal, vlerësohet lart Mustafi

Notat e lojtarëve: United 2-2 Arsenal, vlerësohet lart Mustafi

Arrestohet hajni në Shkodër – ajo që bie më shumë në sy nuk janë vjedhjet, por emri i tij!

Arrestohet hajni në Shkodër – ajo që bie më shumë në sy nuk janë vjedhjet, por emri i tij!

Notat e lojtarëve: Wolverhampton 2-1 Chelsea, Loftus-Cheek lojtar i ndeshjes

Notat e lojtarëve: Wolverhampton 2-1 Chelsea, Loftus-Cheek lojtar i ndeshjes

Këta llogariten si dy helikopterët më të frikshëm në botë – por si do të ishin kundër njëri-tjetrit? (Foto)

Këta llogariten si dy helikopterët më të frikshëm në botë – por si do të ishin kundër njëri-tjetrit? (Foto)

Bora Zemani plot shkëlqim sonte në Këngën Magjike

Bora Zemani plot shkëlqim sonte në Këngën Magjike

Wolverhamptoni  mposht Chelsean me rikthim

Wolverhamptoni mposht Chelsean me rikthim

Ibrahimovic do të qëndrojë në MLS

Ibrahimovic do të qëndrojë në MLS

Lopa shëtitet në bulevardin më të frekuentuar në Shkup (Foto)

Lopa shëtitet në bulevardin më të frekuentuar në Shkup (Foto)

Pse piratët mbulonin vazhdimisht njëri sy?

Pse piratët mbulonin vazhdimisht njëri sy?

Formacionet zyrtare: Unitedi dhe Arsenali zhvillojnë kryendeshjen kësaj xhiroje

Formacionet zyrtare: Unitedi dhe Arsenali zhvillojnë kryendeshjen kësaj xhiroje

Po niseshin për në punë, gruaja përplaset drejt në veturën e ndaluar të burrit të saj (Video)

Po niseshin për në punë, gruaja përplaset drejt në veturën e ndaluar të burrit të saj (Video)