Reshitaj: Komisioni për Shëndetësi sot kërkoi hetime profesionale për vetëvrasjen në konvikte

05.05.2020 17:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Reshitaj: Komisioni për Shëndetësi sot kërkoi hetime profesionale për vetëvrasjen në konvikte

Kryetarja e Komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, Albena Reshitaj, ka njoftuar se sot komisioni ka mbajtur mbledhjen e radhës, ku janë parashtruar disa kërkesa për zbardhjen e rastit të vetëvrasjes në konviktet karantinë të Prishtinës.

Reshitaj ka njoftuar se mbledhja ka nisur me dërgimin e një telegrami ngushëllimi te Familja Musliu nga Gjilani, për vdekjen e djalit të saj, Agonit.

Në këtë mbledhje, u është bërë ftesë organeve të drejtësisë që të nisin hetimet profesionale për zbardhjen e rastit të vetëvrasjes dhe një varg veprimesh tjera që të ndriçohet i gjithë rasti.

Njoftimi i plotë:

Komisioni i Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale ka mbajtur mbledhjen e radhës.

Hapjen e mbledhjes e nisum me ngushëllimet dhe solidarizimin ndaj vdekjes tragjike të Agon Musliut nga Gjilani.

Ishte një takim shumë produktivë prej 3 orësh, ku nga diskutimet dhe konkluzionet, parashtruam kërkesat:

1. Ftesë për organet e drejtësisë që të nisin një hetim profesional dhe zbardhje të rastit për viktimën që vdiq nga qendra e karantinimit 2. Të ftohen në takim në mbledhjen e ardhshme të komisionit : Drejtori SHSKUK -së, IKSH-së dhe Kordinatori i qendrës së Karantinës në qendrën e studentëve. 3. Raportimi me shkrim nga Ministria e Shëndetësisë për personelin mjekësor, që flitet se kanë ardhur nga Serbia dhe se veprojnë në Kosovë 4. Raportimi me shkrim nga MSH për procedurat dhe mënyrën e pranimit te Testeve 5. Raportimi me shkrim nga MSH për të menagjimin e qendrës së studentëve, të dhënat dhe procedurat e të ardhurve nga jashtë qysh nga pranimi e deri në lëshim.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Maqedoni e V.: Qeveria të heqë dorë nga investimet joproduktive

Maqedoni e V.: Qeveria të heqë dorë nga investimet joproduktive

Reshitaj: Komisioni për Shëndetësi sot kërkoi hetime profesionale për vetëvrasjen në konvikte

Reshitaj: Komisioni për Shëndetësi sot kërkoi hetime profesionale për vetëvrasjen në konvikte

Komisioni i Venedikut i përgjigjet Kurtit rreth kompentcave të Thaçit

Komisioni i Venedikut i përgjigjet Kurtit rreth kompentcave të Thaçit

Analistët për Samitin e Zagrebit: Pandemia lë nën hije liberalizimin e vizave për Kosovën

Analistët për Samitin e Zagrebit: Pandemia lë nën hije liberalizimin e vizave për Kosovën

Ky është programi i propozuar nga Gjilani për masat lehtësuese për bizneset

Ky është programi i propozuar nga Gjilani për masat lehtësuese për bizneset

Ekonomia e Kosovës do të humb deri në 500 mln euro për shkak të pandemisë

Ekonomia e Kosovës do të humb deri në 500 mln euro për shkak të pandemisë

Bislimi: Një kontabilist i papërgjegjshëm ka futur veten në listat e punëtorëve të bizneseve

Bislimi: Një kontabilist i papërgjegjshëm ka futur veten në listat e punëtorëve të bizneseve

Haradinaj: Me LDK-në jemi dakorduar për programin qeverisës

Haradinaj: Me LDK-në jemi dakorduar për programin qeverisës

Deputetët e LVV-së: Mbështesim formimin e Komisionit hetimor për zbardhjen e rastit të Agon Musliut

Deputetët e LVV-së: Mbështesim formimin e Komisionit hetimor për zbardhjen e rastit të Agon Musliut

OFL ‘godet’ në Durrës/ Sekuestron 1,2 milion litra naftë e një magazinë, pronari shantazh ndaj konkurrencës

OFL ‘godet’ në Durrës/ Sekuestron 1,2 milion litra naftë e një magazinë, pronari shantazh ndaj konkurrencës

Josep Borrell: Nuk jam kundër ndryshimit të kufijve të Kosovës

Josep Borrell: Nuk jam kundër ndryshimit të kufijve të Kosovës

PK: Gjatë 24 orëve të fundit, ndaloi 72 persona, të cilët nuk i respektuan masat e vendosura nga autoritetet

PK: Gjatë 24 orëve të fundit, ndaloi 72 persona, të cilët nuk i respektuan masat e vendosura nga autoritetet

Shpend Ahmeti paralajmëroi masa: Parashihet pas pandemisë në Prishtinë, pagesat për qendër, shtrenjtimi i parkingjeve

Shpend Ahmeti paralajmëroi masa: Parashihet pas pandemisë në Prishtinë, pagesat për qendër, shtrenjtimi i parkingjeve

Shkak koronavirusi, urrejtja ndaj kinezëve është rritur në Britani

Shkak koronavirusi, urrejtja ndaj kinezëve është rritur në Britani

Haziri: Po keqpërdoret rasti i Agonit, për vdekjen e tij duhet të ketë përgjegjësi institucionale

Haziri: Po keqpërdoret rasti i Agonit, për vdekjen e tij duhet të ketë përgjegjësi institucionale

Haradinaj: Në këto rrethana, nder i madh të bashkohemi në vendin e heronjve të Dukagjinit

Haradinaj: Në këto rrethana, nder i madh të bashkohemi në vendin e heronjve të Dukagjinit