Rënkimi për të uriturit e harruar nga bota

18.04.2020 14:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rënkimi për të uriturit e harruar nga bota

Në kohën kur bota i ka drejtuar sytë drejt armikut të përbashkët – koronavirusit, miliona banorë të Jemenit, në mesin e tyre edhe miliona fëmijë, e kanë edhe një hall tjetër – kafshatën e gojës.

Sipas një raporti të dërguar në Këshillin e Sigurisë së Kombeve të Bashkuara, mungesa e qasjes në ushqim është duke e prekur jetën e 6.7 milionë jemenasëve, transmeton Gazeta Express.

Organizata “Save the Children” më parë e ka fajësuar koalicionin e udhëhequr nga Arabia Saudite për bllokimin e ndihmave për civilët, duke shkaktuar shumë vdekje nga uria.

Në anën tjetër, Organizata e Ushqimit dhe e Bujqësisë e Kombeve të Bashkuara, ka thënë se mbi 20 milionë banorë të Jemenit nuk e kanë ushqimin e sigurt, ndërsa 10 milionë janë buzë urisë dhe vdekjes, duke e konsideruar këtë si krizën më të rëndë humanitare në botë gjatë vitit të kaluar.

Sipas organizatës “Save the Children”, 12.3 milionë fëmijë kanë nevojë për asistencë humanitare dhe mbrojtje në Jemen.

Gati gjysma e fëmijëve i kanë humbur shtëpitë apo strehimin për shkak të luftës. 70 për qind e fëmijëve nuk kanë qasje në ujë të pastër dhe shërbime sanitare.

Kjo organizatë ka bërë thirrje që të gjithë ata që kanë mundësi të ofrojnë donacione për shkak të gjendjes së rëndë, ku miliona njerëz rrezikohen nga vdekja prej urisë.

Përpos urisë, miliona njerëz janë të rrezikuar edhe nga pandemia Covid-19 për shkak të mungesës së shërbimeve mjekësore në kohë lufte.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Data e zgjedhjeve, peng i pandemisë në Maqedoninë e Veriut

Data e zgjedhjeve, peng i pandemisë në Maqedoninë e Veriut

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Skenarët e mundshëm të krizës

Skenarët e mundshëm të krizës

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë