Rëndësia e vitaminës E në trupin tonë

03.04.2019 20:16
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rëndësia e vitaminës E në trupin tonë

Vitamina E është një vitaminë tejet e rëndësishme e cila luan role shumë thelbësore për shëndetin e njeriut.

Ndikimi më i madh i vitaminës E është në parandalimin e shfaqjes së rrudhave, përshpejton largimin e shenjave nga aknet, zbut lëkurën e thatë, ndihmon në shërimin e buzëve të çara, forcon thonjtë, nxit rritjen e flokut e shumë gjëra të tjera.

Kjo vitaminë gjendet tek farat, arrat, avokadot, vaji i ullirit, vaji i arrës së kokosit si dhe tek bimët me gjethe jeshile.

Studimet e fundit tregojnë se nëse vitamina E është në sasi jo të mjaftueshme në trup, rreziku ndaj atakut të zemrës dhe kacereve është më i madh, si dhe mund të formohen perdet në sy.

Kjo vitaminë mund të merret përmes ushqimit, si dhe ekziston vaji i kësaj vitamine i cili mund të aplikohet direkt në zonat ku dëshirojmë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rëndësia e vitaminës E në trupin tonë

Rëndësia e vitaminës E në trupin tonë

Përdoruesve të Twitter që u janë mbyllur llogaritë mund të apelojnë nga aplikacioni mobil

Përdoruesve të Twitter që u janë mbyllur llogaritë mund të apelojnë nga aplikacioni mobil

Microsoft Visual Studio 2019 i gatshëm për shkarkim

Microsoft Visual Studio 2019 i gatshëm për shkarkim

Dua Lipa do të jetë pjesë e filmit të ri të James Bond

Dua Lipa do të jetë pjesë e filmit të ri të James Bond

Gigi Hadid tregon se si është përballur me famën

Gigi Hadid tregon se si është përballur me famën

Xiaomi ka shitur katër milionë Redmi Note 7

Xiaomi ka shitur katër milionë Redmi Note 7

Shoferi u arratis, e la furgonin në këtë pozitë – gati të binte nga 60 metra lartësi (Foto)

Shoferi u arratis, e la furgonin në këtë pozitë – gati të binte nga 60 metra lartësi (Foto)

AMA 55 milionë lek gjobë subjekteve në 2018

AMA 55 milionë lek gjobë subjekteve në 2018

Koreja e Jugut vendi i parë në botë që lançon zyrtarisht 5G

Koreja e Jugut vendi i parë në botë që lançon zyrtarisht 5G

Sipas një raporti Apple do të prodhojë të gjitha modelet e 2020 iPhone me ekrane OLED

Sipas një raporti Apple do të prodhojë të gjitha modelet e 2020 iPhone me ekrane OLED

“Nuk mund të më përballojnë, i shkatërroj të gjithë”, Bebe tregon për lidhjet e saj intime

“Nuk mund të më përballojnë, i shkatërroj të gjithë”, Bebe tregon për lidhjet e saj intime

Tesla Model 3 bëhet makina elektrike më e shitur në Evropë

Tesla Model 3 bëhet makina elektrike më e shitur në Evropë

Cloudflare sjell një shërbim VPN në aplikacionin 1.1.1.1

Cloudflare sjell një shërbim VPN në aplikacionin 1.1.1.1

Microsoft mbyll dyqanin e librave elektronikë

Microsoft mbyll dyqanin e librave elektronikë

Fillimi i fundit për sistemin operativ 10 vjeçar Windows 7

Fillimi i fundit për sistemin operativ 10 vjeçar Windows 7

Aplikacioni e-mail Spark mbërrin në Android

Aplikacioni e-mail Spark mbërrin në Android