Rektorët i quajnë politike emërimet e anëtarëve të këshillave drejtues të universiteteve publike

16.09.2019 16:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rektorët i quajnë politike emërimet e anëtarëve të këshillave drejtues të universiteteve publike

Rektorët e Universiteteve Publike kanë reaguar lidhur me vendimet e Ministrit në detyrë të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë për emërimet e anëtarëve të Këshillave Drejtues të disa univeristeteve.

Konferenca e Rektorëve të Universiteteve Publike, në takimin e datës 16.09.2019, pas zhvillimeve të fundit në disa prej universiteteve publike, shprehur e shqetësuar, lidhur me siç thonë ata, vendimet e Ministrit në detyrë të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë për emërimet jo-profesionale dhe politike të anëtarëve të Këshillave Drejtues në Universitetin Haxhi Zeka në Pejë, Universitetin Kadri Zeka në Gjilan dhe Universitetin e Shkencave të Aplikuara në Ferizaj.

Përmes një njoftimi për media, këto universitete kanë shprehur shqetësimin për mosfunksionimin e Komisionit për ankesa në kuadër të KSHC-së, gjë që sipas tyre, ka bllokuar procesin e hapjes së konkurseve për pranimin e studentëve të rinj.

“Universitetet publike, të cilat padrejtësisht nuk kanë marrë akreditim institucional në vitin 2019, shprehin shqetësim për mosfunksionim të Komisionit për ankesa në kuadër të KSHC-së dhe si rezultat i mosfunksionimit të kësaj trupe, ankesat e tri universiteteve, të parashtruara brenda afatit 30 ditor ende nuk kanë marrë përgjigje, gjë që ka bllokuar në tërësi procesin e hapjes së konkurseve për pranimin e studentëve të rinj për vitin akademik 2019/20”, thuhet në njoftim.

Ata thonë se vendimet e ministrit për emërimet e anëtarëve të Këshillave Drejtues janë të kontestueshme për shkak se i njëjti është ministër i dorëhequr në detyrë dhe në këtë fazë nuk do të duhej të emëronte anëtarë të Këshillave Drejtuese të Universiteteve publike.

“Gjithashtu vendimet janë të përgatitura në mënyrë jo profesionale, nuk përmbajnë elementet kryesore juridike, siç është kohëzgjatja e mandatit të anëtarëve të ri, mungon arsyetimi për shkarkim të anëtarëve të KD-së në Gjilan, të cilët kanë pasur mandat edhe për dy vjet tjera sipas vendimit për emërim të lëshuar një vit më parë nga i njëjti ministër”, thuhet në njoftim.

Ministri Bytyqi javën e kaluar i ka emëruar edhe tre anëtarë në bordin e Universitetit të Pejës. Të emëruarit janë, Gazmend Shabaj, Nazmi Maksuti dhe Besnik Zekaj.

Koha Ditore para disa ditëve pati raportuar se ministri Bytyqi ka emëruar anëtarë të bordeve edhe në Universitetin e Gjilanit dhe Ferizajt të cilët kryesisht janë të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës.

Ministri Bytyqi më 26 gusht dha dorëheqje nga partia Nisma Socialdemokrate derisa e akuzoi këtë parti për ndërhyrje në arsim. Vetëm pak ditë më pas, ju bashkua Partisë Socialdemokrate të Kosovës (PSD). Partia Socialdemokrate dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës janë në koalicion parazgjedhor.

Gjatë kohës sa ishte në Nisma, Bytyqi kishte bërë emërime të shumta politike nëpër bordet e Universiteteve publike, Ministrinë e Arsimit dhe shumë institucione tjera që veprojnë në kuadër të MASHT-it.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shefja e Epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik të Tiranës infektohet me koronavirus

Shefja e Epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik të Tiranës infektohet me koronavirus

Tërheqja e 10% nga Trusti, PDK inicion plotësim-ndryshimin e Ligjit për Fondet Pensionale

Tërheqja e 10% nga Trusti, PDK inicion plotësim-ndryshimin e Ligjit për Fondet Pensionale

Avokati i Salih Mustafës paralajmëron mocione kundër Gjykatës Speciale

Avokati i Salih Mustafës paralajmëron mocione kundër Gjykatës Speciale

Bizneset: Qeveria e Maqedonisë së V. pjesërisht ka përfillur kërkesat

Bizneset: Qeveria e Maqedonisë së V. pjesërisht ka përfillur kërkesat

Deputetja e PDK’së me kritika për Osmanin: Vendi ku u mblodhën lule për 1133 fëmijët e vrarë në luftë, në gjendje të mjerueshme

Deputetja e PDK’së me kritika për Osmanin: Vendi ku u mblodhën lule për 1133 fëmijët e vrarë në luftë, në gjendje të mjerueshme

BE financon 35.5 milionë për hekurudhën Tiranë-Durrës

BE financon 35.5 milionë për hekurudhën Tiranë-Durrës

1 muaj paraburgim për 21 vjeçarin që dyshohet se dhunoi një të mitur në Gjilan

1 muaj paraburgim për 21 vjeçarin që dyshohet se dhunoi një të mitur në Gjilan

Abrashi e ambasadori italian flasin për integrimin në BE

Abrashi e ambasadori italian flasin për integrimin në BE

Përfundon seanca e parë e Tribunalit Special ndaj ish-komandantit të UÇK-së

Përfundon seanca e parë e Tribunalit Special ndaj ish-komandantit të UÇK-së

Hapja e kufijve pa kushte, pritet vendimi i qeverisë maqedonase

Hapja e kufijve pa kushte, pritet vendimi i qeverisë maqedonase

3 të vdekur nga Covid-19 në 24 orët e fundit

3 të vdekur nga Covid-19 në 24 orët e fundit

Zemaj: Sot 48 raste me COVID-19

Zemaj: Sot 48 raste me COVID-19

I mbijetuari i masakrës së Dubravës ftohet nga Gjykata Speciale

I mbijetuari i masakrës së Dubravës ftohet nga Gjykata Speciale

Avokati i ri i Popullit: Do të mbroj dhe avancoj të drejtat dhe liritë e njeriut në Kosovë

Avokati i ri i Popullit: Do të mbroj dhe avancoj të drejtat dhe liritë e njeriut në Kosovë

Shumica parlamentare e ‘Qeverisë Hoti’ sërish dështon të votojë Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike

Shumica parlamentare e ‘Qeverisë Hoti’ sërish dështon të votojë Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike

Kosnett për Konventën e Stambollit: Do t’i avancojë të drejtat e grave

Kosnett për Konventën e Stambollit: Do t’i avancojë të drejtat e grave