Rekord Evropian për transmetimet e të dhënave mbi fibrat optike

30.05.2019 21:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rekord Evropian për transmetimet e të dhënave mbi fibrat optike

Nokia dhe Telecom Italia thonë se kanë thyer rekordin Evropian për transmetimet e të dhënave në distanca të gjata mbi një rrjet backbone.

Firmat thonë se kanë arritur shpejtësinë prej 550Gbps në një valë të vetme në rrjetin me fibër optike që shtrihet mes Romës dhe Firenzes prej 350km duke përdorur teknologjinë Nokia Photonic Service Engine 3.

Përveç kësaj arritjeje, Tim dhe Nokia thonë se kanë arritur transmetim 400Gbps mbi një distancë 900km mes Romës dhe Milanos dhe 300Gbps mbi një distancë 1,750km.

Rrjeti backbone DWDM i Telecom Italia aktualisht ka një kapacitet prej 100Gbps mbi distancat prej 1,800km dhe 200Gbps mbi distancat 800km. Rrjeti backbone përbëhet nga 16,000 kilometra fibër optike i cili lidh 65 pikat e prezencës në mbarë vendin.

Vitin e kaluar ky rrjet ka transmetuar 9,000 petabajt të dhëna, e barabartë me 2 miliardë DVD. Arritja e fundit e cila trefishon transmetimin e të dhënave krahasuar me atë ekzistues tregon se Telecom Italia ka një prej rrjeteve më të avancuara në Evropë dhe botë të fibrave optike.

Në fillim të këtij muaji rivali Italian Fastweb gjithashtu demonstroi transmetim 500Gbps në një valë të vetme dhe u krye mbi një rrjet backbone me gjatësi prej 180km mes Milanos dhe Torinos. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë