Reka: Prioriteti ynë, liberalizimi i vizave këtë vit

19.02.2020 15:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Reka: Prioriteti ynë, liberalizimi i vizave këtë vit

Me metodologjinë e re të Bashkimit Evropian, procesi i zgjerimit do të jetë më i vështirë sesa që ishte deri tash, tha në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, ministri i Integrimit Evropian në Qeverinë e Kosovës, Blerim Reka.

Ai thotë se liberalizmi i vizave është prioritet i qeverisë Kurti, por siç shprehet Reka, për të ndodhur ky proces, duhet të luftohet korrupsioni dhe krimi i organizuar.

Radio Evropa e Lirë: Ministër Reka, Bashkimi Evropian ka propozuar një metodologji të re të integrimit, e cila do të zbatohet për disa vende të Ballkanit Perëndimor. Çfarë ndikimi do të ketë për Kosovën dhe pretendimet e saj integruese në BE, kjo metodologji?

Blerim Reka: Ju e dini se që nga viti i kaluar, presidenti francez Emmanuel Macron, doli me një, ta themi qasje të re sa i përket politikës së zgjerimit të BE-së, esenca e të cilës ishte thellësia para gjerësisë, përkatësisht reformat e brendshme institucionale në Bashkimin Evropian, para zgjerimit të BE-së me shtete të reja anëtare.

Si pasojë e një orientimi të tillë strategjik, u hartua një metodologji e re për zgjerimin e cila me 5 shkurt edhe u publikua nga Komisioni Evropian dhe pritet aprovimi formal në mbledhjen e Këshillit Evropian në muajin mars.

Në shikim të parë, analiza më sipërfaqësore e kësaj metodologjie na udhëzon në disa ndryshime. Është e vërtetë që autorët e kësaj metodologjie po duan ta bëjnë procesin e zgjerimit më kredibil, më konsistent dhe më të matshëm.

Por, nga ana tjetër, inauguruan disa parime të reja në procesin e zgjerimit, siç është gradualiteti, siç është kushtëzimi dhe siç është kthyeshmëria.

Çka dua të them, e tërë filozofia e deritanishme mbi 25-vjeçare e zgjerimit që bazohej në të ashtuquajtura kapituj të aki-komuniter (acquis communautaire – baza ligjore e BE-së) dhe atë në 35 kapituj, tani reduktohet në 7 faza dhe në secilën fazë kemi nga disa kaptina që për njëherë shqyrtohen.

Kuptohet se me këtë qasje të re, apo me këtë metodologji të re, procesi i zgjerimit do të jetë pak më i vështirë sesa që ishte deri tani dhe unë shpresoj se kjo u bë pikërisht nga përvojat jo aq të mira nga anëtarët e rinj që u anëtarësuar në vitin 2004 dhe 2007 nga Evropa Qendrore dhe Lindore dhe duke dashur që të mos i përsërisin gabimet e njëjta, ky proces, pra do të jetë më strikt, më rigjid dhe më i kontrolluar./REL

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Policia “rrethon” Postën e Kosovës

Policia “rrethon” Postën e Kosovës

Prokuroria ndalon për 48 orë shoferin e automjetit me të cilin u përplas motoçiklsti në Gjilan

Prokuroria ndalon për 48 orë shoferin e automjetit me të cilin u përplas motoçiklsti në Gjilan

Shumë njerëz në Evropë mund të jenë imun ndaj koronavirusit

Shumë njerëz në Evropë mund të jenë imun ndaj koronavirusit

Arbërie Nagavci: PDK ka kërkuar seancë dhe ka prezantuar një rezolutë që është konfuze

Arbërie Nagavci: PDK ka kërkuar seancë dhe ka prezantuar një rezolutë që është konfuze

Krasniqi pret që krejt partitë ta mbështesin Pakon Emergjente të propozuar nga PDK-ja

Krasniqi pret që krejt partitë ta mbështesin Pakon Emergjente të propozuar nga PDK-ja

Ndërron jetë motoçiklisti pas një aksidenti në Gjilan

Ndërron jetë motoçiklisti pas një aksidenti në Gjilan

Aktakuzë kundër 19 personave për keqpërdorim të detyrës zyrtare

Aktakuzë kundër 19 personave për keqpërdorim të detyrës zyrtare

Haki Abazi: Vetëvendosje ka vetëm qytetarët partnerë koalicioni

Haki Abazi: Vetëvendosje ka vetëm qytetarët partnerë koalicioni

Edhe 2 të infektuar me COVID-19 në veri të Mitrovicës

Edhe 2 të infektuar me COVID-19 në veri të Mitrovicës

Rriten për 0.7 për qind çmimet e konsumit

Rriten për 0.7 për qind çmimet e konsumit

Kryesia vendos, të martën seanca për Pakon Emergjente të propozuar nga PDK-ja

Kryesia vendos, të martën seanca për Pakon Emergjente të propozuar nga PDK-ja

Pakoja emergjente e qeverisë, e mangët në adresimin e nevojave të sektorit privat

Pakoja emergjente e qeverisë, e mangët në adresimin e nevojave të sektorit privat

Lajçak i shkruan Thaçit për dialogun me Serbinë, thotë se do të fillojë punën e tij pas tejkalimit të krizës së pandemisë COVID-19

Lajçak i shkruan Thaçit për dialogun me Serbinë, thotë se do të fillojë punën e tij pas tejkalimit të krizës së pandemisë COVID-19

Zaev dhe Mickoski vendosen në izolim 14 ditësh

Zaev dhe Mickoski vendosen në izolim 14 ditësh

Anthony Fauci: Koronavirusi mund t’i rezistojë edhe motit të ngrohtë

Anthony Fauci: Koronavirusi mund t’i rezistojë edhe motit të ngrohtë

Studiuesit: Kemi zbuluar se ka tri variante të coronavirusit të ri, të përhapur në të gjithë botën

Studiuesit: Kemi zbuluar se ka tri variante të coronavirusit të ri, të përhapur në të gjithë botën