(Regres) Raporti për Turqinë, KE: Ankaraja, hapa pas

15.04.2018 18:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
(Regres) Raporti për Turqinë, KE: Ankaraja, hapa pas

Turqia konsiderohet një partner strategjik nga Bashkimi Europian, por kur vjen puna tek të drejtat e njeriut, liria e shprehjes dhe sundimi i shtetit ligjor, Brukseli dhe Ankaraja duket se janë vite dritë larg njëra-tjetrës.

Mediat në Gjermani kanë publikuar disa pjesë nga progres-raporti për Turqinë, ku termi më i saktë, të paktën sipas kendvështrimit të Komisionit, do të ishte regres-raporti.

“Turqia ka ndërmarrë hapa pas në rrugën drejt Bashkimit Europian dhe ka pengesa serioze në sundimin e ligjit, lirinë e shprehjes dhe të drejtave të tjera themelore. Në rrethanat e tanishme, hapja e kapitujve të rinj të negociatave nuk duhet marrë në konsideratë,” shkruan Ëelt am Sonntag, duke cituar këtu pjesë nga raporti i Komisionit.

Në raporti thuhet se Turqia konsiderohet si “partner kyç për BE-në” dhe konfirmohet si vend kandidat. Por DW thotë se Komisioni kritikon mbi të gjitha masat e marra nga autoritetet vendase pas grushtit të dështuar të shtetit. Komisioni i bën thirrje qeverisë në Ankara të heqë gjendjen e jashtëzakonshme që është në fuqi pa ndërpreje prej gati dy vjetësh.

Megjithatë, Turqia është Vlerësuar pozitivisht për politikën e migrimit dhe ekonominë.

“Po bën përpjekje të jashtëzakonshme për të mbajtur më shumë se 3.5 milionë refugjatë sirianë të regjistruar”, thotë Komisioni i BE-së.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Mësimi me libra të shtypur më i suksesshëm se ai elektronik, konstaton një studim në SHBA

Mësimi me libra të shtypur më i suksesshëm se ai elektronik, konstaton një studim në SHBA

Serbia do të përdorë çdo mekanizëm për ta parandaluar themelimin e Ushtrisë së Kosovës

Serbia do të përdorë çdo mekanizëm për ta parandaluar themelimin e Ushtrisë së Kosovës

106 studentë të pakicave janë regjistruar në UP

106 studentë të pakicave janë regjistruar në UP

Kapen me armë tre fëmijë në Drenicë, po gjuanin në shenjë

Kapen me armë tre fëmijë në Drenicë, po gjuanin në shenjë

Haradinaj për median kroate: Ndryshimi i kufijve, eksperiment i rrezikshëm

Haradinaj për median kroate: Ndryshimi i kufijve, eksperiment i rrezikshëm

Vetëvendosje e do dorëheqjen e Presidentit dhe Kryeministrit, shkak vonesat në liberalizim

Vetëvendosje e do dorëheqjen e Presidentit dhe Kryeministrit, shkak vonesat në liberalizim

Aksion i policisë kundër drogave, arrestohen pesë persona

Aksion i policisë kundër drogave, arrestohen pesë persona

S’ka të ndalur dhuna në familje, tri raste të raportuara vetëm në 24 orët e fundit

S’ka të ndalur dhuna në familje, tri raste të raportuara vetëm në 24 orët e fundit

Ish-lehtësuesi i dialogut: Me korrigjimin e kufijve të pajtohen dy popujt

Ish-lehtësuesi i dialogut: Me korrigjimin e kufijve të pajtohen dy popujt

Ministria e Kulturës pritet që të zhvendoset në Prizren

Ministria e Kulturës pritet që të zhvendoset në Prizren

Borxhi milionësh ndaj Bechtel Enkas: Qeveria planifikon ta kryejë në vitin që vjen

Borxhi milionësh ndaj Bechtel Enkas: Qeveria planifikon ta kryejë në vitin që vjen

Diplomacia defanzive

Diplomacia defanzive

Ndërron jetë veprimtari i çështjes kombëtare Nazmi Llapashtica – Lalia

Ndërron jetë veprimtari i çështjes kombëtare Nazmi Llapashtica – Lalia

Haskuka lë në komunë drejtorin e dënuar për dy vepra penale

Haskuka lë në komunë drejtorin e dënuar për dy vepra penale

Daçiq: BE-ja nuk mund të vendosë si kusht njohjen Kosovës, për pranimin e Serbisë në BE

Daçiq: BE-ja nuk mund të vendosë si kusht njohjen Kosovës, për pranimin e Serbisë në BE

Veseli: Për mua dhe Thaçin, Mitrovica është e shenjtë

Veseli: Për mua dhe Thaçin, Mitrovica është e shenjtë