Refuzimi i teknologjisë 5G të kompanive Kineze do ti kushtojë operatorëve Evropianë 55 miliardë euro

07.06.2019 19:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Refuzimi i teknologjisë 5G të kompanive Kineze do ti kushtojë operatorëve Evropianë 55 miliardë euro

Një ndalim i përdorimit të teknologjisë Kineze për ndërtimin e rrjeteve 5G do ti kushtojë operatorëve Evropianë plot 55 miliardë euro sipas një analize të industrisë.

Shtetet e Bashkuara vendosën Huawei Technologies, kompaninë më të madhe në botë të pajisjeve të telekomunikacionit, në listën e zezë duke bërë që gjigantët globalë të teknologjisë të shkëpusin marrëdhëniet menjëherë me kompaninë Kineze dhe vendosur presion mbi vendet Evropiane.

Uashingtoni thotë se pajisjet e Huawei mund të përdoren nga Pekini për përgjim, diçka që kompania e ka mohuar vazhdimisht.

Lëvizja e administratës Trump vjen në një kohë kur operatorët po bëhen gati për mbërritjen e gjeneratës së re të teknologjisë mobile, atë 5G, e cila premton internet super të shpejtë.

Përllogaritja vjen nga grupi botëror i telekomunikacionit GSMA i cili përfaqëson interesat e 750 operatorëve mobilë në mbarë botën.

Edhe më herë GSMA ka folur rreth pasojave të ndalimit të përdorimit të teknologjisë së Huawei, produktet e të cilët blihen gjerësisht në Evropë.

55 miliardë euro do të jetë kostoja që operatorët do të paguajnë nëse vendet e tyre ndalojnë përdorimin e teknologjisë së Huawei apo ZTE. Prodhuesi Finlandez i pajisjeve të telekomunikacionit Nokia tha se nuk është e vërtetë.

Nokia tha se kishte parakaluar Huawei në numrin e kontratave për zhvillimin e rrjeteve 5G. Sipas raportit të GSMA një ndalim gjithashtu do të shtynte implementimin e teknologjisë 5G me 18 muaj. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve