Reforma e të drejtave të autorit me në shënjestër Facebook dhe Google pret miratimin javën e ardhshme

14.04.2019 19:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Reforma e të drejtave të autorit me në shënjestër Facebook dhe Google pret miratimin javën e ardhshme

Vendet Evropiane pritet të gjejnë akordin ditën e Hënë për rregulloren e re të të drejtave të autorit që pritet të miratohet javën e ardhshëm.

Rregullorja e re kërkon Google dhe Facebook të paguajnë publikimit për lajmet e tyre që grumbullojnë në shërbimet respektive si dhe të filtrojë përmbajtjet.

Megjithatë rregullorja e re ka gjetur edhe kundërshti të disa vendeve anëtare. Ligjvënësit Evropian i dhanë javën e kaluar dritën jeshile propozimit të Komisionit Evropian që ka për qëllim të mbrojë industrinë kreative me vlerë 915 miliardë euro dhe 11.65 milionë njerëz.

Rregullat e të drejtave të autorit janë kundërshtuar nga kompanitë teknologjike të cilat i frikësohen se të ardhurat e tyre mund të marrin goditje përballë artistëve dhe publikuesve që kërkojnë kompensim më të drejtë.

Rregullat e reja do të detyronin Google dhe platformat e tjera të nënshkruajnë marrëveshje licencimi me muzikantë, autorë, publikues lajmesh dhe gazetar nëse duan të përdorin punën e tyre online.

YouTube, Facebook, Instagram dhe platforma të tjera të shpërndarjes së përmbajtjeve duhet të instalojnë filtra për të parandaluar ripublikimin e përmbajtjeve pa lejen e autorit.

Finlanda, Italia, Luksemburgu, Holanda, Polonia dhe Suedi kanë dalë kundër reformave dhe do të votojnë kundër të Hënën.

Belgjika dhe Estonia do të abstenojnë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë