Reddit teston sistem dhurimi parash mes përdoruesve

28.02.2019 21:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Reddit teston sistem dhurimi parash mes përdoruesve

Rrjeti social me popullaritet në rritje Reddit po teston një veçori ku përdoruesit mund tu japin bakshish përdoruesve të tjerë.

Aktualisht ky sistem aplikohet vetëm për një subreddit dhe vetëm një përdoruesit në të gjithë sajtin mund të pranojë një bakshish.

Rrjeti social ka lejuar vetëm një subreddit quajtur r/shittymorph mund të japë bakshish dhe vetëm përdoruesit shittymorph i njohur për krijimin e meme Hell in Cell mund të përfitojë bakshish.

“Ne gjithnjë kryejmë eksperimente për të testuar funksione potencial të cilat mbështetin dhe fuqizojnë përdoruesit tanë. Funksioni i bakshisheve në r/shittymorph është një prej tyre,” tha Reddit.

Përdoruesit do të mund të japin bakshishe 3,5 dhe 10 dollarë megjithatë mund të vendosin edhe një shumë të caktuar deri në 100 dollarë.

Transaksionet përpunohen nga Stripe ndërsa në foton mëposhtë mund të shikoni një foto të procesit.

Bakshishet e dhëna do të shfaqen në krye të postimit megjithatë jo të gjitha paratë shkojnë për përdoruesit.

Një bakshish 100 dollarë vetëm 78.50 do të shkojnë në këtë rast për shittymorph. 18.50 dollarë do të shkojnë për Reddit ndërsa Stripe merr 3 dollarë për përpunimin e transaksionit.

Reddit nuk dha detaje në kjo skemë aplikohet për të gjitha bakshishet dhe nëse kompania merr 18.5% për çdo transaksion.

Megjithatë nuk është platforma e parë që vë një sistem të tillë në funksion. YouTube ka eksperimentuar me diçka të ngjashme ku përdoruesit mund të dërgojnë para tek krijuesit e videove.

Në Twitch gjithashtu mund të dhurohen para për transmetuesit nga chati. /PCWorld Albanian

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Për të gjithë ata të cilët e kanë keqkuptuar, keqinterpretuar dhe keqtrajtuar mikpritjen për përfaqësuesen angleze

Për të gjithë ata të cilët e kanë keqkuptuar, keqinterpretuar dhe keqtrajtuar mikpritjen për përfaqësuesen angleze

Kosova e mbyll ciklin eliminator për ‘Euro 2020’ e pafuqishme kundër Anglisë

Kosova e mbyll ciklin eliminator për ‘Euro 2020’ e pafuqishme kundër Anglisë

Anglia ngrit epërsinë ndaj Kosovës

Anglia ngrit epërsinë ndaj Kosovës

Tifozët anglezë me plis të bardhë në kokë këndojnë nëpër rrugët e Prishtinës: “Serbinë e rrahin kudo që shkon!”

Tifozët anglezë me plis të bardhë në kokë këndojnë nëpër rrugët e Prishtinës: “Serbinë e rrahin kudo që shkon!”

37 vjeçarja tregon se si njolla e vogël që iu shfaq në hundë, i rezultoi të ishte kancer

37 vjeçarja tregon se si njolla e vogël që iu shfaq në hundë, i rezultoi të ishte kancer

Ja pse Anglisë i nevojitet sot fitorja kundër Kosovës

Ja pse Anglisë i nevojitet sot fitorja kundër Kosovës

A do t’i shohim nesër tifozet më seksi të Anglisë në stadiumin ‘Fadil Vokrri’?

A do t’i shohim nesër tifozet më seksi të Anglisë në stadiumin ‘Fadil Vokrri’?

Tifozët finlandezë festojnë më shqiponjën dykrenare (FOTO)

Tifozët finlandezë festojnë më shqiponjën dykrenare (FOTO)

Genta Ismajli po vjen me një bashkëpunim ndërkombëtar

Genta Ismajli po vjen me një bashkëpunim ndërkombëtar

Cilat janë pesë komplekset kryesore të femrave në seks?

Cilat janë pesë komplekset kryesore të femrave në seks?

Enca ndan foto nga xhirimet e videoklipit, nuk ia zënë as kamera gjoksin e madh

Enca ndan foto nga xhirimet e videoklipit, nuk ia zënë as kamera gjoksin e madh

Çekia vs Kosova, Goooooool – shënon Atdhe Nuhiu

Çekia vs Kosova, Goooooool – shënon Atdhe Nuhiu

Studentët zhvishen për bamirësi (Foto)

Studentët zhvishen për bamirësi (Foto)

Sulmohen tifozët kosovarë në Çeki

Sulmohen tifozët kosovarë në Çeki

Shala: Jemi të bashkuar në një qëllim, ta dërgojmë Kosovën në Evropian

Shala: Jemi të bashkuar në një qëllim, ta dërgojmë Kosovën në Evropian

Bebe Rexha shfaqet në formë të mirë

Bebe Rexha shfaqet në formë të mirë