Reciprociteti, përplasje e re me SHBA-në

11.02.2020 17:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Reciprociteti, përplasje e re me SHBA-në

Qeveria e re e Kosovës, e kryeministrit Albin Kurti, ka marrë mbështetjen e SHBA-së e BE-së për heqjen e taksës 100 për qind ndaj importeve nga Serbia, por kjo përkrahje i ka munguar në tentativën proklamuar që taksën ta zëvendësojë me vendosjen e masës së reciprocitetit të plotë ndaj Serbisë.

I dërguari i Shtëpisë së Bardhë për dialogun Kosovë-Serbi, ambasadori Richard Grenell, ka përsëritur të martën se taksa 100 për qind ndaj importeve nga Serbia duhet të hiqet.

Grenell përmes rrjetit social Twitter ka shkruar se taksa duhet të hiqet në mënyrë që investimet të vihen në funksion.

“Tarifat duhet të hiqen në mënyrë që investimet të funksionojnë. Është fundamentale”, ka shkruar Grenell.

Richard Grenell

@RichardGrenell

The tariffs must be dropped in order for investments to work. It’s fundamental. https://twitter.com/petrit/status/1227189568459464705 

Petrit Selimi

@Petrit

Further investments in #Kosovo from @MCCgov planned in @realDonaldTrump budget. Compact agreement is expected to provide big boost to energy infrastructure and enable public private partnerships bringing economic growth to #Kosovo. cc: @RichardGrenell https://twitter.com/mccgov/status/1226964531697586176 

104 people are talking about this

Një ditë më parë, zëdhënësit i ambasadorit Grenell, Dick Custin, tha për Radion Evropa e Lirë se Grenell e inkurajon Kosovën që ta heqë taksën 100 për qind ndaj prodhimeve të importuara nga Serbia, pa reciprocitet.

“Ambasadori nuk e mbështet idenë e reciprocitetit”, shtoi ai.

Zëvendëskryeministri në Qeverinë e Kosovës, Haki Abazi, tha për Radion Evropa e Lirë se Qeveria e Kosovës po punon që të tejkalojë çështjet e hapura dhe se sipas tij, vendosja e reciprocitetit, “është qasje pragmatike”.

Përfaqësuesit e partive politike opozitare nuk pajtohen fare me idenë e Kurtit që ta heqë taksën doganore ndaj Serbisë. Sipas opozitës, Kosova e konsideron SHBA-në partner strategjik, por taksa ndaj importeve nga Serbia, duhet të mbete në fuqi derisa Serbia ta njohë pavarësinë e Kosovës.

Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Smail Latifi, tha për Radion Evropa e Lirë, se derisa nuk ka një situatë të qartë për dialogun Kosovë – Serbi dhe përderisa nuk ka një kornizë për marrëveshje të mundshme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, taksa nuk duhet të hiqet. Sipas tij, nuk është momenti politik që nga taksa të kalohet në fazën e reciprocitetit.

“Unë mendoj se taksa duhet të mbetet dhe zoti Kurti ka prioritete tjera të cilat kanë të bëjnë me angazhimet në qeverisje. Natyrisht që qëndrimi ynë është objektiv, i arsyeshëm dhe i qartë që taksa 100 për qind ndaj mallrave serbe duhet mbetet në fuqi sepse është argument edhe politik edhe strategjik edhe ekonomik. Po ashtu, është edhe një tendencë pozitive për trajtimin e Kosovës në tavolinën e bisedimeve si palë e barabartë me Serbinë”, tha Latifi.

Analisti politik, Imer Mushkolaj, konsideron se shfuqizimi i taksës doganore për mallrat nga Serbia dhe kalimi në masën e reciprocitetit, ende është në nivel të deklaratave dhe asgjë shumë.

“Unë besoj se më e rëndësishme se sa përplasja përmes deklaratave, do të duhej të ishte sqarimi që zoti Kurti të marrë nga zoti Grenell, respektivisht sqarimi që Kosova duhet të marrë nga SHBA-ja, në kuptimin se si e sheh SHBA-ja heqjen e taksës dhe pse reciprociteti nuk është masë e duhur. Flasim për një masë e cila është normale në ndërtimin e raporteve mes shteteve në të gjitha sferat dhe unë nuk besoj se një masë e tillë do të mund të dëmtonte qëllimin që ka SHBA-ja për zgjidhjen e problemit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, tha Mushkolaj.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Eurodeputetja gjermane- Thaçit: Mos luaj me Kushtetutën, derisa njerëzit po vdesin

Eurodeputetja gjermane- Thaçit: Mos luaj me Kushtetutën, derisa njerëzit po vdesin

Para takimit me Presidentin Thaçi, në cilësinë e Kryeministrit i shkruan letër Kryetari i LVV’së, Albin Kurti

Para takimit me Presidentin Thaçi, në cilësinë e Kryeministrit i shkruan letër Kryetari i LVV’së, Albin Kurti

Itali: Besojmë se është arritur piku i krizës së coronavirusit, regjistrohen rënie të rasteve të reja – numri i të shëruarve po rritet dita ditës

Itali: Besojmë se është arritur piku i krizës së coronavirusit, regjistrohen rënie të rasteve të reja – numri i të shëruarve po rritet dita ditës

Të hospitalizuar 43 persona me coronavirus, 6 prej tyre me oksigjenoterapi

Të hospitalizuar 43 persona me coronavirus, 6 prej tyre me oksigjenoterapi

Tërmet me 6.5 magnitudë godet SHBA-të (video)

Tërmet me 6.5 magnitudë godet SHBA-të (video)

Në këto fusha Kosova është duke i shqyrtuar që të vendos reciprocitet me Sërbinë

Në këto fusha Kosova është duke i shqyrtuar që të vendos reciprocitet me Sërbinë

2.4 miliardë euro për të ndihmuar klubet nga FIFA

2.4 miliardë euro për të ndihmuar klubet nga FIFA

Kështu u votua nga ministrat e LDK-së pro masave për reciprocitet me Serbinë!

Kështu u votua nga ministrat e LDK-së pro masave për reciprocitet me Serbinë!

Sot dy fluturime nga Prishtina

Sot dy fluturime nga Prishtina

Ulje temperaturash në pranverë

Ulje temperaturash në pranverë

Fillojnë sot konsultimet e Presidentit Thaçi me liderët politikë

Fillojnë sot konsultimet e Presidentit Thaçi me liderët politikë

Greqia kalon ligjin, 32 milion euro ndihmë për mediat/ Kush është në shtëpi prej 1 marsit, pagë 800 euro

Greqia kalon ligjin, 32 milion euro ndihmë për mediat/ Kush është në shtëpi prej 1 marsit, pagë 800 euro

Bota pas koronavirusit

Bota pas koronavirusit

“Situata është boll e ngatërruar”, Rama flet për herë të parë për krizën në Kosovë

“Situata është boll e ngatërruar”, Rama flet për herë të parë për krizën në Kosovë

Borrell i lumtur për heqjen e plotë të tarifës nga qeveria e Kosovës

Borrell i lumtur për heqjen e plotë të tarifës nga qeveria e Kosovës

Raka: Vdekshmëria me koronavirus është tre deri në katër për qind (VIDEO)

Raka: Vdekshmëria me koronavirus është tre deri në katër për qind (VIDEO)