Reciprociteti: 20 kamionë nga Serbia e njohën Republikën e Kosovës, 13 u kthyen prapa

04.06.2020 16:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Reciprociteti: 20 kamionë nga Serbia e njohën Republikën e Kosovës, 13 u kthyen prapa

Ndër vendimet e fundit të Qeverisë Kurti ishte edhe shtimi i masave të reciprocitetit ndaj Serbisë.

Me vendimin në fuqi asnjë kamion nga Serbia nuk do të mund të futet në Kosovë nëse në mallra nuk shkruhet Republika e Kosovës, njofton Klan Kosova.

Gjatë 24 orëve të fundit këtë vendim e kanë respektuar dy kamionë, ndërsa në total janë rreth 20 maune që pranuan Republikën e Kosovës.

Megjithatë, ka të tjera që nuk pranojnë të importojnë mallrat e tyre duke e pranuar pavarësinë e Kosovës.

Zëdhënësi i Doganës së Kosovës, Adriatik Stavileci, tha për klankosova.tv se 13 maune janë kthyer prapë në mungesë të dokumenteve të kërkuara dhe se të tjera nuk kanë ardhur që nga futja e masës në fuqi.

“Gjatë 24 orëve të fundit dy maune me mallra të Serbisë, në total tani kemi rreth 20 maune të importuara që nga vendimi i reciprocitetit. 13 maune janë kthyer, pastaj të tjerat nuk kanë ardhur”.

Stavileci ka konfirmuar se reciprociteti ka ulur importin e produkteve nga Serbia duke thënë se është ende herët të dihet efekti financiar.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


IKSHPK: 83 të shëruar dhe 132 raste me Covid-19

IKSHPK: 83 të shëruar dhe 132 raste me Covid-19

Kurti: Me qeverinë koti kriminelët dolën nga skutat

Kurti: Me qeverinë koti kriminelët dolën nga skutat

Rukiqi: Java tjetër është vendimtare për të shpëtuar ekonominë

Rukiqi: Java tjetër është vendimtare për të shpëtuar ekonominë

Limaj uron partitë shqiptare në Maqedoninë e Veriut për rezultatet e arritura

Limaj uron partitë shqiptare në Maqedoninë e Veriut për rezultatet e arritura

Veseli: Rezultati i zgjedhjeve në MV, sukses historik

Veseli: Rezultati i zgjedhjeve në MV, sukses historik

KEK: Shteti të trajtojë seriozisht situatën e krijuar në Telekomin e Kosovës

KEK: Shteti të trajtojë seriozisht situatën e krijuar në Telekomin e Kosovës

Nuk ka të dhëna për përhapjen e pandemisë Covid-19 të komuniteti RAE

Nuk ka të dhëna për përhapjen e pandemisë Covid-19 të komuniteti RAE

Mbi 100 zyrtarë të MPB’së të infektuar me koronavirus, katër nga kabineti i Veliut

Mbi 100 zyrtarë të MPB’së të infektuar me koronavirus, katër nga kabineti i Veliut

Vdes një person nga Podujeva me Covid-19

Vdes një person nga Podujeva me Covid-19

Ministrja Dumoshi në takim me drejtuesit e fitneseve në Kosovë – u premtoi shqyrtimin e mundësisë për aktivizimin e të gjitha sporteve

Ministrja Dumoshi në takim me drejtuesit e fitneseve në Kosovë – u premtoi shqyrtimin e mundësisë për aktivizimin e të gjitha sporteve

Italia mbyll kufijtë për Kosovën, Serbinë e Malin e Zi

Italia mbyll kufijtë për Kosovën, Serbinë e Malin e Zi

Ministri Kuçi bashkë me Bordin, Menaxhmentin dhe Sindikatën e Telekomit diskutuan për ngjarjet e fundit të Telekomit

Ministri Kuçi bashkë me Bordin, Menaxhmentin dhe Sindikatën e Telekomit diskutuan për ngjarjet e fundit të Telekomit

Trump e zëvendëson menaxherin e fushatës

Trump e zëvendëson menaxherin e fushatës

​Krasniqi nis inspektimin e marketeve, kërkon zbatimin e masave kundër Covid-19

​Krasniqi nis inspektimin e marketeve, kërkon zbatimin e masave kundër Covid-19

Ekonomia e Kinës i kthehet rritjes, shmang recesionin

Ekonomia e Kinës i kthehet rritjes, shmang recesionin

​Në muajin qershor “Kosova B” realizoi planin e prodhimit me 116%

​Në muajin qershor “Kosova B” realizoi planin e prodhimit me 116%