Reçica raportoi para Komisionit rreth gjendjes së të miturve që punojnë në sektorin privat

11.07.2018 16:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Reçica raportoi para Komisionit rreth gjendjes së të miturve që punojnë në sektorin privat

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica raportoi sot para Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione, në lidhje me gjendjen ekzistuese të të rinjve dhe të miturve të cilët punojnë në sektorin privat.
Reçica i informoi deputetët rreth mekanizmave për parandalimin dhe eliminimin e punëve të rënda të fëmijëve dhe përpjekjeve që po bënë MPMS për mbrojtjen e fëmijëve nga punët e rënda, sidomos në avancimin e legjislacionit.

Ministri tha se Ligji aktual i Punës lejon lidhjen e marrëdhenies së punës nga mosha 15 deri 18 vjeç, në ato aktivitete ekonomike që nuk janë të dëmshme për zhvillimin dhe shëndetin e fëmijëve.

Gjatë mbledhjes së komisionit ministri pranoi një sërë pyetjesh nga deputetët në lidhje me fëmijët që kërkojnë lëmoshë në rrugë, sigurisë dhe shëndetit në punë, aksidenteve dhe vdekjeve në vendin e punës, konkretisht rreth rastit të fundit të vdekjes në vendin e punës të një personi të moshës 17 vjeçare në Prizren.

I pari i MPMS-së theksoi se dikasteri që drejton është i përkushtuar në zbatimin e legjislacionit mbi parandalimin e punëve të rënda të fëmijëve dhe në rritjen e mirëqenies së fëmijëve të të gjitha kategorive, si dhe në rritjen e sigurisë dhe shëndetit në vendin e punës ku përkitazi me këtë janë ndërmarë një sërë hapash konkret./Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gjeorgji, Nato zhvillon manovra ushtarake në shkallë të gjerë

Gjeorgji, Nato zhvillon manovra ushtarake në shkallë të gjerë

Baza e NATO-s në Kuçovë, Berisha: Plani i Noriegës ishte kthimi në aeroport droge

Baza e NATO-s në Kuçovë, Berisha: Plani i Noriegës ishte kthimi në aeroport droge

Hyjnë në fuqi sanksionet amerikane ndaj Iranit

Hyjnë në fuqi sanksionet amerikane ndaj Iranit

Ministri Gashi: MKRS-ja rrit 100% buxhetin për Qendrën Kinematografike të Kosovës

Ministri Gashi: MKRS-ja rrit 100% buxhetin për Qendrën Kinematografike të Kosovës

Shoqëritë civile nga Kosova dhe Serbia, letër Mogherinit: Deklarohu kundër ndarjes së Kosovës

Shoqëritë civile nga Kosova dhe Serbia, letër Mogherinit: Deklarohu kundër ndarjes së Kosovës

Maqedonia arreston 7 persona, dyshohet se luftuan në Siri dhe Irak

Maqedonia arreston 7 persona, dyshohet se luftuan në Siri dhe Irak

Prokuroria Speciale paraqet aktakuzë për krime lufte për një serb nga Klina

Prokuroria Speciale paraqet aktakuzë për krime lufte për një serb nga Klina

Thaçi: Në shtator fillojmë bisedimet për bashkimin e Preshevës me Kosovën

Thaçi: Në shtator fillojmë bisedimet për bashkimin e Preshevës me Kosovën

Ministri Lekaj inauguroi fillimin e punimeve në rrugën që e lidhë Përqevën me Sferrkën

Ministri Lekaj inauguroi fillimin e punimeve në rrugën që e lidhë Përqevën me Sferrkën

Vuçiq i drejtohet popullit serb: Marrëveshja me Kosovën do të jetë e dhimbshme, por duhet ta bëjmë

Vuçiq i drejtohet popullit serb: Marrëveshja me Kosovën do të jetë e dhimbshme, por duhet ta bëjmë

Nis së zbatuari vala e parë e sanksioneve amerikane në Iran

Nis së zbatuari vala e parë e sanksioneve amerikane në Iran

Statuti i AKS-së shkon në Bruksel, Qeveria e painformuar me përmbajtjen e tij

Statuti i AKS-së shkon në Bruksel, Qeveria e painformuar me përmbajtjen e tij

Paralajmërimi i kryetarit të Bujanocit për presidentin Thaçi: Nëse në shkëmbim nuk përfshihet krejt Lugina, do të ketë pasoja të rë

Paralajmërimi i kryetarit të Bujanocit për presidentin Thaçi: Nëse në shkëmbim nuk përfshihet krejt Lugina, do të ketë pasoja të rë

Zyrtari i Komunës ‘gërvish’ me thikë policin

Zyrtari i Komunës ‘gërvish’ me thikë policin

I akuzuari për terrorizëm: Në Siri shkova për çështje humanitare

I akuzuari për terrorizëm: Në Siri shkova për çështje humanitare

Podujevë, rrahet punëtori i KEDS-it

Podujevë, rrahet punëtori i KEDS-it