Reçica kërkon miratimin e Projektligjit për inspektoratin e punës, opozita kundërshton

19.11.2020 18:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Reçica kërkon miratimin e Projektligjit për inspektoratin e punës, opozita kundërshton

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë shqyrtuar Projektligjin për Inspektoratin e Punës, por nuk kanë pasur vendimmarrje për të miratuar.

Ministri i Mirëqenies Sociale, Skënder Reçica duke kërkuar miratimin e këtyre plotësin-ndryshime tha se ndër arsyet kryesore janë reformimi i këtyre institucioneve.

“Arsyet kryesore të hartimit të këtij projektligji janë reformimi i institucionit të inspektoratit të punës sipas standardeve ndërkombëtare të punës dhe praktikave të mira të BE-së. Përmes këtij projektligji synojmë të fuqizojmë dhe reformojmë inspektoratin e punës si institucion i mbikëqyrjes së punës”, tha ai.

Ndërkaq dy partitë opozitare, LVV dhe PDK nuk i dhanë mbështetje këtij projektligji.

Deputeti i LVV-së, Hekuran Murati tha se Projektligj për Inspektoratin e Punës nuk është i duhur.

“Kemi këtë projektligj që i bie sikur të vijë karroca para kalit, që është për së mbrapshti e prandaj është e mundshme të konsiderohet dhe shqyrtohet në atë mënyrë që të kemi pastaj një sistem ligjesh që rregullojnë si duhet tregun e punës. Jemi të vetëdijshëm çfarë shkeljesh bëhen në tregun e punës, humbin jetën në vendin e punës dhe nuk ka drejtësi për ta”, tha ai.

E deputeti Ferat Shala nga PDK-së tha se si i tillë ky projektligj nuk meriton të mbështetet.

“Për më keq që ky projektligj meriton të mos mbështetet, është se edhe në këtë plotësim-ndryshim mbetet përsëri edhe niveli i dytë brenda të njëjtit kuadër të inspektoratit e punës. Kjo është një praktikë e keqe dhe konflikti i hapur i interesit”, tha ai.

Ndërsa partitë në pushtet e mbështetën miratimin në parim të Projektligjit për Inspektoratin e Punës./E.Zeqiri

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dimitroviq: Procesi i votimit ka nisur me kohë në veri, qytetarët po respektojnë masat anti-covid

Dimitroviq: Procesi i votimit ka nisur me kohë në veri, qytetarët po respektojnë masat anti-covid

​Hapen të gjitha qendrat e votimit në veri të Mitrovicës

​Hapen të gjitha qendrat e votimit në veri të Mitrovicës

Veriu i Mitrovicës dhe Podujeva votojnë për kryetarin e komunës

Veriu i Mitrovicës dhe Podujeva votojnë për kryetarin e komunës

13.688 raste aktive me Covid

13.688 raste aktive me Covid

Të akuzuarit e UÇK’së në Hagë mblidhen për të festuar bashkë 28 Nëntorin

Të akuzuarit e UÇK’së në Hagë mblidhen për të festuar bashkë 28 Nëntorin

​Vendosja e shtatores së Fadil Vokrrit në Prishtinë, Shpend Ahmeti lëshon një paralajmërim

​Vendosja e shtatores së Fadil Vokrrit në Prishtinë, Shpend Ahmeti lëshon një paralajmërim

Vaksina e Oksfordit, avantazhet ndaj rivalëve

Vaksina e Oksfordit, avantazhet ndaj rivalëve

​Kurti: Sot është kryedita e shqiptarëve

​Kurti: Sot është kryedita e shqiptarëve

Ndërtesa e Qeverisë së Kosovës ndriçohet Kuq e Zi

Ndërtesa e Qeverisë së Kosovës ndriçohet Kuq e Zi

Ndërtesa më e madhe në botë veshët Kuq e Zi

Ndërtesa më e madhe në botë veshët Kuq e Zi

Një muaj paraburgim për të pandehurit S.V, akuzohet për dhunim

Një muaj paraburgim për të pandehurit S.V, akuzohet për dhunim

14 të vdekur, 639 raste të reja nga Covid-19

14 të vdekur, 639 raste të reja nga Covid-19

​“Skënderbeu” tani e tutje do të pushojë edhe në Prizren

​“Skënderbeu” tani e tutje do të pushojë edhe në Prizren

Haziri nderon me mirënjohje Timothy R. Orr, Eduard Kukan, Vasfi Visoka, Fadil Rrahmani, Ejup Salihu, Ibrahim Berisha, Rexhep Hamiti e Enver Tali

Haziri nderon me mirënjohje Timothy R. Orr, Eduard Kukan, Vasfi Visoka, Fadil Rrahmani, Ejup Salihu, Ibrahim Berisha, Rexhep Hamiti e Enver Tali

Rama i uron Ditën e Flamurit ish-presidentit Thaçi

Rama i uron Ditën e Flamurit ish-presidentit Thaçi

Kosova rrezikon të hyjë në krizë kushtetuese për postin e presidentit

Kosova rrezikon të hyjë në krizë kushtetuese për postin e presidentit