Realizohen vetëm 18 nga 100 premtimet e Shpend Ahmetit, Prishtina në kaos

29.02.2020 13:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Realizohen vetëm 18 nga 100 premtimet e Shpend Ahmetit, Prishtina në kaos

Qendra e Lëvizjes në Prishtinë ka mbajtur konferencë për medie në lidhje me mospërmbushjen e premtimeve nga kryetari Shpend Ahmeti.

Yll Rugova, nga VV-ja, tha se nga 100 premtimet e fushatës zgjedhore janë realizuar vetëm 18 prej tyre. Sipas tij, Prishtina është në stagnim total.

“Nga 100 premtimet e fundit që janë dhënë vetëm 18 janë realizuar. Shqetësuese është edhe kësaj ja shtojmë që edhe buxheti ka tepruar, kjo ka treguar se në çfarë gjendje jemi sot pa parkingje, pa shkolla pa çerdhe, pa trotuare e pa autobusët e rinj e tepër pak investimet që nevojiten për një shtet normal”, u shpreh ai.

Rugova tha se as policia nuk është funksionalizuar, prandaj thotë se urgjent kryetari Ahmeti duhet të merret me këto çështje.

“As policia e qytetit nuk është funksionalizuar. Në mungese të parkingjeve veturat po parkohen në trotuare. Makinat s’po i largon askush. Po na cenon edhe ajrin. As autobusët s’mund të qarkullojnë si duhet”, tha ai.

Për parking Prishtina, Rugova tha se ka një paqartësi ngase as drejtori ende nuk është zgjedhur.

“Ka një lloj paqartësie, s’ka arrit as drejtorin ta zgjedh. Për një periudhë të gjatë edhe ekspertë ndërkombëtarë nuk janë lejuar të shohin aplikimet”, tha ai.

Leonora Shabani-Bajraktari asambliste në Komunën e Prishtinës, se tha se Komuna ka lënë fëmijët mbrapa pa një arsim të mirëfilltë.Sipas saj, premtimet për katër shkollat kanë mbetur në letër. Ajo tha më tej se Prishtinës i duhen çerdhe të reja.

“Komuna fëmijët tonë i kanë lënë mbrapa pa një arsim të mirëfilltë. Katër shkollat e premtuara në lagjen ‘Mati 1’, ‘Kalabri’, ‘Sofali’ dhe ‘Vetërnik’ ende mbesin premtime në letër.

Për tri vjet mandat as që kanë filluar”.“Prishtinës i duhen çerdhe të reja. Çfarë ndodhi me premtimin e çerdhes në Bardhosh dhe Kolovicë.  Fëmijët tanë kanë nevojë të nisin mësimin. Ky kryetar ka dështuar, s’ka cilësi, ka varfërim në shujtën ditore. Prishtinës i duhet dinjitet”, u shpreh ajo./EO/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Data e zgjedhjeve, peng i pandemisë në Maqedoninë e Veriut

Data e zgjedhjeve, peng i pandemisë në Maqedoninë e Veriut

Qeveria heq karantinën për Klinën, Vitinë e Malishevën

Qeveria heq karantinën për Klinën, Vitinë e Malishevën

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Skenarët e mundshëm të krizës

Skenarët e mundshëm të krizës

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje