“Realizimi i idesë së Thaçit për kufijtë, do të ishte tradhti kombëtare”

11.04.2019 20:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Realizimi i idesë së Thaçit për kufijtë, do të ishte tradhti kombëtare”

Realizimi i idesë për korrigjim të kufijve, është si tradhti kombëtare. Kështu tha kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës, Jakup Krasniqi. Ai tha gjithashtu se Qeveria ku Nisma është ortake, nuk po dallon shumë nga qeveritë e kaluara.

Ish-Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi e cilësoi si tradhti kombëtare mundësinë e realizimi të idesë së Presidentit Thaçi për korrigjim kufijsh.

“Nuk mund të themi që e ka tradhtuar vendin deri tani. Por, nëse realizohet ajo që po e thotë [Thaçi], unë mendoj që e ka tradhtuar…Presidenti i shtetit e ka për obligim të mbrojë Kushtetutën e Republikës së Kosovës”, tha Jakup Krasniqi në RTV Dukagjini.

Krasniqi hodhi poshtë zërat se ka ndikuar në punësimet e familjarëve të tij në institucionet publike.

“Po të kisha dashur pozita për vete, e kisha pranuar pozitën e ministrit. Pot të kisha luftuar për anëtarët e ngushtë të familjes sime, kisha dërguar ndonjërin nga vëllezërit si zëvendësministër. Ka me përgatitje edhe për njërin edhe për tjetrin”, tha tutje Krasniqi.

Krasniqi u tregua kritik edhe për formën aktuale të qeverisjes ku tha se nuk ka dallime nga qeveritë e kaluara, ndërkaq ftoi pozitën e opozitën të jenë të unifikuara për proceset e rëndësishme.

“Dallim esencial nuk ka, por ka dallime. Isha i bindur se ky koalicion problemet politike më të cilat përballej Kosova do t’i kalonte shumë më shpejt, por ndodhi e kundërta”, tha ndër të tjera Jakup Krasniqi.

Në diskutimin për numrin e veteranëve, Krasniqi tha se nuk mund të kenë qenë më shumë se 20 mijë ndërkaq tha se nuk e ndjen se duhet të kërkojë falje për komunikatën numër 59 të lëshuar nga Shtabi i përgjithshëm i UÇK’së.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vuçiq: Kosova po sillet me agresivitet, por Serbia është shumë e fuqishme

Vuçiq: Kosova po sillet me agresivitet, por Serbia është shumë e fuqishme

“Realizimi i idesë së Thaçit për kufijtë, do të ishte tradhti kombëtare”

“Realizimi i idesë së Thaçit për kufijtë, do të ishte tradhti kombëtare”

Policia e Kosovës arreston një të dyshuar për krime lufte kundër popullsisë civile

Policia e Kosovës arreston një të dyshuar për krime lufte kundër popullsisë civile

Kosnett: Energjia dhe infrastruktura moderne janë jetike për të siguruar prosperitet

Kosnett: Energjia dhe infrastruktura moderne janë jetike për të siguruar prosperitet

Tash e tutje shërbimet shëndetësore në Skenderaj ofrohen në shtëpitë e pacientëve

Tash e tutje shërbimet shëndetësore në Skenderaj ofrohen në shtëpitë e pacientëve

Incident me armë zjarri në bazën kryesore ushtarake në Maqedoninë e Veriut

Incident me armë zjarri në bazën kryesore ushtarake në Maqedoninë e Veriut

BE: Edhe Mogherini do të jetë pjesë e takimit të liderëve të Ballkanit Perëndimor në Berlin

BE: Edhe Mogherini do të jetë pjesë e takimit të liderëve të Ballkanit Perëndimor në Berlin

Haradinaj: Nuk ka pajtim me Serbinë pa e pranuar të vërtetën e së kaluarës

Haradinaj: Nuk ka pajtim me Serbinë pa e pranuar të vërtetën e së kaluarës

A do t’i ekstradojë Shkupi personat e kërkuar nga Ankaraja?

A do t’i ekstradojë Shkupi personat e kërkuar nga Ankaraja?

Zbatimi i gjuhës shqipe në gjykatat dhe prokuroritë e Maqedonisë së Veriut

Zbatimi i gjuhës shqipe në gjykatat dhe prokuroritë e Maqedonisë së Veriut

Inspektorati komunal largon pikën e një lotarie brenda hapësirave të postës

Inspektorati komunal largon pikën e një lotarie brenda hapësirave të postës

Kroacia po i kërkon 45 mijë punëtorë, ambasada në Prishtinë zgjat orarin

Kroacia po i kërkon 45 mijë punëtorë, ambasada në Prishtinë zgjat orarin

Kërkohet paraburgim për të pandehurin që tentoi t’i shmanget taksës doganore

Kërkohet paraburgim për të pandehurin që tentoi t’i shmanget taksës doganore

Ideja e çuditshme e Kurtit për ikjen e të rinjve: “Të ndërtohen banesa për çiftët e reja”

Ideja e çuditshme e Kurtit për ikjen e të rinjve: “Të ndërtohen banesa për çiftët e reja”

Qeveria e Kosovës miraton rregulloren për organizim të brendshëm të Bibliotekës Kombëtare  “Pjetër Bogdani”

Qeveria e Kosovës miraton rregulloren për organizim të brendshëm të Bibliotekës Kombëtare “Pjetër Bogdani”

Xhelal Hajrullahu jep dorëheqje nga Lëvizja Vetëvendosje

Xhelal Hajrullahu jep dorëheqje nga Lëvizja Vetëvendosje