Reagon Bordi i shkarkuar i KEK’ut

23.04.2020 22:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Reagon Bordi i shkarkuar i KEK’ut

Bordi i Drejtorëve të Korporatës Energjetike të Kosovës (KEK) ka thënë se e ka marrë me shqetësim njoftimin nga Qeveria e Kosovës për shkakim.

Përmes një komunikate, Bordi i shkarkuar i KEK’ut ka thënë se vendimi paraqet ndërhyrje të dhunshme dhe kundërligjore në korporatë dhe si të tillë nuk do ta pranojnë dhe nuk do të heshtin.

“Do të ndjekim të gjitha rrugët ligjore dhe nuk do të përfillim vendime të tilla krejtësisht politike, me inate e paragjykime dhe në dam të KEK-ut dhe shtetit të Kosovës.

Për me shumë se kaq, është edhe e turpshme që të veprohet në këtë mënyrë, përkundër faktit se Ministrja e digasterit përkatës, Rozeta Hajdari dhe e gjithë qeveria Kurti prej kur kanë ardhur në pushtet kanë qenë të njoftuar me rezultatet dhe të arritura e Korporatës në tri vitet e fundit. Këto janë fakte të pa kontestueshme dhe të deshmuara në të gjitha raportet relevante të cilat e masin dhe vlerësojnë përformancën e Ndermarrjeve Publike.

Kryeministri në detyrë dhe ministrja në detyrë, nga dita e parë I kanë pasur në dispozicion raportet e Auditorit të Jashtem, të Auditorit të Brendshem dhe të Njesisë për Monitorimin e Ndermarrjev Publike e cila është kompetente dhe e obliguar me ligj të bëjë monitorimin dhe vleresimin e punës së Bordeve të NP-ve. Kanë qenë të njoftuar se bazuar në këto raporte, KEK-u është Ndermarrja Publike me e sukseshme në Kosovë, me rreth 20 milionë euro profit vjetor, me përformancën me të mirë dhe me tejkalimin e të gjitha caqeve dhe parashikimeve. Andaj edhe një herë e njoftojmë opinionin publik dhe të gjitha institucionet dhe mekanizmat shtetror se vendimi për shkarkimin e Bordit të KEK-ut, me këto rezultate dhe këtë përformance, përveq që është i kundërligjshme, vendim politik dhe pa asnjë bazë ligjore, është edhe i turpshëm dhe me qellime të ulëta për të mohuar sukseset dhe me tendencë për të destabilizuar dhe shkatrruar një ndërmarrje publike që me mund e sakrificë ka rritur të jetë me e suksesshmja në republiken e Kosovës”, thuhet në reagim.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Veseli: Albin Kurti mashtrues, nisi reciprocitetin pasi e kuptoi nga Kushtetuesja se nuk do të jetë kryeministër

Veseli: Albin Kurti mashtrues, nisi reciprocitetin pasi e kuptoi nga Kushtetuesja se nuk do të jetë kryeministër

Thaçi: Kurti po e rrezikon Shtetin, po i vazhdon mashtrimet patriotike

Thaçi: Kurti po e rrezikon Shtetin, po i vazhdon mashtrimet patriotike

Ekspertët në Maqedoninë e V: Fondet për pandeminë të menaxhohen me kujdes

Ekspertët në Maqedoninë e V: Fondet për pandeminë të menaxhohen me kujdes

Për masat shtesë të reciprocitetit, Kurti: Serbia ka ndërruar qasje…, i kundërvihemi me masë reciproke

Për masat shtesë të reciprocitetit, Kurti: Serbia ka ndërruar qasje…, i kundërvihemi me masë reciproke

Avdullah Hoti propozon ministrat e LDK’së, votohen pastaj në Kryesi

Avdullah Hoti propozon ministrat e LDK’së, votohen pastaj në Kryesi

Lajçak kërkon heqjen e menjëhershme të reciprocitetitP

Lajçak kërkon heqjen e menjëhershme të reciprocitetitP

Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë

Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë

Daçiq: S’ka dialog pa heqjen e reciprocitetit, duam kompromis por s’do pranojmë Kosovën

Daçiq: S’ka dialog pa heqjen e reciprocitetit, duam kompromis por s’do pranojmë Kosovën

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh