Reagime të shumta ndaj deputetit francez, portretizoi si “me banda të armatosura e kallashnikovë rrugët e Kosovës”

17.06.2020 20:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Reagime të shumta ndaj deputetit francez, portretizoi si “me banda të armatosura e kallashnikovë rrugët e Kosovës”

Ambasadori i Republikës së Kosovës në Francë, Qendrim Gashi, ka reaguar ndaj një deklarate të një deputeti francez, i cili duke komentuar dhunën e fundit në rrugët një qyteti francez, e ka krahasuar atë me “rrugët e Kosovës”.

Bëhet fjalë për deputetin e “Les Republicains”, Eric Ciotti, i cili ka përshkruar dhunën në komunitet për disa ditë në Dijon, duke thënë se “Duket se rrugët e Dijonit ishin si ato të Kosovës, me bandat e armatosura që reklamojnë kallashnikov”.

Dhe Gashi ka shkruar: ”Unë e ftoj zotin Ciotti të vijë dhe të zbulojë Kosovën ku miqtë francezë janë gjithmonë të mirëpritur. Rrugët e Kosovës janë të mbushura me restorante – ndonjëherë ju gjeni edhe mustardë Dijon”, ka shkruar Gashi në Twitter, përcjell Telegrafi.Qëndrim R. Gashi@qendrimrgashi

J’invite M. Ciotti @ECiotti à venir découvrir le Kosovo où les amis français sont toujours les bienvenus. Les rues du Kosovo sont remplies de restaurants — on y trouve parfois même de la moutarde de Dijon. https://twitter.com/eciotti/status/1273159256414588928 …Eric Ciotti@ECiotti#Dijon On ne peut pas laisser prospérer cette guerre des gangs !

Une chienlit se généralise

Les rues de Dijon ressemblaient aux rues du Kosovo avec des bandes kalachnikovs à la main@CNEWS
45Twitter Ads info and privacySee Qëndrim R. Gashi’s other Tweets

Ndërkohë, rreth një deklarate të tillë ka reaguar edhe ish-zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe koordinatori nacional për sfidat e mijëvjeçarit në Kosovë (MCC), Petrit Selimi.Petrit Selimi@Petrit

No sir, streets of #Kosovo are far safer than streets of French cities, and I dare say – more welcoming. Once #COVID19 crisis is over, you’re invited to visit our Republic – which owes its independence also to your Republic – and enjoy our joie de vivre. 🇽🇰 🇫🇷 🇽🇰 🇫🇷 https://twitter.com/eciotti/status/1273159256414588928 …Eric Ciotti@ECiotti#Dijon On ne peut pas laisser prospérer cette guerre des gangs !

Une chienlit se généralise

Les rues de Dijon ressemblaient aux rues du Kosovo avec des bandes kalachnikovs à la main@CNEWS
122 · MontenegroTwitter Ads info and privacy46 people are talking about this

“Jo zotëri, rrugët e Kosovës janë shumë më të sigurta se rrugët e qyteteve franceze, dhe guxoj të them – më mikpritës. Pasi të ketë mbaruar kriza e COVID-19, ju jeni të ftuar të vizitoni Republikën tonë – e cila, për pavarësinë e saj, i detyrohet edhe Republikës suaj – dhe të shijoni ‘joie de vivre’”.

Me një vlerësim të Selimit është pajtuar edhe ambasadori gjerman në Kosovë, Christian Heldt.Ambassador Christian Heldt@GermanAmbKOS

Agree.
Cher Monsieur,
Je rejoins ceux qui vous disent que Kosovo vaut le détour. Et ne serait-ce que pour vous rassurer que dans les rues içi, on risque plutôt de succomber à l’hospitalité chaleureuse des gens que de croiser des gangs armés. https://twitter.com/Petrit/status/1273278651543564289 …Petrit Selimi@PetritNo sir, streets of #Kosovo are far safer than streets of French cities, and I dare say – more welcoming. Once #COVID19 crisis is over, you’re invited to visit our Republic – which owes its independence also to your Republic – and enjoy our joie de vivre. https://twitter.com/eciotti/status/1273159256414588928 …98Twitter Ads info and privacy21 people are talking about this

“Jam dakord me ata që ju thonë se Kosova ia vlen të shihet. Dhe vetëm për t’ju siguruar që në rrugët këtu, ne kemi më shumë gjasa t’i nënshtrohemi mikpritjes së ngrohtë të njerëzve sesa të hasim në bandat e armatosura”, ka shkruar Heldt në Twitter.

Ndryshe, siç ishte bërë e ditur më herët, në qytetin francez Dijon kishin ndodhur “qërim hesapesh mes dy bandave të armatosura”, gjë e cila supozohet se filloi kur një çeçen 16-vjeç është rrahur gjatë javës së kaluar, e në gjithçka ishin përfshirë dilerët e drogës.

Për t’u hakmarrë, më shumë se 200 çeçenë kanë sulmuar një bar, duke kërkuar personat përgjegjës, e për t’ju dalë në ndihmë bashkëkombësve.

Sipas raportimeve, dhuna u zgjerua në tërë qytetin Dijon ku janë djegur edhe vetura të shumta. 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vushtrri – Aksident trafiku me lëndime

Vushtrri – Aksident trafiku me lëndime

Sulmojnë dy zyrtarë policorë, arrestohen 5 persona në Prizren

Sulmojnë dy zyrtarë policorë, arrestohen 5 persona në Prizren

Viti – Aksident trafiku me lëndime

Viti – Aksident trafiku me lëndime

Hakohen llogaritë në Twitter të B. Gates, Obama dhe Elon Musk, shesin bitcoin, FBI nis hetimin

Hakohen llogaritë në Twitter të B. Gates, Obama dhe Elon Musk, shesin bitcoin, FBI nis hetimin

BE-ja mblidhet për të diskutuar planin e rimëkëmbjes ekonomike

BE-ja mblidhet për të diskutuar planin e rimëkëmbjes ekonomike

Pacientët me kancer: Shanse të njëjta nga kapja e virusit, por rrezik më të madh nga sëmundja

Pacientët me kancer: Shanse të njëjta nga kapja e virusit, por rrezik më të madh nga sëmundja

Bëhet thirrje për respektim të Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijëve

Bëhet thirrje për respektim të Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijëve

Mbi 74 mijë të infektuar gjatë 24 orëve të fundit në ShBA

Mbi 74 mijë të infektuar gjatë 24 orëve të fundit në ShBA

OKB bën apel rekord për fonde kundër koronavirusit

OKB bën apel rekord për fonde kundër koronavirusit

Vuçiq e pyet Hotin a di serbisht, shikoni si përgjigjet Kryeministri i Kosovës

Vuçiq e pyet Hotin a di serbisht, shikoni si përgjigjet Kryeministri i Kosovës

Blerim Latifi ka dy fjalë për xhaminë që po ndërtohet në Prishtinë

Blerim Latifi ka dy fjalë për xhaminë që po ndërtohet në Prishtinë

Vdes një polic nga Coronavirusi

Vdes një polic nga Coronavirusi

Baton Haxhiu thotë se PDK duhet të futet në Qeveri

Baton Haxhiu thotë se PDK duhet të futet në Qeveri

Lladrovci: “Unë dhe Trump jemi si të njëjtë”

Lladrovci: “Unë dhe Trump jemi si të njëjtë”

Thaçi: Unë e përfundova dëshminë, nëse gjykatësi dhe prokurori janë të paanshëm përfundimi është se s’kam kryer krime

Thaçi: Unë e përfundova dëshminë, nëse gjykatësi dhe prokurori janë të paanshëm përfundimi është se s’kam kryer krime

Matoshi: Kosova notë proteste Brukselit, Komisioneri për Zgjerim duhet ta sqarojë skandalin në Ambasadën e Serbisë

Matoshi: Kosova notë proteste Brukselit, Komisioneri për Zgjerim duhet ta sqarojë skandalin në Ambasadën e Serbisë