Raporti i BE-së për Serbinë, përmendet marrëveshja përfundimtare me Kosovën

29.05.2019 17:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Raporti i BE-së për Serbinë, përmendet marrëveshja përfundimtare me Kosovën

Komisioni Evropian ka prezantuar edhe raportin për Serbinë.

Sipas këtij raporti, Beogradi duhet të ndërmarrë hapa të konsiderueshëm sidomos në marrëdhënie ndërkombëtare dhe të krijojë një mjedis të favorshëm për përfundimin e një marrëveshjeje ligjërisht detyruese me Kosovën, përcjell lajmi.net.

Në raportin e KE-së gjithashtu thuhet se Serbia duhet të punojë më tepër në fushën e sundimit të ligjit brenda vendit.

Në raportin e progresit gjithashtu për pjesën që lidhet me normalizimin marrëdhënieve midis Serbisë dhe Kosovës, është kujtuar se në dialog janë mbajtur disa takime në nivel më të lartë dhe thanë se qëllimi i kësaj ishte përfundimi i marrëveshjes.

Kjo marrëveshje sipas BE-së duhet të jetë gjithëpërfshirëse dhe juridikisht e detyrueshme e cila do të ishte në përputhje me të drejtën ndërkombëtare dhe e pranueshme nga vendet e BE-së.

Megjithatë, dialogu është ndërprerë në nëntor të vitit 2018, pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për të vendosur tarifë prej 100 për qind për mallrat e importuara nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina. 

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Drejtori i Bankës Botërore: Kosova të zhvillohet më shumë, të hapen vende të reja pune

Drejtori i Bankës Botërore: Kosova të zhvillohet më shumë, të hapen vende të reja pune

Daka: Procesi i zgjedhjeve të 6 tetorit përfundon kur QNR ta kryejë rinumërimin e të gjitha votave

Daka: Procesi i zgjedhjeve të 6 tetorit përfundon kur QNR ta kryejë rinumërimin e të gjitha votave

Policia e Kosovës me aksion në Vushtrri

Policia e Kosovës me aksion në Vushtrri

LDK dhe VV kanë vendosur: Stadiumi kombëtar në Prishtinë, jo në Drenas

LDK dhe VV kanë vendosur: Stadiumi kombëtar në Prishtinë, jo në Drenas

“Edi Rama nuk gaboi me hartën, ai thjesht ka provokuar”

“Edi Rama nuk gaboi me hartën, ai thjesht ka provokuar”

Me vendim të Pacollit, biznesmeni Shkëlqim Devolli emërohet Konsull Nderi në Malin e Zi

Me vendim të Pacollit, biznesmeni Shkëlqim Devolli emërohet Konsull Nderi në Malin e Zi

Këto janë punët më të paguara në Zvicër për vitin 2019

Këto janë punët më të paguara në Zvicër për vitin 2019

Nënshkruhet memorandumi i bashkëpunimit mbi qeverisjen korporative të bankave

Nënshkruhet memorandumi i bashkëpunimit mbi qeverisjen korporative të bankave

Lutfi Haziri: Nuk ka asnjë lloj ngërçi mes LDK dhe VV, jemi drejt ndërtimit të koalicionit

Lutfi Haziri: Nuk ka asnjë lloj ngërçi mes LDK dhe VV, jemi drejt ndërtimit të koalicionit

Meta e kallëzoi penalisht, reagon Dvorani: Ilir Meta apo Presidenti i Republikës i bën akuzat?

Meta e kallëzoi penalisht, reagon Dvorani: Ilir Meta apo Presidenti i Republikës i bën akuzat?

Dialogu dhe roli i presidentit, temë e takimit të radhës Kurti – Mustafa

Dialogu dhe roli i presidentit, temë e takimit të radhës Kurti – Mustafa

Udhëheqja e OSBE nga Shqipëria/ Presidenti Tsereteli: Palët politike të bëjnë më të mirën

Udhëheqja e OSBE nga Shqipëria/ Presidenti Tsereteli: Palët politike të bëjnë më të mirën

Admirali Foggo bën thirrje për formimin e Qeverisë së re

Admirali Foggo bën thirrje për formimin e Qeverisë së re

Ujësjellësi paralajmëron konsumatorët: Pajisuni me ujëmatës

Ujësjellësi paralajmëron konsumatorët: Pajisuni me ujëmatës

Kurti po heq dorë, ideja për Bashkim Kombëtar momentalisht e paarritshme

Kurti po heq dorë, ideja për Bashkim Kombëtar momentalisht e paarritshme

Guvernatori Mehmeti: Bashkëpunimi mes bankave qendrore e bënë më të lehtë tejkalimin e sfidave

Guvernatori Mehmeti: Bashkëpunimi mes bankave qendrore e bënë më të lehtë tejkalimin e sfidave